Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dojlidy. Osiedle mieszkaniowe budzi sprzeciw radnych

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 74 25
Osiedle mieszkaniowe na Dojlidach budzi sprzeciw radnych
Osiedle mieszkaniowe na Dojlidach budzi sprzeciw radnych Wojciech Wojtkielewicz
Zaproponowane bloki są za wysokie. Nie ma też sensu budować nowej drogi na bagnach doliny rzeki Białej. Takie uwagi mają przeciwnicy powstania osiedla mieszkaniowego na Dojlidach.

Śmiem wątpić, że to pan wymyślił te budynki. Zrobiła to pewnie firma, która będzie tu sprzedawała mieszkania - mówił Maciej Rowiński-Jabłokow, mieszkaniec ul. Dojnowskiej.

Uczestniczył w czwartek w debacie na temat planu miejscowego zakładającego budowę osiedla mieszkaniowego na Dojlidach.

Największe oburzenie wśród zebranych wzbudziła zaproponowana przez urbanistów wysokość zabudowy. Na terenie dzisiejszej fabryki Biaform miałyby stanąć: trzy bloki o ośmiu kondygnacjach, dwa o siedmiu i kolejne o sześciu i pięciu kondygnacjach. Co ciekawe, najwyższą zabudowę przewiduje się od strony ul. Dojlidy Fabryczne i Pałacyku Hasbacha. Nie dość, że najwyższe bloki stanęłyby w pobliżu zabytku, to jeszcze i na widoku od strony wschodniego wjazdu do miasta. - Budynki powstaną ok. 60 metrów od ul. Dojlidy Fabryczne. Tuż przy jezdni nadal będą zachowane zabudowania dawnych Sklejek, które podlegają ochronie - bronił się Piotr Firsowicz, dyrektor departamentu urbanistyki w magistracie.

Podkreśla też, że jeśli zapisy planu wejdą w życie, bloki i tak nie będą widoczne z głównych arterii, bo zmieni się też trasa wjazdu do miasta od strony Zabłudowa. Urbaniści planują budowę nowej drogi. Powstanie na bagnach. Jadący dziś od strony Zabłudowa odbiją w prawo i będą się poruszać do miejsca, gdzie krzyżują się ulice: Nowowarszawska, Dojlidy Fabryczne i Dojnowska. - Może to wpłynąć negatywnie na żyjące tu bobry i wydry - mówił Maciej Rowiński-Jabłokow.

Piotr Firsowicz zapewniał, że pomysł zyskał akceptację Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: - Droga będzie estakadą osadzoną na palach. Nie ma tu mowy o niszczeniu środowiska.
Natomiast obecny na spotkaniu Andrzej Nowakowski (wojewódzki konserwator zabytków) chwalił pomysł na budowę drogi.

- Dzięki temu odciążone będą ulice: Dojlidy Fabryczne i Sochowolca. Dziś przechodząc przez jezdnię tuż przy Sklejkach, nie trudno o wypadek - mówił.

Na spotkanie przybył też architekt Michał Bałasz, który w latach 50. i 60. zaprojektował osiedle niskiej zabudowy w rejonie ul. Borsuczej i Myśliwskiej. I o dziwo, nie sprzeciwiał się, by w sąsiedztwie powstały bloki: - Planowanie przestrzenne nie polega na tym, że trzeba stawiać obok siebie identyczne budynki. Wysoka zabudowa oszczędza miejsce i pełni funkcję orientacyjną. Na przykład w Warszawie takim kierunkowskazem jest Pałac Kultury.

Projekt planu miejscowego wyłożony będzie w departamencie urbanistyki do 24 grudnia. Do 7 stycznia można składać do niego uwagi. Później pochylą się nad nim radni.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny