MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobre, bo polskie. Tych gier komputerowych z Polski nikt nie musi się wstydzić. To nie tylko Wiedźmin!

Maciej Modrzewski
Dobre, bo polskie – to motto, które doskonale odzwierciedla wysoką jakość i innowacyjność polskich gier komputerowych. Oto przykładowe z nich, które odniosły z sukces.
Dobre, bo polskie – to motto, które doskonale odzwierciedla wysoką jakość i innowacyjność polskich gier komputerowych. Oto przykładowe z nich, które odniosły z sukces. CD Projekt RED
Polska scena gier komputerowych ma wiele do zaoferowania, a polskie produkcje zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Dobre, bo polskie – to motto, które doskonale odzwierciedla wysoką jakość i innowacyjność polskich gier komputerowych. Od poruszających historii po epickie światy fantasy, polskie gry wyróżniają się unikalnym stylem, pomysłowym podejściem do rozgrywki i dbałością o detale. Przyjrzyjmy się najważniejszym tytułom, które z dumą reprezentują polską branżę gier komputerowych.

Spis treści

This War of Mine – gra, która stała się lekturą szkolną

This War of Mine to innowacyjna gra, inspirowana autentycznymi wydarzeniami, która przenosi nas w mroczny świat współczesnego konfliktu, skupiając się głównie na aspekcie przetrwania w ekstremalnych warunkach. Twórcą tej niezwykłej produkcji jest polskie studio 11 bit studios.

Świat przedstawiony w This War of Mine został stworzony w pełnym 3D, to obserwujemy go z nietypowego boku, przypominającego klasyczne platformówki 2D. Interakcję z otoczeniem prowadzimy za pomocą ikon, które pozwalają nam podejmować odpowiednie czynności.

W grze ogromną rolę odgrywa cykl dnia i nocy, który ma istotny wpływ na podejmowane przez nas decyzje. W ciągu dnia nie możemy opuścić naszego schronienia, gdyż grozi to nieuchronną śmiercią. Zamiast tego koncentrujemy się na naprawie i ulepszaniu kryjówki. Możemy tworzyć broń, meble, narzędzia, a nawet destylować alkohol, korzystając z zasobów, które udało nam się zdobyć. Ważne jest również dbanie o zdrowie i kondycję psychiczną naszych postaci.

Pod osłoną nocy wyruszamy na niebezpieczne ulice miasta Pogoren w poszukiwaniu niezbędnych przedmiotów, które pomogą nam przetrwać. Twórcy zadbali o to, aby gracze odczuli nieustanne poczucie niepewności i walki o przetrwanie – gra nie wybacza błędów i dla niedoświadczonego gracza może stanowić spore wyzwanie. W trakcie rozgrywki często stajemy przed trudnymi decyzjami, gdzie musimy wybierać między życiem a śmiercią. Czasami musimy zaryzykować i poświęcić jednego z naszych cywilów dla dobra całej grupy, a konsekwencje tych wyborów odbijają się na kondycji fizycznej i psychicznej pozostałych ocalałych.

This War of Mine to niezwykle emocjonalna i refleksyjna gra, która zmusza nas do zastanowienia się nad trudnymi aspektami przetrwania w czasach konfliktu. To przemyślana opowieść o walce z niepewnością, moralnymi dylematami i bezpieczeństwem. Przygotuj się na niezapomniane doświadczenie, które skłoni Cię do refleksji na temat wartości życia i ludzkiej solidarności w obliczu ekstremalnych sytuacji.

This War of Mine to przełomowa inicjatywa w polskiej edukacji, która wprowadza innowacyjny materiał dydaktyczny w formie gry wideo. Po raz pierwszy w historii, uczniowie i nauczyciele w Polsce mają możliwość korzystania z gry This War of Mine w ramach lekcji języka polskiego, etyki lub wiedzy o społeczeństwie. Gra ta stanowi cenne narzędzie edukacyjne, które pozwala zgłębić ważne tematy i pobudzić refleksję.

Współpracując z twórcami gry, opracowano również specjalne materiały edukacyjne, które mogą być wykorzystane podczas prowadzenia zajęć. Te dodatkowe materiały dostarczają cennych informacji, anegdot i kontekstu, które pomagają uczniom lepiej zrozumieć przedstawione w grze tematy i wyzwania. Dzięki nim nauczyciele mają możliwość prowadzenia dogłębnych dyskusji, analizy moralnych dylematów oraz rozwijania umiejętności krytycznego myślenia u swoich uczniów.

Inicjatywa ta stanowi rewolucyjne podejście do edukacji, wykorzystujące potencjał gier wideo jako narzędzia pedagogicznego. Gra This War of Mine pozwala uczniom na praktyczne doświadczenie ważnych zagadnień społecznych i etycznych, stawiając ich w roli ocalałych w trudnych czasach konfliktu. To nie tylko zdobywanie wiedzy teoretycznej, ale również rozwijanie empatii, współpracy i umiejętności podejmowania decyzji w trudnych sytuacjach.

Dzięki takiemu nowatorskiemu podejściu do edukacji uczniowie mają szansę bardziej zaangażować się w naukę i zyskać głębsze zrozumienie prezentowanych tematów. This War of Mine staje się nie tylko narzędziem dydaktycznym, ale również inspiracją do rozmów na temat współczesnych wyzwań społecznych i roli, jaką może odegrać każdy z nas w budowaniu lepszego świata.

To innowacyjne połączenie edukacji i gier wideo otwiera nowe perspektywy w procesie uczenia się, umożliwiając uczniom zdobywanie wiedzy w interaktywny i angażujący sposób. Jest to znakomite uzupełnienie tradycyjnych metod nauczania i krok naprzód w kształtowaniu nowoczesnego systemu edukacyjnego, równocześnie pozostając mocno grywalnym tytułem dającym mnóstwo satysfakcji podczas ogrywania go.

Frostpunk – innowacyjna strategia o przetrwaniu w post apokaliptycznej zimie

Frostpunk, stworzony przez rodzime studio 11bit studios, to wyjątkowa gra strategiczna z elementami survivalu. Przeniesie cię w świat fikcyjny, gdzie panuje nieprzyjazny, lodowaty klimat, który odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu społeczeństwa. W tej niezapomnianej przygodzie będziesz budować i zarządzać osadą, której sercem jest potężny generator ciepła.

We Frostpunku twoje umiejętności przydadzą się w budowaniu i rozwijaniu osady, której centrum skupia się wokół źródła ciepła. Oto miejsce, gdzie w koncentrycznych kręgach wznosimy domy dla ocalałych. Jednak nie tylko mieszkania są naszym zadaniem. Rozwijamy także różnorodne budynki przemysłowe, szpitale, domy opieki i kuchnie. Wszystko to po to, aby zapewnić ocalałym godne warunki życia w tym surowym świecie.

Na początku mamy do dyspozycji tylko niewielką grupę osadników, ale w miarę upływu czasu dołączają do nas kolejne osoby, co sprawia, że nasza osada przekształca się stopniowo w olbrzymie post apokaliptyczne miasto. Będziemy musieli podejmować trudne decyzje, które będą miały wpływ na losy naszej społeczności. Czy zdecydujemy się na utrzymanie surowej dyscypliny, czy też postawimy na współpracę i empatię? Czy zdołamy przetrwać w obliczu surowych warunków i nieustających wyzwań?

Wiedźmin 3: Dziki Gon – legenda gier znad Wisły

Wiedźmin 3: Dziki Gon, trzecia odsłona przygód Geralta z Rivii, przenosi nas w świat pełen akcji i niebanalnej fabuły. Bazując na twórczości literackiej Andrzeja Sapkowskiego, gra stanowi niezależną historię osadzoną w tym uniwersum. Dzięki nieodpłatnej aktualizacji next-genowej, udostępnionej przez CD Projekt RED 14 grudnia 2022 roku, Wiedźmin 3 zyskał nowe możliwości.

Edycja kompletna Wiedźmina 3, obejmująca podstawową wersję, wszystkie DLC oraz dodatki fabularne, została przede wszystkim opracowana z myślą o konsolach nowej generacji, jednak również wersja PC otrzymała kilka ciekawych usprawnień. Dzięki tej aktualizacji tekstury i modele postaci zyskały większe szczegółowości i są dostępne w rozdzielczości 4K, zachowując przy tym płynność 60 klatek na sekundę, co w 2023 roku wciąż nie jest standardem w grach komputerowych. Wprowadzono również wsparcie dla technologii ray tracingu, co sprawia, że oświetlenie, cienie i otoczenie prezentują się bardziej realistycznie.

Niezwykle ciekawym dodatkiem jest wprowadzenie trybu fotograficznego, który umożliwia nam uwiecznienie wspaniałych momentów z gry. Ulepszono także mapę, dodano system szybkiego rzucania znaków oraz alternatywne ustawienia kamery, pozwalając nam na spojrzenie na świat z perspektywy pleców samego Geralta. Aby wzbogacić rozgrywkę, wprowadzono nowe zadanie fabularne o nazwie „W cieniu Wiecznego Ognia”.

Nie tylko to, patch dostarczył również alternatywnych wyglądów dla niektórych postaci, takich jak Jaskier. Dzięki temu możemy dostosować ich wygląd do własnych upodobań. Wszystkie te zmiany sprawiają, że Wiedźmin 3: Dziki Gon staje się jeszcze bardziej rozbudowanym i wciągającym doświadczeniem, dostępnym dla fanów gry na nowych platformach i zapewniającym im jeszcze większą radość z eksploracji świata Geralta z Rivii.

Siege Survival: Gloria Victis – trochę survival, trochę strategia, trochę RPG

Siege Survival: Gloria Victis to emocjonująca gra strategiczna, która przenosi nas w świat walki o przetrwanie, gdzie przejmujemy kontrolę nad cywilami uwięzionymi w oblężonej twierdzy. W tej grze zostaną wystawione na próbę nasze umiejętności, gdy będziemy podejmować trudne decyzje, które będą miały wpływ na losy naszych podopiecznych. Przeżyjemy tę historię z perspektywy ptaka, obserwując dwa różne segmenty rozgrywki, zależne od pory dnia.

Pod osłoną nocy wysyłamy sprytne grupy szabrowników, aby zdobywały łupy w ruinach miasta. Bezpieczne miejsca nie dostarczają już cennych zasobów, dlatego nasi podopieczni muszą odważyć się wkroczyć w zniszczone dzielnice, które są patrolowane przez wrogie siły. Skradając się za plecami przeciwników, cywile szukają nie tylko wartościowych surowców, ale także spotykają innych szabrowników, z którymi mogą handlować. Napotykają również osoby potrzebujące, którym mogą podać pomocną dłoń lub stawić czoło trudnym wyzwaniom.

Jednakże nie tylko noc skrywa wyzwania. Gdy wita nas poranek, nasze spojrzenie skierowane jest ku obronie twierdzy. Musimy strategicznie rozmieścić swoje siły, dbając o umocnienia i zapasy, by stawić czoła nieustającemu oblężeniu. W ciągu dnia toczy się walka o przetrwanie. Musimy zarządzać zasobami, dbać o zdrowie i morale cywilów oraz odpowiednio planować kolejne posunięcia. Czasami konieczne jest podjęcie trudnych decyzji, takich jak ograniczenie racji jedzenia czy wprowadzenie rygorystycznych ograniczeń, aby przetrwać. Warto również szukać możliwości współpracy z innymi ocalałymi, budując sojusze i wymieniając się niezbędnymi dobrami.

Siege Survival: Gloria Victis oferuje wciągającą rozgrywkę, w której każda decyzja ma znaczenie. Osiągnięcie sukcesu wymaga nie tylko umiejętności taktycznych, ale także empatii i zdolności do podejmowania trudnych moralnych wyborów. Czy zdołasz ocalić swoich podopiecznych? Czy twierdza przetrwa? To wszystko zależy od ciebie i twojej strategii. Przygotuj się na nieustającą walkę o przetrwanie i dowiedz się, czy w obliczu zagłady możesz znaleźć iskierkę nadziei dla tych, których prowadzisz w Siege Survival: Gloria Victis.

od 7 lat
Wideo

Powstaje aplikacja do monitorowania występowania kleszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dobre, bo polskie. Tych gier komputerowych z Polski nikt nie musi się wstydzić. To nie tylko Wiedźmin! - GRA.PL

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny