Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolina Górnej Narwi chce przyciągnąć turystów

Julita Januszkiewicz
W Dolinie Górnej Narwi położone jest również Jezioro Siemianowskie
W Dolinie Górnej Narwi położone jest również Jezioro Siemianowskie Jarosław Sołomacha
Taki jest plan. Aby go zrealizować Stowarzyszenie Gmin Górnej Narwi przygotowało projekt i dostało z Unii 2,5 miliona złotych. Za te pieniądze powstanie tzw. mała architektura: miejsca na kajaki oraz paleniska, wiaty, pomosty, stoły, kładki, wieże widokowe. Wszystko z ekologicznych materiałów.

Nie brakuje u nas wartych zobaczenia miejsc. Jednak są one niezagospodarowane. Nie mamy odpowiedniej infrastruktury turystycznej - przyznaje Grzegorz Jakuć, wójt gminy Turośń Kościelna, prezes Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi.

Wtóruje mu Eugeniusz Ławreniuk, szef białostockiego oddziału Polskiej Izby Turystycznej. - Turyści często narzekają, że na szlaku nie mają gdzie przysiąść, by coś zjeść i odpocząć. Nie ma także wyznaczonych miejsc piknikowych, w których można byłoby np. upiec kiełbaski. Mało jest wież widokowych, skąd można obserwować piękno naszej przyrody. Wreszcie, na trasach nie ma też toalet - ocenia Eugeniusz Ławreniuk.

Dlatego Stowarzyszenie Gmin Górnej Narwi chce to zmienić. Przygotowało projekt budowy małej infrastruktury na terenach obszarów chronionych w Dolinie Górnej Narwi. Zakłada on, że w przyszłym roku na terenie sześciu gmin, czyli Choroszczy, Krypna, Narewki, Narwi, Suraża oraz Turośni Kościelnej o powierzchni prawie 150 hektarów zostaną wybudowane wiaty, wieże widokowe, pomosty, zadaszone miejsca ogniskowe oraz kładki.

Władze nadnarwiańskich gmin są przekonane, że warto zainwestować w infrastrukturę rekreacyjną. Mają nadzieję, że dzięki temu uatrakcyjnią swoją ofertę turystyczną. Wierzą, że dzięki temu goście chętniej będą odwiedzać ich gminy. A im więcej turystów, tym większy zarobek.

- Latem ludzie chętnie przyjeżdżają nad rzekę Narew, żeby wypocząć. Zatrzymują się tu także turyści jadący do Białowieży. Wybudujemy więc dwie wiaty na 60 osób, pomost dla kajakarzy oraz dwie toalety - planuje Andrzej Pleskowicz, wójt gminy Narew.

- Kąpielisko w Doktorcach jest popularne. Mnóstwo ludzi, także z Białegostoku, przyjeżdża tu opalać się i kąpać. Trzeba je więc w końcu ucywilizować - podkreśla z kolei Sławomir Halicki, burmistrz Suraża.
Na plażach w Doktorcach i Surażu będą więc wyznaczone pola biwakowe, paleniska, miejsca na kajaki, zostaną ustawione kosze na śmieci.

Swoją ofertę dla turystów poszerzy także gmina Choroszcz. We wsi Śliwno wybuduje parkingi, ławki, plac zabaw, miejsce na ognisko oraz tablice edukacyjne. W planach jest także budowa boiska oraz drewnianych altanek.

Szlak wodny Doliny Górnej Narwi będzie oznakowany

W ramach projektu zostanie oznakowany szlak wodny Doliny Górnej Narwi, wzdłuż którego będą ustawione tablice informacyjno-edukacyjne. Będą one pokazywać przebieg trasy.

Turyści dowiedzą się też, gdzie w pobliżu można zjeść i wypocząć. Na tablicach znajdą się adresy kwater agroturystycznych, a znaki wskażą miejsca, które warto zobaczyć.

Co ważne, wszystkie wymienione obiekty zostaną wybudowane głównie z materiałów pochodzenia ekologicznego, czyli żwiru, drewna oraz naturalnego kamienia.

Wszystkie prace będą kosztowały ponad 2,5 mln złotych. 95 procent tej kwoty to unijne fundusze. Stowarzyszeniu właśnie przyznano dofinansowanie.

- Po weryfikacji formalnej i merytorycznej jesteśmy na liście krajowej na pierwszym miejscu i mamy najwięcej punktów. To oznacza, że na budowę solidnych obiektów z własnych funduszy wyłożymy tylko pięć procent ich wartości - wyjaśnia Grzegorz Jakuć.

Pomysł chwali Eugeniusz Ławreniuk. - Warto wydać pieniądze na infrastrukturę rekreacyjną - ocenia.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny