Inną zaletą tego rodzaju papierów jest z pewnością duża łatwość ich zakupu. W przeciwieństwie do akcji, obligacje nie dają posiadaczowi żadnych uprawnień względem sprzedającego np. współwłasności czy też uczestnictwa w walnych zgromadzeniach.
Wadą obligacji skarbowych jest czasami stosunkowo niewielka stopa zwrotu. Ważnym zaś i zasadniczo jedynym ryzykiem jest niewypłacalność skarbu danego państwa, co w ostatnich latach nabiera szczególnego znaczenia. Może zdarzyć się, że lokata bankowa da większy zysk niż obligacja skarbowa. Jeśli oprocentowanie tego papieru jest stałe, to przy wzroście inflacji może się okazać, że realne zyski są skromne. Taka sytuacja może przydarzyć się w przypadku papierów dwuletnich.
Nabywca obligacji skarbowych o zmiennej stopie procentowej jest z kolei zabezpieczony przed skutkami rosnącej inflacji, bowiem wraz ze wzrostem stóp procentowych rośnie także rentowność obligacji.
Przeważnie mamy do dyspozycji cztery rodzaje obligacji skarbowych: 2-, 3-, 4- i 10-letnie. Obligacje dwuletnie, czteroletnie i dziesięcioletnie wycenione są identycznie. Jeden papier wartościowy kosztuje 100 zł. Wyjątkiem są jedynie obligacje trzyletnie, gdzie cena emisyjna po pierwszym dniu sprzedaży jest powiększona o odsetki narosłe od pierwszego dnia sprzedaży danej emisji.
Omawiane typy obligacji różnią także wysokością oprocentowania. Zasada jest prosta: im dłuższe oszczędzanie, tym większy zysk. W przypadku obligacji 2- i 10-letnich zysk jest dopisywany do kapitału, co roku. Inwestując w obligacje 3-letnie, otrzymamy wypłatę odsetek co pół roku, a w przypadku obligacji 4-letnich co roku.
Obligacje skarbowe na rynku pierwotnym można kupić u pośredników. Te papiery wartościowe są dostępne w sieci PKO BP, w oddziałach PKO BP i w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP. Obligacje skarbowe można kupić również telefonicznie bądź przy pomocy internetu. Pełna lista placówek sprzedaży obligacji jest dostępna pod adresem internetowym www.obligacjeskarbowe.pl Ale obligacje skarbowe można nabyć także na rynku wtórnym - na giełdzie.
Na początku 2009 roku Polacy kupili obligacje Skarbu Państwa za kwotę 276 mln zł. Największą popularnością cieszyły się papiery dwuletnie. Ministerstwo Finansów sprzedało w 2009 roku inwestorom indywidualnym ponad 2,7 mln sztuk obligacji.
Obligacje skarbowe są wprawdzie papierami wartościowymi, ale nie mają formy dokumentu. Nabywca nie otrzymuje obligacji w formie fizycznej, a tylko jedynie zaświadczenie o dokonaniu zakupu lub - na życzenie - specjalne świadectwo potwierdzające fakt posiadania obligacji.
Najważniejsze jest jednak zapisanie operacji w Rejestrze Nabywców Obligacji. Na podstawie tego zapisu w elektronicznej bazie danych inwestor może później dowolnie dysponować obligacjami: sprzedawać je, zamieniać na papiery z nowej emisji lub wypłacać odsetki. Obligacje 3-letnie można także zdeponować na rachunku maklerskim.
Obligacje skarbowe należą do najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Posiadają one pełne gwarancje Skarbu Państwa, a sama transakcja zakupu czy sprzedaży obligacji jest tak skonstruowana, że uniemożliwia ich zagubienie czy też kradzież.
Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?