Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Myśliwski przyjmował najważniejszych gości odwiedzających Białowieżę

Piotr Bajko [email protected] tel. 85 682 23 95
Frontowa część Domu Myśliwskiego
Frontowa część Domu Myśliwskiego Fot. www.bpn.com.pl
Wybudowany pod koniec XIX wieku w Białowieży Dom Świcki pełnił do początku lat 60. rolę luksusowego hotelu, w którym zatrzymywały się oficjalne delegacje rządowe i urządzane były ważne konferencje krajowe i międzynarodowe. Spłonął w nocy z 23 na 24 stycznia 1962 roku.
Aleja prowadząca do Domu Myśliwskiego. Tak prezentowała się pod koniec lat 60.
Aleja prowadząca do Domu Myśliwskiego. Tak prezentowała się pod koniec lat 60. Fot. Archiwum

Aleja prowadząca do Domu Myśliwskiego. Tak prezentowała się pod koniec lat 60.
(fot. Fot. Archiwum)

Obecnie Dom Myśliwski dysponuje 34 miejscami. Posiada 2 apartamenty dwuosobowe (dwupokojowe), 2 segmenty z pokojami jedno-, dwu- i trzyosobowymi,
3 pokoje dwuosobowe,
3 pokoje trzyosobowe i 2 pokoje czteroosobowe.

Odbudowany stał się reprezentacyjnym hotelem Białowieży, ale ostatnimi laty jego znaczenie znacznie spadło.

Pożar wybuchł w niejasnych i do dzisiaj niewyjaśnionych okolicznościach. Stało się to przed zaplanowaną tutaj na 24 stycznia wizytą Władysława Gomułki i Nikity Chruszczowa. Przywódcy Polski i ZSRR polowali w tym czasie w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. Po pożarze pozostały tylko fundamenty oraz wypalone mury części środkowej budynku.

Resort leśnictwa postanowił niebawem wybudować na miejscu spalonego obiektu nowy hotel reprezentacyjny, ale już o zupełnie innej architekturze. Dokumentację projektowo-kosztorysową budowy opracowało Przedsiębiorstwo Projektowania Budownictwa Miejskiego "Miastoprojekt Stolica Południe" w Warszawie. Generalnym projektantem został inż. Jerzy Mokrzyński z warszawskiego zespołu architektów "Tygrysy". Budowę prowadziło Białostockie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego w Białymstoku. Prace budowlane trwały w latach 1962-1964. Nowy budynek został nazwany oficjalnie Domem Myśliwskim, chociaż niektórzy tym mianem określali już stary budynek. Nowy hotel dysponował 26 miejscami noclegowymi w pokojach 1- i 2-osobowych. Gości zaczął przyjął 10 września 1964 roku. Pierwszym klientem został Ludwik Ciołkowiak z Warszawy.

Dom Myśliwski przez długie lata pełnił rolę hotelu reprezentacyjnego Białowieży. Przyjmowano w nim najważniejszych gości odwiedzających Białowieżę. Przykładowo - na przełomie sierpnia i września 1973 roku hotel gościł I Sekretarza PZPR Edwarda Gierka i premiera Piotra Jaroszewicza, w październiku 1974 roku - księcia Bernarda, małżonka królowej Holandii, w sierpniu 1975 roku - księcia Edynburga Filipa, małżonka królowej brytyjskiej Elżbiety II, w lipcu 1977 roku - sekretarza generalnego ONZ, dr. Kurta Waldheima.

W Domu Myśliwskim nadal urządzano konferencje, seminaria, narady, szkolenia oraz inne spotkania. W maju 1988 roku przedstawiciele województw białostockiego, łomżyńskiego, olsztyńskiego, ostrołęckiego i suwalskiego podpisali tutaj porozumienie o utworzeniu regionu funkcjonalnego "Zielone Płuca Polski".

Od 1993 roku w Domu Myśliwskim mieszkało przez dłuższy czas małżeństwo filmowców Bożena i Jan Walencikowie. Na stałe osiedli oni w Białowieży w 2001 roku, gdy ukończyli budowę własnego domu przy obecnej ulicy Żubrowej.

W latach 1997-2003 w Domu Myśliwskim mieściło się Biuro COWI projektu DANCEE "Puszcza Białowieska", którego koordynatorem była Małgorzata Buszko-Briggs.

W 1999 roku w piwnicach Domu Myśliwskiego zdeponowana została część eksponatów Muzeum Przyrodniczo-Leśnego BPN, którego budynek poddano generalnej przebudowie i modernizacji. Eksponaty w 2001 roku powróciły do nowego już muzeum.

Znaczenie Domu Myśliwskiego zaczęło spadać na początku bieżącego wieku, z chwilą oddania do użytku w Białowieży (w latach 2001 i 2002) trzech dużych, nowoczesnych hoteli, z dużymi salami konferencyjnymi. Obiekt, od lat nie remontowany i nie modernizowany, zdecydowanie przegrał konkurencję na lokalnym rynku hotelarskim. Mimo że jego największymi walorami są zacisze i położenie w pięknym otoczeniu.

Kierownikami obu Domów (Świckiego i Myśliwskiewgo) w okresie powojennym byli: Mikołaj Niechoda, Wojciech Kowerski, Edward Witkowski, Bolesław Stysiak (w latach 1982-1986), Waldemar Chwyć (w latach 1986-2008). Od wiosny 2008 roku Dom Myśliwski podlega bezpośrednio Pokojom Gościnnym Centrum Edukacyjno-Muzealnego przy siedzibie BPN, których kierowniczką jest Małgorzata Szpakowicz.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny