Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domek Napoleona znów na sprzedaż. Może tym razem ktoś go w końcu kupi

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Wojciech Wojtkielewicz
Zabytek przy al. Jana Pawła II 62 nie ma szczęścia do nowych właścicieli. Kiedy w 2011 roku miastu udało się go wynająć, najemca długo tu nie zagościł. Teraz miasto chce ten budynek sprzedać. Zresztą już po raz kolejny.

Do 11 lutego można wpłacać wadia. Przetarg jest zaplanowany na 18 lutego. Cena wywoławcza to ponad 518 tys. zł.

W ten sposób miasto po raz kolejny chce sprzedać Domek Napoleona przy wylotówce na Warszawę. Zgodnie z obowiązującym planem miejscowym budynek może być przeznaczony na usługi kultury. Poprzednie przetargi kończyły się fiaskiem z powodu braku chętnych.

Domek Napoleona w Białymstoku już nie na wynajem, ale na sprzedaż

W 2011 roku miastu udało się co prawda wynająć obiekt, ale nie na długo. Firma Essenza Catering, która chciała stworzyć tu restaurację francuską wycofała się, gdy okazało się, że budynek jest bardzo zawilgocony. Zarząd Mienia Komunalnego przeprowadził wtedy izolację fundamentów i zrobił drenaż, jednak najemca to nie przekonało, bo i tak stracił tu dużo pieniędzy.

Na jednej z komisji radnych Andrzej Ostrowski, dyrektor ZMK, mówił że na gruntowny remont potrzeba nawet 1,5 mln zł.
Zadeklarowanie przeprowadzenia remontu do 31 grudnia 2020 roku jest zresztą warunkiem wzięcia udziału w obecnym przetargu.

Aleja Jana Pawła II. Domek Napoleona będzie odwodniony

W ogłoszeniu czytamy, że wilgoć nie tylko niszczy detal architektoniczny, ale też narusza wytrzymałość konstrukcji. Przez co częściowo zawalił się już strop.

Przy budynku trwają właśnie prace. - W związku z zaleceniami miejskiego konserwatora zabytków Domek Napoleona jest doraźnie zabezpieczany. Prace obejmują uzupełnianie betonu w gzymsach w celu zamocowania obróbek blacharskich, zamontowanie obróbki blacharskiej pod istniejące pokrycie dachu, wykonanie obróbki daszków z blachy ocynkowanej, zamontowanie rury i rynny spustowej – mówi Agnieszka Błachowska magistratu.

Domek Napoleona: Restauracja francuska bez zniżki

Domek Napoleona powstał w połowie XIX w., krótko przed zniesieniem w 1851 roku granicy celnej między Królestwem Polskim a Rosją. Mieściła się tu komora celna. Obsługiwano w niej kupców, którzy wwozili towary z Zachodu. Mimo że do budynku przylgnęła nazwa Domek Napoleona, cesarz Francuzów nie miał z nim nic wspólnego. To tylko legenda, że zatrzymał się tu w 1812 roku, w drodze na Moskwę.

Wyprawa Napoleona Bonaparte na Moskwę w 1812 roku skończyła się katastrofą. Mówiono wtedy, że nad cesarzem Francuzów zawisło fatum. I tak chyba można określić to, co się dzieje z Domkiem Napoleona przy al. Jana Pawła II 62.

Al. Jana Pawła II. Domek Napoleona ciągle w remoncie (zdjęcia, wideo)

Na Starosielcach jest wiele miejsc, które mają bogatą historię. Jest ona ściśle związana z powstałymi w 1872 r. Zakładami Zaplecza Remontowego Kolei Żelaznych.W zakładach remontowano wagony, parowozy, a także inny sprzęt niezbędny do funkcjonowania kolei. Do Starosielc napływali fachowcy i robotnicy. Tu budowali domy, zakładali rodziny i wiązali swoją przyszłość z koleją. W osadzie wybudowano m.in.: parowozownię, halę napraw, wagonownię, wieżę ciśnień oraz liczne magazyny.

Zabytki na Starosielcach. To kawał historii "miasta kolejarz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny