Dobre zarobki, szereg benefitów i poczucie misji. Dlaczego warto pracować w ChM?

Materiał informacyjny ChM Sp. z o.o.
Udostępnij:
Innowacyjność, pionierstwo, dynamiczność w rozwoju i nieustanne dążenie do polepszenia jakości życia jednostek, których sprawność fizyczna została ograniczona przez chorobę bądź nieszczęśliwy wypadek - to maksymy, które definiują „cichego bohatera”, jakim jest niewątpliwie firma ChM. Ciągły rozwój zarówno inwestycyjny jak i technologiczny powoduje potrzebę nieustannego poszerzania kadry pracowniczej. Wysokie – jak na polskie realia - zarobki, szeroki pakiet socjalny, wsparcie w rozwoju zawodowym i dostęp do najnowszych technologii - to kolejne atuty pracy u polskiego lidera w produkcji implantów i narzędzi medycznych, który zatrudnia już ponad 400 pracowników.

40 lat i ponad 400 pracowników

Korzenie swoje firma ma na ulicy Wiejskiej, gdzie zatrudnionych było kilkudziesięciu pracowników, a koszty nie raz przewyższały dochód. Niejednego przedsiębiorcę by to pokonało, lecz nie szefa Mikołaja Charkiewicza, który od samego początku czuł się odpowiedzialny za pracowników i ich rodziny. Jego wysiłek, ciężka praca, wiara w ludzi, a przede wszystkim - w słuszność i szlachetność swojej pracy - zaowocowały sukcesywnym zwiększaniem zatrudnienia (w 2004 r. firma zatrudniała 100 pracowników, w 2006 r. - 123 pracowników, 2008 r.- 200 pracowników, 2010 r. - 250 pracowników). Po 40 latach firma daje pracę ponad 400 osobom, które codziennie kontynuują misję swojego mentora.

I Ty możesz zostać.., czyli kogo szuka ChM?

Branża medyczna jest segmentem przemysłu, który wymaga dużej specjalizacji, firmę obowiązują wymogi ISO, które nie pozwalają wypuścić produktu bez certyfikatu, co pociąga za sobą dużą odpowiedzialność.

- Nazwy niektórych stanowisk bywają trudne i niezrozumiane, potencjalny pracownik nie wie, że skończywszy politechnikę lub technikum może znaleźć u nas zatrudnienie. Na produkcję potrzebujemy nie tylko operatorów maszyn CNC, ale też tokarzy, frezerów czy szlifierzy. Są to zawody oparte na obróbce ręcznej, zawody, które zanikają mimo zapotrzebowania na nie.

Firma próbuje reaktywować te zawody. Nawiązała współpracę ze szkołą branżową pierwszego stopnia, gdzie uczą się młodzi 16-letni uczniowie, którzy przychodzą do firmy i przyuczają się do konkretnego zawodu. ChM przyczynił się do utworzenie kierunku “operator obrabiarek skrawających”, który zwiększa szanse na zatrudnienie już wykształconego pracownika.

- Zatrudniamy osoby po mechanice, biotechnologii, mechatronice, bioinżynierii. Zdarza się, że osoba po studiach znajduję swoje miejsce nie przy biurku, lecz przy maszynie, albo odwrotnie - od operatora obrabiarki przez technologa staje się konstruktorem.

ChM posiada własne zaplecze IT, więc zatrudnia programistów i informatyków. Jest też dział kontroli jakości, który czuwa nad spełnieniem wszystkich wymogów zanim implant zostanie przekazany do działu sprzedaży.

- Miejsce u nas zatem znajdą osoby także po zarządzaniu czy marketingu, filologii czy matematyce, gdyż wiedza techniczna jest ważna, lecz w niektórych działach nie jest niezbędna. Osoby z wiedzą mechaniczną znajdą zatrudnienie przy utrzymaniu sprawności maszyn i ich ewentualnej naprawie. Podstawą przyjęcia na niektóre stanowiska jak np. polerowacz jest po prostu znajomość rysunku technicznego i posługiwanie się suwmiarką. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

Firma ma też opcję dla osób, które nie potrafią ocenić swoich możliwości i umiejętności. Jest to aplikacja spontaniczna, nieukierunkowana pod żadne konkretne stanowisko, dająca pracodawcy możliwość „wejścia w buty” kandydata i podjęcia próby dopasowania jego profilu do prowadzonych rekrutacji.

- Zamknięcie się jednej rekrutacji otwiera drzwi do drugiej rekrutacji, czasem nawet na bardziej atrakcyjne stanowisko. Dlatego tak ważne jest dla nas podtrzymanie dobrych relacji z kandydatami, bo ich aplikacja to nasza szansa na pozyskanie nowego pracownika.

Domena też damska

Firma CHM jest firmą produkcyjną, lecz wbrew mylnemu przekonaniu zatrudnia również kobiety. Są działy wręcz zdominowane przez płeć żeńską, jak dział pakowani i sterylizacji czy polerni. Panie posiadają wykształcenie średnie bądź wyższe, ale znajdą się też pracownice z wykształceniem zawodowym, jak np. krawcowe.

- Wszystkie bardzo szybko nabywają potrzebne do pracy umiejętności m.in. posługiwanie się suwmiarką. Mamy też Panie, które podjęły się pracy na stanowisku operatora obrabiarek CNC, co jest dla wszystkich fajnym wyzwaniem.

Nowe możliwości

Rozwój jest istotnym elementem życia zawodowego, dlatego ChM stara się zapewnić jak najlepsze warunki do podnoszenia kwalifikacji i wzniesienia kompetencji na wyższy poziom.

- Nie zamykamy pracownika na konkretnym stanowisku, lecz dajemy mu szansę na awans. Jesteśmy świadomi, że efektywność i zaangażowanie pracownika zależy od satysfakcji z wykonywanej pracy - zarówno tej psychicznej jak i finansowej.

Parę słów o zarobkach

Jednym z podstawowych wyznaczników pracy są, oczywiście, wynagrodzenia.

- Plasujemy się powyżej średniego wynagrodzenia nie tylko w woj. podlaskim i w kraju. Są stanowiska o różnym poziomie płacy, która systematycznie rośnie w miarę nabywanych umiejętności. Proces wdrożenia na stanowiskach w ChM to nie jest kwestia 21 dni. To nie taśma produkcyjna, gdzie przez 8 godzin stoi się i mechanicznie wykonuje zadania. Proces nauki pracownika trwa od pół roku do roku, ale za tym też idzie konkretne wynagrodzenie.

W ChM występują kategorie zaszeregowania. Pracownik może przystąpić do egzaminu, po zdaniu którego przechodzi do wyższej kategorii i otrzymuje wyższą pensję.

Inaczej sprawa wygląda na stanowiskach np. administracyjnych, gdzie pracownicy otrzymują stałe wynagrodzenie niezależnie od ilości przepracowanych godzin.

- Mamy nagrody uznaniowe, a za osiągnięcia indywidualne pracownicy otrzymują oddzielne nagrody. Do tego pamiętać trzeba, że wynagrodzenia są większe, jeśli firma zarabia.

Dzieci na pokładzie mile widziane

Dużą popularnością w ChM cieszy się zatrudnianie dzieci na wakacje.

- Mamy październik, a już zaczęliśmy dostawać sygnały od rodziców, że chcieliby, aby ich dzieci - nawet te poniżej 16 roku życia - mogły przyjść do nas do pracy w okresie wakacyjnym. Zdarza się, że dzieci pracują razem ze swoimi rodzicami, choć firma stara się tego unikać, aby zapewnić zarówno dziecku jak i rodzicowi komfort pracy. Po miesiącu zostają jeszcze na miesiąc, a później jeszcze na kolejny. ChM staje się miejscem, gdzie nabywają swoje pierwsze doświadczenie zawodowe, a ich przełożeni stają się swojego rodzaju “rodzicami zawodowymi”.

Przełożeni kształtują w tych czasami nieokrzesanych jeszcze chłopcach poczucie odpowiedzialności. Uczą ich, że trzeba codziennie wstać na 6 rano, że w razie potrzeby trzeba zadzwonić do kierownika. To przy nich stawiają swoje pierwsze zawodowe kroki, doświadczają konsekwencji swoich decyzji. To oni ukierunkowują ich rozwój pod kątem posiadanych predyspozycji.

- Działania te mają na celu przede wszystkim przygotowanie młodego człowieka do wejścia na rynek pracy z precyzyjnie określonym kierunkiem zawodowym, a przyszłego pracodawcę utwierdzić w powszechnie panującym przekonaniu, że ChM jest kuźnią talentów.

Co zyskujesz, gdy w ChM pracujesz?

Standardem na rynku pracy jest zapewnienie pracownikowi szeregu dodatków pozapłacowych. Relacja na linii pracodawca – pracownik opiera się nie tylko na spełnieniu przez pracownika oczekiwań pracodawcy, ale również na odwrót. ChM wychodzi im naprzeciw. Zapewnia pracownikom - oprócz podstawowych dodatków takich jak bony na święta czy imprezy firmowe - dopłaty do posiłków, czy karnety na siłownię lub do kina po preferencyjnych cenach, a także pakiety medyczne obejmujące całą rodzinę oraz ubezpieczenie grupowe.

- Dużą popularnością cieszy się konkurs “Pocztówka świąteczna”. Dzieci pracowników przygotowują bombki, łańcuchy choinkowe lub obrazki, które są wykorzystywane do zrobienia pocztówek, które wysyłamy następnie naszym kontrahentom, klientom oraz współpracownikom. Dzieci są, oczywiście, wynagradzane za udział w konkursie.

Ceniony przez pracowników jest także indywidualny czas pracy, który pozwala na połączenie roli rodzica z rolą pracownika – rodzic może spokojnie odprowadzić dzieci do szkoły, przyjść do pracy pół godziny później i wyjść pół godziny później.

Bez korków do pracy i z powrotem

Siedziba ChM mieści się na obrzeżach Białegostoku, w miejscowości Lewickie.

- Dla jednych to minus, ale wiele osób dostrzega zalety takiej lokalizacji. Dojeżdża tu autobus linii 104, którego rozkład jest specjalnie dostosowany do godzin pracy w firmie. Firma znajduje się w obrębie I strefy taryfowej, więc nie jest tak drogo z biletami. Dużym udogodnieniem jest parking, który mieści się obok siedziby firmy, oraz ścieżka rowerowa prowadząca do samego Białegostoku.

Praca zmianowa

W firmie obowiązuje praca w stałych godzinach bądź system trzyzmianowy, a w przeważającej części - dwuzmianowy. Wszystko uzależnione jest od stanowiska, na którym zatrudniony jest pracownik.

- Jednym pracownikom to bardzo odpowiada, wręcz preferują pracę na zmiany, bo łatwiej jest im zorganizować życie rodzinne lub załatwić sprawy bez konieczności korzystania z urlopu. Inni rezygnują, a jeszcze inni po jakimś czasie wracają, dostrzegając zalety pracy w ChM.

Pokoleniowość – czyli jedna wielka rodzina

Jednym z filarów, na których zbudowane jest ChM, jest idea pokoleniowości.

- Fajnie że jest tu miejsce dla całych rodzin. To jest duża odpowiedzialność i pewna misja – dawanie pracy kolejnym pokoleniom. Nie zapominamy też o byłych pracownikach, którzy niejednokrotnie byli związani z firmą od samych jej początków. Wysyłamy im paczki i zapraszamy na imprezy firmowe. Wzruszenie, radość i poczucie bycia znów częścią społeczności firmy ChM jest dla nich bezcenna. Część z nich decyduje się zostać z nami na dłużej i po osiągnięciu wieku emerytalnego zostają z nami na pokładzie, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Dlaczego warto pracować w ChM?

- Gdyż napędza nas świadomość, że dzięki naszej wiedzy, stałemu rozwojowi i zaangażowaniu w naszą pracę przyczyniamy się do powrotu do zdrowia wielu ludzi. Nie spoczywamy na laurach, lecz podejmujemy kolejne wyzwania, wdrażamy nowe technologie, aby zaspokoić zapotrzebowanie rynku na narzędzia i implanty medyczne. Ktoś by powiedział, że robimy rzeczy wartościowe, szlachetne. My powiemy, że robimy to, w czym jesteśmy najlepsi... a przy tym stajemy się bardziej szlachetni.

https://chm.eu/kariera/dlaczego-my/

Wideo