Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolina Narwi - Polska Amazonia (zdjęcia)

Janka Werpachowska
Dworek w Kurowie - siedziba dyrekcji Narwiańskiego Parku Narodowego - z lotu ptaka. Widać kładkę edukacyjną wiodącą w głąb narwiańskich rozlewisk.
Dworek w Kurowie - siedziba dyrekcji Narwiańskiego Parku Narodowego - z lotu ptaka. Widać kładkę edukacyjną wiodącą w głąb narwiańskich rozlewisk. Fot. Andrzej Bielonko
Raj dla wędkarzy i ornitologów. Oaza ciszy i spokoju. Po prostu Narew.
Choroszcz - Palacyk BranickichChoroszcz - Palacyk Branickich

Choroszcz - Pałacyk Branickich

Atrakcje w okolicy

Kładka edukacyjna – w październiku ubiegłego roku oddano do użytku ścieżkę, która biegnie w poprzek doliny Narwi i łączy wsie Waniewo i Śliwno. Narwiański
Kładka edukacyjna – w październiku ubiegłego roku oddano do użytku ścieżkę, która biegnie w poprzek doliny Narwi i łączy wsie Waniewo i Śliwno. Narwiański Park Narodowy to teren bagienny, z natury niedostępny, więc kładka o długości 1050 m pozwoli wielu odwiedzającym na dotarcie do „serca” parku bez konieczności korzystania z łodzi lub kajaka. Niewątpliwą atrakcją tej ścieżki jest przeprawa przez liczne w tym miejscu koryta rzeczne przy pomocy pływających pomostów umocowanych na linach. Mniej więcej pośrodku trasy, w miejscu dawnego zamczyska, znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę doliny.

Kładka edukacyjna - w październiku ubiegłego roku oddano do użytku ścieżkę, która biegnie w poprzek doliny Narwi i łączy wsie Waniewo i Śliwno. Narwiański Park Narodowy to teren bagienny, z natury niedostępny, więc kładka o długości 1050 m pozwoli wielu odwiedzającym na dotarcie do "serca" parku bez konieczności korzystania z łodzi lub kajaka. Niewątpliwą atrakcją tej ścieżki jest przeprawa przez liczne w tym miejscu koryta rzeczne przy pomocy pływających pomostów umocowanych na linach. Mniej więcej pośrodku trasy, w miejscu dawnego zamczyska, znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę doliny.

Atrakcje w okolicy

Suraż - ul. Białostocka 6, Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne.

Tykocin - m.in. synagoga, oddział Muzeum Podlaskiego, zabytkowy rynek, zamek - rekonstrukcja.

Uhowo - ul. Kościelna 42, Galeria Narwiańska WDK.

Każdy, kto chociaż raz miał okazję pokonać łodzią "pychówką" Narew i jej liczne rozwidlenia, połączone siecią kanałów wiodących przez bagnistą dolinę, przyzna, że nazwa "Polska Amazonia" nie jest na wyrost. Jeszcze zanim te piękne tereny stały się najpierw Narwiańskim Parkiem Krajobrazowym, przekształconym później w Narwiański Park Narodowy, penetrowali je liczni ornitolodzy, turyści, a wędkarze wiedzieli, że znad Narwi zawsze wrócą z obfitym połowem.

Dziki park

Dwadzieścia cztery lata temu, w 1985 roku, powstał Narwiański Park Krajobrazowy. Już ten fakt pozwolił otoczyć cenne przyrodniczo i widokowo tereny doliny Narwi opieką i ochroną. Jednak dopiero powołanie w 1996 roku Narwiańskiego Parku Narodowego przypieczętowało i ugruntowało pozycję tego obszaru, jako unikalnego ekosystemu - nie tylko w kraju, ale i w Europie.

Wieloletnie prace pozwoliły przynajmniej w części zlikwidować skutki błędnej polityki sprzed lat, polegającej na "wydzieraniu" naturze kolejnych połaci ziemi pod uprawę lub na pastwiska. Prace meliorantów nie ominęły też doliny Narwi. Dzisiaj większość tego obszaru ma charakter pierwotny.

Powierzchnia Narwiańskiego Parku Narodowego to 7350 hektarów. Ponad dwukrotnie większa jest otulina - zajmuje ona 15 408 hektarów.

Flora i fauna

Przeważająca większość tutejszej roślinności stanowią rośliny szuwarowe i wodne. Na łąkach występuje bardzo dużo gatunków ziół. Jest też bogaty drzewostan leśny oraz charakterystyczne dla terenów podmokłych i bagiennych skupiska wierzb.

Jeśli chodzi o świat zwierzęcy, to szczególnym skarbem Narwiańskiego Parku Narodowego są ptaki. Stwierdzono występowanie 203 gatunków. 28 spośród nich jest zagrożonych wyginięciem w skali światowej lub europejskiej. O tym, że właśnie ptaki są tak bardzo cenne dla tego obszaru, świadczy fakt, że graficznym symbolem Narwiańskiego Parku Narodowego jest sylwetka błotniaka stawowego.

Poza tym, w dolinie Narwi żyje wiele gatunków płazów - 13, ryb - 22, owadów i skorupiaków oraz około 40 gatunków ssaków z niekwestionowanym królem bagien na czele - łosiem.

Dyrekcja we dworze

Choroszcz – Muzeum Wnętrz Pałacowych.
Choroszcz – Muzeum Wnętrz Pałacowych. fot. Paweł Malinowski

Choroszcz - Muzeum Wnętrz Pałacowych.
(fot. fot. Paweł Malinowski)

W zabytkowym murowanym budynku z końca XIX wieku (powstał w miejscu drewnianego dworku, który spłonął w 1880 roku) mieszczą się dzisiaj biura i parkowa dyrekcja. Dworek w Kurowie miał burzliwą historię i wielu właścicieli. W czasach II wojny światowej, do 1941 roku, administrowali majątkiem Sowieci - utworzyli tu kołchoz, a w samym dworku sierociniec. Później rządzili Niemcy. A po wojnie wszystko zostało upaństwowione i w Kurowie przez wiele lat istniał PGR.

Kiedy budynek dworski przejęła w 1988 r. dyrekcja Narwiańskiego Parku Krajobrazowego, był on w opłakanym stanie. Dzisiaj, pięknie odrestaurowany, jest chętnie odwiedzany przez turystów. Właśnie stąd rozpoczyna się większość wycieczek po "Polskiej Amazonii", a kładka edukacyjna wiodąca nad bagnami i rozlewiskami rzeki to obowiązkowy punkt, zaliczany przez zwiedzających tę piękną krainę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny