Dokąd zmierzasz Podlaskie?. Ruszają konsultacje w sprawie strategii rozwoju województwa podlaskiego 4P do roku 2030

szach
Spotkania na temat dokumentu odbędą się w Augustowie, Hajnówce, Wysokiem Mazowieckiem i Białymstoku. Na zdjęciu: zarząd województwa podlaskiego
Spotkania na temat dokumentu odbędą się w Augustowie, Hajnówce, Wysokiem Mazowieckiem i Białymstoku. Na zdjęciu: zarząd województwa podlaskiego Anatol Chomicz/ Archiwum
4P, czyli Podlaskie Przedsiębiorcze, Perspektywiczne, Partnerskie. To hasło spinające projekt Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego 2030. Właśnie ruszają o niej konsultacji. Spotkania na temat dokumentu odbędą się w Augustowie, Hajnówce, Wysokiem Mazowieckiem i Białymstoku.

Strategia to kluczowy dokument, który określi cele i kierunki rozwoju regionu na najbliższe lata. Będzie również podstawą przy konstruowaniu ważnych dokumentów, m.in. programu regionalnego na lata 2021-2027 czy kontraktu z rządem.

W 2030 roku Podlaskie widzimy jako przedsiębiorcze, partnerskie, perspektywiczne. Ambitnie? Tak, ale credo naszej wizji rozwoju brzmi właśnie: Ambitne Podlaskie - piszą w projekcie strategii jej autorzy. Dokument powstał w Departamencie Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego przy udziale ekspertów zewnętrznych:prof. Jacka Szlachty, dr. hab. Wojciecha Dziemianowicza, prof. UW dr. hab. Bogusława Plawgo, prof. UwB

Co autorzy strategii rozumieją pod hasłem Ambitne Podlaskie?

W wymiarze gospodarczym dąży do osiągnięcia pozycji dobrze rozwiniętego regionu dzięki wy-korzystaniu najnowocześniejszych technologii i rozwiązań organizacyjnych w zakorzenionych i już obecnie dynamicznych sektorach

W wymiarze społecznym dąży do pozycji jednego z najatrakcyjniejszych pod względem jakości życia mieszkańców regionów w Polsce i w Europie na bazie unikalnych walorów środowiska i wysokiej jakości usług publicznych oraz wysokiego poziomu kompetencji mieszkańców;

W wymiarze terytorialnym dąży do możliwie najlepszego wykorzystania potencjałów rozwojowych i niwelowania słabości różnych części województwa, głównie poprzez rozwój oddolnych inicjatyw lokalnych i formułowane przez nie cele odzwierciedlające specyfikę danego terytorium;

W wymiarze organizacyjnym dąży do pozycji regionu sprawnie zarządzanego, korzystnie po-wiązanego z partnerami krajowymi i zagranicznymi, skutecznie zabiegającego o interes własny i mieszkańców.

Podczas konsultacji mieszkańcy województwa będą mieli możliwość wyrazić swoją opinię na temat tego strategicznego dokumentu, zgłosić uwagi do projektu. Doskonałą ku temu okazją będą spotkania konsultacyjne.

Strategia rozwoju województwa i wizja rozwoju

Spotkania w subregionach

Spotkania konsultacyjne samorząd województwa organizuje w czterech miastach, w każdym z subregionów, tak, aby wszyscy zainteresowani mieszkańcy mogli wziąć w nich udział. Podczas każdego z tych spotkań przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i eksperci, którzy współtworzyli projekt SRWP, przedstawią główne założenia projektu, a także odpowiedzą na pytania uczestników.

Spotkania odbędą się:
• w Augustowie – 27 listopada 2019 roku (subregion suwalski),
• w Hajnówce – 29 listopada 2019 roku (subregion bielski),
• w Wysokiem Mazowieckiem – 6 grudnia 2019 roku (subregion łomżyński),
• i w Białymstoku – 16 grudnia 2019 roku (subregion białostocki).

Aby wziąć w nich udział, trzeba zarejestrować się poprzez formularz, dostępny na stronie www.strategia.wrotapodlasia.pl. W mailu potwierdzającym zostanie wysłana informacja na temat miejsca i planu godzinowego tych spotkań.

Zrównoważony rozwój, czyli konsultacje nowej strategii dla Podlasia

Formularz on-line

Uwagi na temat projektu można będzie zgłaszać przez internet. Link do formularza będzie aktywny od 26 listopada 2019 roku do 8 stycznia 2020 roku, czyli w czasie, kiedy formalnie będą trwały konsultacje społeczne.
Formularz można będzie wypełnić on-line lub też skorzystać z pliku w formacie Word – który po wypełnieniu trzeba będzie przesłać na adres: [email protected]

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Takie hece

Ile milionów wydano na strategie tony papierów przez ostatnie 20 lat. Nie jeden tzw. Ekspert i firmy nieźle żyja z tych strategii. A co one daja? Każdy może ocenić sam.

G
Gość

Nie należy robić nic. Wszystko się rozpadnie, powstanie więcej magicznych miejsc w województwie, będzie się czym chwalić, powstaną nowe fotki, Poranny będzie miał nową galerię foto, wszystko zasnują opary mgieł znad Narwii, Biebrzy, Bugu, wszyscy skorzystają z drogi S8 jako jedynej drogi do kariery.

G
Gość

Co z tego, że zapiszą coś w strategii jak nie będą potrafili tego zrealizować. Byle ekolog zablokuje np. budowę lotniska (o ile Zarząd domyśli się, że należy lotnisko zbudować). Miasto B-stok nie potrafi zbudować hali, aquaparku, oddać lotniska to może samorząd niech to wpisze do strategii rozwoju.

G
Gość

Tu nie potrzeba żadnych konsultacji. Gołym okiem widać czego brakuje a czego jest w nadmiarze.

G
Gość
23 listopada, 04:17, Ja:

Strategia a rzeczywistość to zupełnie coś innego.

W regionie brakuje fabryk,montowni i przemysłu zagranicznego.

Brak inwestorów światowych przekłada się na lokalnych januszy biznesu którzy robią z regionu drogi zaścianek o niskich płacach.

Czy wiecie ze dom w stanie surowym pod Warszawa,Krakowem czy poznaniem jest tańszy niż pod Białymstokiem?!

Czy wiecie ze auto kupione za linia Wisły jest tańsze 20% niż w Białymstoku?!

Głupia para butów kupiona w Warszawie jest tańsza o 150-200zl niż u nas?!

Niby region biedny ale ceny towarów bardzo wysokie.

Skansen Podlaski musi się skończyć bo nie samym czystym powietrzem człowiek żyje!

Taki sam telewizor w polskim Auchan albo Carrefourze, kosztuje tyle samo co we francuskim.

J
Ja

Strategia a rzeczywistość to zupełnie coś innego.

W regionie brakuje fabryk,montowni i przemysłu zagranicznego.

Brak inwestorów światowych przekłada się na lokalnych januszy biznesu którzy robią z regionu drogi zaścianek o niskich płacach.

Czy wiecie ze dom w stanie surowym pod Warszawa,Krakowem czy poznaniem jest tańszy niż pod Białymstokiem?!

Czy wiecie ze auto kupione za linia Wisły jest tańsze 20% niż w Białymstoku?!

Głupia para butów kupiona w Warszawie jest tańsza o 150-200zl niż u nas?!

Niby region biedny ale ceny towarów bardzo wysokie.

Skansen Podlaski musi się skończyć bo nie samym czystym powietrzem człowiek żyje!

G
Gość

Strategia Podlasia to walka z otyłością wicemarszałka...

Dodaj ogłoszenie