Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dodatkowa emerytura z ZUS. Kto może ją otrzymać i ile wynosi?

OPRAC.: (AM)
ZUS Białystok

Wysokość tego dodatku zależy od przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni. Zawsze zmienia się 1 marca każdego roku i jego wysokość zależy od tego, kiedy nestor obchodzi setne urodziny.

W województwie podlaskim mieszkają 74 osoby, które mają ponad 100 lat i co ciekawe, z roku na rok w naszym regionie ich przybywa. Rok temu 100-latków mieliśmy 57. Najstarsza kobieta we wrześniu tego roku skończy 109 lat we wrześniu, a najstarszy mężczyzna też 109 lat, ale w październiku.

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” jest różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne.

3500 zł dla każdego stulatka co miesiąc. Z ZUS

W 2020 roku każdy stulatek dostaje 4294,67 zł brutto. Rok wcześniej było to 4 003,88 zł brutto a w 2018 roku – 3 731,13 zł.

– Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku i obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego, dlatego w każdym roku jest różna, ale raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Aby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy ukończyć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ tę dodatkową emeryturę otrzymuje się automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów.

Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Takim osobom też należy się świadczenie honorowe. Jednak w ich przypadku wymagane jest złożenie wniosku (z dokumentem, który potwierdzi ich datę urodzenia, np. akt urodzenia), gdyż nie ma ich w systemie ZUS.

- To ważne szczególnie dla kobiet, które niekiedy przez całe swoje życie zajmowały się domem oraz dziećmi i przez to nigdy nie podlegały żadnemu ubezpieczeniu, więc nie maja wypracowanej emerytury - dodaje Katarzyna Krupicka.

Nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych ZUS wypłaca świadczenia honorowe. W podobny sposób swoich wiekowych emerytów i rencistów honorują również: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jaki i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Obrony Narodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny