Domowe archiwum. Podpowiadamy, jak długo trzymać różne dokumenty i rachunki

Irena Boguszewska irena.boguszewska@gk24.pl
Fot. Radosław Brzostek
Jak uporządkować domowe archiwum? Które dokumenty są nam już niepotrzebne, a które należy jeszcze zachować? O tym wszystkim przeczytacie w naszym poradniku.

Problemy z ciągle powiększającą się liczbą dokumentów ma wiele osób. Nasze domowe archiwa pęcznieją i potrzeba na nie coraz więcej miejsca. A tego nikt z nas nie ma za dużo. No i po co trzymać papiery, które już nam się do niczego nie przydadzą? Dlatego specjalnie dla naszych Czytelników sprawdziliśmy czego możemy się ze spokojnym sumieniem pozbyć.

Od dwóch do pięciu

Rachunki za prąd, gaz, telefon otrzymujemy co miesiąc lub co dwa. Piętrzą się więc i stale ich przybywa. Okazuje się, że w przypadku tych płatności nie mamy obowiązku przechowywania potwierdzenia zapłaty. W Biurze Obsługi Klienta Zakładu Gazowniczego w Koszalinie radzą jednak trzymać potwierdzenia przez dwa lata, "tak dla własnego bezpieczeństwa".

Jolanta Szewczyk z koszalińskiej "Energii" twierdzi, że faktury, którymi są rachunki za prąd, na podstawie Kodeksu cywilnego należy trzymać od 2 do 3 lat.

Natomiast Liliana Kulesza z biura rzecznika prasowego Telekomunikacji Polskiej twierdzi, że dobrze, aby nie mieć kłopotów, rachunki mieć w domu przez pięć lat, choć obowiązku takiego nie mamy.

Podobnie jest z płatnościami wobec gminy. Nie musimy ich trzymać, ale na wszelki przypadek lepiej jest je mieć, gdy ktoś zwróci się do nas, że zalegamy np. z zapłatą podatku. Wtedy będziemy mogli udowodnić, że należności dawno uregulowaliśmy.

Pięć lat

Dużo miejsca w naszych szufladach lub na półkach zajmują zeznania podatkowe i wszelkie dokumenty potrzebne do ich sporządzenia.

Te należy trzymać, jak wynika z przepisów, "do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego". Zobowiązanie podatkowe, związane z podatkiem dochodowym od osób fizycznych, mija po upływie pięciu lat od zakończenia roku, w którym mieliśmy obowiązek rozliczenia tego podatku. Czyli w tym roku możemy spokojnie pozbyć się dokumentów za 2002 rok, które powinniśmy trzymać do końca 2008 roku.

- Podatek za 2002 rok trzeba było zapłacić do 30 kwietnia 2003 roku - mówi Elżbieta Wosińska, zastępca naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie.

- A więc pięć lat liczymy od 2004 roku. Dokumenty należało trzymać przez cały 2004, 2005, 2006, 2007 i 2008 rok, a teraz możemy spokojnie się ich pozbyć, jeśli faktycznie wszystkie sprawy podatkowe w 2003 roku uregulowaliśmy i nie mamy zaległości, nie musieliśmy niczego korygować, wyjaśniać itd. Natomiast jeśli urząd skarbowy nałożył hipotekę lub zastaw skarbowy, to taka należność nigdy nie ulega przedawnieniu.

Dziesięć lat

Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą i sam płaci składki na ubezpieczenie, to dowody wpłat powinien trzymać dziesięć lat.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma całą dokumentację od 1 stycznia 1999 roku - mówi Danuta Borsuk-Zawadzka, zastępca dyrektora ZUS w Koszalinie. - Jednak dla własnego spokoju, warto trzymać potwierdzenie wpłaty do końca okresu przedawnienia, a ten trwa 10 lat. W tym czasie ZUS może zażądać zapłaty brakującej kwoty lub zwrócić nadpłatę.

Na zawsze

Natomiast świadectwa pracy, umowy o pracę, świadectwa ukończenia szkoły, dyplom ukończenie studiów, akty urodzenia, zawarcia małżeństwa warto trzymać przez całe życie. Lepiej się ich nie pozbywać. Co prawda akt urodzenia zawsze dostaniemy w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale za jego wydanie musimy zapłacić, a poza tym, jeśli ktoś urodził się np. w Krakowie, to albo musi tam jechać, albo też napisać do tamtejszego urzędu. A urząd na odpowiedź ma przecież trochę czasu. A nam tego czasu zazwyczaj brakuje.

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kowa1
W dniu 06.02.2009 o 07:29, sam napisał:

Jeżeli płacę przez internet, to muszę za każdym razem drukować potwierdzenie i też trzymać te szpargały przez 3 lub 5 lat. Może ktoś zna odpowiedżź

Jeśli płacisz przez internet to wydruki to zwykłe śmieci ( ustawa o dokumentach elektronicznych ) o czym świadczy fakt że wielu ( ogromnej liczbie nie mającej odpowiednich adwokató ) ludziom takie potwierdzenia wpłat świadczeń zusowkich i skarbowych te urzędy kwestionowały i wymuszały ponowne opłaty.

Musisz utrzymywać dokumentacje elektroniczną ( *.pdf , *.doc a najlepiej kopie całych maili lub innych form sużących do przesyłania potwierdzeń ) którą otrzymałeś i dopiero taka forma dje Ci spokojny sen.

UWAGA!!
Nie wszystkie skrzynki online umożliwiają uzyskiwanie kopi maili ( większość: onet, wp itp nie umożliwia - googiel jest wyjątkiem ) dlatego należy korzystać z klientów mailowy z odpowiednio ustawionymi parametramia najlepiej IMAP - najlepszy thunderbird ale trudny w obłudze i konfiguracji.

K
Kowa1

Straszne pieprzenie w bambus. Pani Ireno proszę zająć się raczej domowymi wypiekami lub przetworami w słoikach. Zero profesjonalizmu i opieranie się na bajaniach panienek z bior obsługi o mikrym profesionaliźmie.
Terminy te wyznaczają okresy przedawnieni w sposób jednoznaczny określone w prawdodawstwie dla poszczegółnych operacji finansowych np. cykliczne opłaty okresowe , transakcje bankowe, podatki itp.
Niestety nasze prawo zmienia się jak w kalejdoskopie kolory i posiada wiele wyjątków ( czytaj króczków pozwalaających tym których stać na prawnikó robić w trąbę tych których na prawnikó nie stać np. termin przedawnienia minoł ąle przed przedawnieniem ktoś wystąpił do sądu i nawet jeśli przegrał a Wyście nie zadbali o odpowiednie uzasadnienie temin przedawnienia biegnie od nowa od dnia uprawomocnienia wyroku! ). Dlatego dokumenty należy trzymać do śmierci ostatniego ż żyjących naszych potomków - prawo spadkowe vide ustawa 447. Jeden z moich korporacyjnych pracodawców zgłosił się do mnie poprzez kancelarie adwokacką po 8 latach od podpisania obiegówki ( uwaga podpisanie obiegówki o niczym nie świadczy należy mieć oświadczenie i to odpowiednich służb o braku roszczeń: księgowa, narzędziowiec, magazynier, kierownik i dyrektor muszą się pod nim podpisać! ) i chcieli mnie wykasować na 30 tysiaków - jakbym nie przechowywał dokumentów był bym bez szans.

 

P
Piotr

Witam serdecznie, takie mamy prawo i te wszystkie świstki musimy zbierać a z bałaganem w dokumentach uporałem się po wielu latach.
Trafiłem na firmę Archipak, i po problemie. Oferują system SAD,
proste zestawy na domowe dokumenty. Taki zestaw zawiera pudło zbiorcze,
 pudło systemowe i kilka teczek z opisem dokumentacji, dodatkowo wydruk jakie dokumenty i jak długo przechowywać.
 Podstawowa zaleta to funkcjonalność i cena.

 

B
Bart

Witam serdecznie, takie mamy prawo i te wszystkie świstki musimy zbierać a z bałaganem w dokumentach uporałem się po wielu latach.
Trafiłem na firmę Archipak, i po problemie. Oferują system SAD,
proste zestawy na domowe dokumenty. Taki zestaw zawiera pudło zbiorcze,
 pudło systemowe i kilka teczek z opisem dokumentacji, dodatkowo wydruk jakie dokumenty i jak długo przechowywać.
 Podstawowa zaleta to funkcjonalność i cena, jakieś 20 - 50 złotych. Pozdrawiam.

 

 

 

s
sam

Jeżeli płacę przez internet, to muszę za każdym razem drukować potwierdzenie i też trzymać te szpargały przez 3 lub 5 lat. Może ktoś zna odpowiedżź

Dodaj ogłoszenie