Jestem wolontariuszem, bo to świetna zabawa - mówi Patryk Wopanowicki. - Poza tym lubię pomagać innym. - A ja wolontariatem zajmuję się od niedawna - dodaje Ania Ponikwicka. - Tu zawsze jest wesoła atmosfera.
Są uczniami Szkoły Podstawowej nr 44. W tym roku jeden z grantów z ogólnopolskiej akcji "Szkoła bez przemocy" trafi właśnie do nich. - Jestem naprawdę mile zaskoczona, to najlepszy prezent, jaki mnie spotkał w tym roku - cieszy się Anna Samborska, pedagog szkolny i współautorka nagrodzonego projektu.
Pani Anna wraz z koleżanką Anną Zalewską przygotowały projekt pt. "Dobro podaj dalej". Jest on jednym z 80 najlepszych, które zostały wybrane spośród 1000 nadesłanych projektów.
- Moi wolontariusze często mają do czynienia z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie - mówi Samborska. - Staram się przygotowywać dzieciaki do integracji z nimi.
Na początku bała się nieco reakcji swoich podopiecznych, ale okazało się, że wolontariusze szybko zaprzyjaźnili się z niepełnosprawnymi dziećmi.
- Dorośli często nie potrafią zaakceptować odmienności, a co dopiero dzieci - mówi Samborska. - Dlatego od najmłodszych lat staramy się integrować dzieci z osobami niepełnosprawnymi.
Pani Anna już wie, na co przeznaczyć 5 tys. zł. - Zaplanowaliśmy happening w centrum miasta z niepełnosprawnymi dziećmi - dodaje. - Poza tym mamy zamiar urządzić też integracyjny kulig lub majówkę.
- Już nie mogę się doczekać, kiedy wyjedziemy - cieszy się Paulina Błaszko, 11-letnia wolontariuszka.
Program "Szkoła bez przemocy" prowadzi "Kurier Poranny" wraz z Fundacją Grupy Telekomunikacji Polskiej. Patronem honorowym jest prezydent RP.