Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom musi odpowiadać potrzebom rodziny. Przestrzeń życiowa, a potrzeby.

(ab)
- Czteroosobowa rodzina domatorów może potrzebować więcej przestrzeni niż sześcioosobowa rodzina - mówi Tomasz Sobieszuk, główny architket MTM Styl.
- Czteroosobowa rodzina domatorów może potrzebować więcej przestrzeni niż sześcioosobowa rodzina - mówi Tomasz Sobieszuk, główny architket MTM Styl. Fot. sxc.hu
Zanim wybierzemy projekt, trzeba dobrze przemyśleć swoje oczekiwania.

- Czteroosobowa rodzina domatorów może potrzebować więcej przestrzeni niż sześcioosobowa rodzina, wracająca do domu późnym wieczorem - podpowiada Tomasz Sobieszuk, główny architekt MTM Styl. - Decyzja o dodatkowej łazience lub sypialni dla gości, kominku w salonie czy garażu na jedno lub dwa stanowiska, powinna być podjęta już na etapie wyboru projektu.

Nie każde standardowe rozwiązanie jest najlepsze

Budując dom inwestor ma szansę precyzyjnie dopasować przestrzeń życiową do potrzeb domowników. Na przykład rodzina, dla której ważne są wspólne posiłki powinna wybrać przestronną kuchnię, z dużą jadalnią i spiżarnią.

W domu osób nie poświęcających wiele czasu na gotowanie, pomieszczenia te przez większą część roku stałyby puste.

Coraz więcej pracujemy też w domu. I dlatego już na etapie wyboru projektu najłatwiej zdecydować czy wystarczy dodatkowy pokój, czy potrzebny będzie wydzielony gabinet z odrębnym wejściem. Tak, by nasza praca nie ingerowała w prywatną przestrzeń rodziny.

Warto zastanowić się też, ile osób ma w domu docelowo mieszkać. Czy w planach jest powiększenie rodziny czy też za 2-3 lata, kiedy budowa się zakończy, dzieci będą już dorosłe i wyprowadzą się zanim zdążą się na dobre zadomowić.

Warto zainwestować w kosztorys budynku

Przemyślana decyzja pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której wybudowany dom okazuje się za duży i zbyt kosztowny w utrzymaniu albo za mały i wymagający rozbudowy, jeszcze zanim się do niego wprowadzimy.

Trafnie wybrany projekt dostosuje też dom do zasobności portfela inwestorów. Szacunkowo koszt budowy domu powinien oscylować koło 3000 zł za każdy metr kwadratowy jego powierzchni użytkowej.

I dlatego warto zainwestować w kosztorys. Jego cena to znikomy procent kosztów budowy domu, a pozwoli przewidzieć ewentualne niespodzianki i racjonalnie zorganizować wydatki. Na tym etapie rozstrzygamy też o kosztach późniejszego utrzymania domu. Decydując się na konkretne materiały budowlane, rodzaj ocieplenia czy sposób ogrzewania, mamy możliwość dopasowania domu do naszych możliwości finansowych. Zarówno w trakcie budowy, jak i zaraz po niej. Ale też do dochodów rodziny na emeryturze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny