Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobrze oceniamy doradców finansowych

Barbara Kociakowska [email protected] tel. 85 748 74 54
Opr. graf. Dorota Sikora
Opr. graf. Dorota Sikora
Przybywa firm, które pomagają w wyborze produktów finansowych. Aż jedna trzecia ankietowanych osób uważa, że powinniśmy płacić za usługi doradców finansowych – chociaż teraz są one bezpłatne.

Polacy, coraz częściej, zamiast korzystać z usług doradcy bankowego, wybierają doradcę finansowego. Liczą na jego pomoc w podjęciu decyzji i rozwiązaniu problemu. Okazuje się, że klienci są zadowoleni ze współpracy z firmami doradztwa finansowego – tak wynika z raportu Rynek Doradztwa Finansowego w Polsce 2012, przygotowanego przez Bankier.pl oraz Wprost. 46 proc. ankietowanych twierdzi, że jest bardzo zadowolona. Natomiast niezadowolonych jest 12 proc. badanych.

Dobrze zostały też ocenione standardy obsługi klienta. 18 proc. uważa, że są wysokie i profesjonalnie, a 43 proc., że na odpowiednim poziomie. Natomiast niezadowolonych z obsługi jest 10 proc. ankietowanych osób. Według autorów raportu jakość standardów obsługi klienta w firmach doradztwa finansowego poprawia się. Klienci zwracają uwagę już nie tylko na kompetencje merytoryczne doradców czy ofertę produktową. Ważny staje się wizerunek firm i doradców czy sposób prowadzenia negocjacji. Coraz większe znaczenie ma umiejętność postawienia się w sytuacji klienta czy tzw. pierwsze wrażenie.

Zobacz także. Finanse. Polacy mają problemy ze spłatą zobowiązań

Bardziej sceptycznie niż ankietowani do usług świadczonych przez doradców finansowych, podchodzi Komisja Nadzoru Finansowego. Zwraca ona uwagę na to, że nie istnieje coś takiego jak państwowa licencja doradcy finansowego. Każdy może nazwać się doradcą finansowym.

– W szczególności KNF nie organizuje egzaminów czy szkoleń na doradcę finansowego, ani nie wydaje certyfikatów potwierdzających wiedzę i kompetencje doradcy finansowego – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej KNF. – Z formalnego punktu widzenia doradca jest pośrednikiem między klientem a podmiotem finansowym, np. bankiem udzielającym kredytu. I doradca finansowy nie ma obowiązku informowania klienta o powiązaniach z podmiotami, których produkty dystrybuuje ani o wysokości wynagrodzenia otrzymywanego od instytucji, której produkty poleca.

A więc, jak zauważają przedstawiciele KNF, system wynagradzania doradcy finansowego nie zawsze uwzględnia – jako priorytetowe – działanie w interesie klienta. Fakt niepobierania opłaty bezpośrednio od klienta przez doradcę finansowego, nie oznacza, że rzeczywiście usługa ta jest bezpłatna, bo doradca jest wynagradzany przez instytucję finansową z opłaty pobieranej od klienta.

Zobacz także. Finanse. O kredyt hipoteczny będzie naprawdę trudno

Często firmy doradcze są własnością banków. Oznaczenie niezależny doradca finansowy (jako w pełni obiektywny i działający zawsze w najlepiej pojętym interesie klienta) powinno być traktowane z ostrożnością. Doradcy finansowego nie należy mylić z takimi zawodami wymagającymi licencji KNF jak doradca inwestycyjny, makler papierów wartościowych czy broker ubezpieczeniowy.

– Naszym raportem chcieliśmy pobudzić dyskusję o rynku doradztwa finansowego – mówi Szymon Matuszyński z Bankier.pl, autor raportu. – Nadrzędnym celem była poprawa jakości obsługi klientów. Chcieliśmy, by podyskutować o tym, czy nie trzeba jakoś tego rynku uregulować, nie wprowadzić licencji.

Nie kryje on, że niektóre wyniki raportu były dla niego zaskoczeniem – np. kwestia odpłatności za tego typu usługi. To, że tak wielu internautów stwierdziło, że powinny być one odpłatne.

– Wynagradzanie doradców od dawna jest przedmiotem dyskusji – tłumaczy Matuszyński. – Dopóki będą oni wynagradzani w systemie prowizyjnym, zawsze będzie ryzyko, że mogą polecać produkt, na którym mogą więcej zarobić, choć dla klienta będzie on gorszym rozwiązaniem,

Kolejny temat to powiązanie z dużymi firmami kapitałowymi. I wcale nie chodzi tu o firmy powiązane bezpośrednio na poziomie komunikacji marketingowej, tak jak Aspiro, które nie zrezygnowało z loga Multi Banku.

Szymon Matuszyński nie spodziewał się aż tak dobrego odbioru przez ankietowanych firm doradztwa finansowego.

– Myślałem, że będą gorzej postrzegane – mówi.

Z raportu wynika, że najbardziej rozpoznawalną marką na polskim rynku doradztwa finansowego jest Open Finance. Wskazało ją 32,8 proc. internautów, którzy wzięli udział w ankiecie. W pierwszej trójce znalazł się też Expanedr Advisors (19,9 proc.) oraz Money Expert (5,9 proc.).

Zobacz także. Finanse. Oszczędzania trzeba uczyć od najmłodszych lat, kupmy skarbonkę i dajmy kieszonkowe

Firmy zrzeszone w Związku Doradztwa Finansowego w 2011 roku łącznie udzieliły kredytów hipotecznych w wysokości 16,89 mld zł. A w całym roku wartość podpisanych w Polsce takich umów wyniosła 49.210 mln zł.

Doradca finansowy Doradca finansowy to według dyrektywy Unii Europejskiej zawód wykonywany przez niezależnych, nie związanych z konkretną instytucją finansową profesjonalistów, których rolą jest przekazanie klientowi wiedzy na temat ochrony jego majątku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny