Przez kilka sierpniowych dni, w Supraśli i Białymstoku można było uczestniczyć w wydarzeniach odbywających się w ramach drugiej edycji organizowanego przez Operę i Filharmonię Podlaską Międzynarodowego Festiwalu "Metastasio bez granic".
Festiwal tworzony jest w oparciu o życie i twórczość słynnego librecisty Metastasia. Inspiracją do jego organizacji stały się tłumaczenia librett artysty na język polski. Były one drukowane w supraskim wydawnictwie ojców bazylianów w XVIII wieku. Metastasio był wówczas jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie operowym.
W tym roku festiwal tematycznie odnosił się do Joasza, Króla Judy, postaci ze Starego Testamentu.
Festiwal tradycyjnie już otworzył koncert Kantyków supraskich w wykonaniu Chóru OiFP.
Zobacz też:
W programie znalazł się także operowy monodram Diva bez lustra, której będzie towarzyszyć zespół Arte dei Suonatori pod dyrekcją Adama Banaszaka. Małgorzatę Walewską, która pierwotnie miała w nim wystąpić, z powodu choroby zastąpiła Renata Dobosz.
Festiwal na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej zwieńczyło w niedzielny wieczór (18 sierpnia) prapremierowe wykonanie dwuaktowej opery Pawła Łukaszewskiego "Joasz – Król Judzki" w wersji koncertowej, pod dyrekcją Massimo Mazzeo.
Założeniem powstania utworu jest kultywowanie i nawiązanie do tradycji operowych tego wybitnego pisarza i librecisty.
Kompozytor operując bogatym aparatem orkiestrowym i wokalnym, wykorzystał szerokie możliwości w zakresie harmonii, kolorystyki i faktury oraz eksponowania poszczególnych głosów, nadając dziełu bogatą dramaturgię emocjonalną i muzyczną.
- Libretto: Pietro Metastasio
- Przekład: Bazyli Popiel
- Adaptacja libretta: Paweł Łukaszewski
- Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
- Dyrygent: Massimo Mazzeo
- Joasz: Anna Wolfinger
- Sebia: Paulina Boreczko
- Atalia: Joanna Motulewicz
- Izmael: Paweł Cichoński
- Matan: Tomasz Rak
- Joada: Krzysztof Szyfman
- Przygotowanie Chóru OiFP: Violetta Bielecka
Kim był Joasz?
Joasz to postać biblijna ze Starego Testamentu. Jako niemowlę został ukryty przez Sebię, żonę arcykapłana Joady, przed samozwańczą fenicką królową-matką Atalią, czcicielką Baala. Atalia po śmierci swego syna Ochozjasza, zgładziła wszystkich pozostałych przy życiu członków rodziny królewskiej mogących pretendować do tronu i sama objęła władzę w Judzie. Przez 6 lat Joasz wychowywał się w ukryciu, pod opieką Joady. Kiedy miał 7 lat został okrzyknięty królem Judy, gdzie panował przez ok. 40 lat, a królową Atalię obalono i zabito.
Zobacz też:
Zobacz Q&A z Mandaryną !
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?