Na ukończeniu jest bryła kościoła. Położono już zielony dach. Następnie będą wstawiane okna i drzwi - informuje Agnieszka Kaniewska, badaczka polskich śladów na Syberii. W 2017 roku zaangażowała się w akcję odbudowy polskiego kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w syberyjskim Białymstoku.
Spłonął w nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 roku. Zbudowali go Polacy w 1908 roku - dziesięć lat po założeniu na Syberii polskiej wsi Białystok. Był to jeden z dwóch ostatnich drewnianych budynków sakralnych w Rosji, wybudowanych na początku XX w. przez Polaków. Z pożaru ocalała figura Matki Bożej i metalowy krzyż, który był umieszczony na szczycie dzwonnicy.
Mieszkańcy syberyjskiego Białegostoku postanowili odtworzyć kościół. Był dla nich namiastką polskości, symbolem więzi z wiarą i tradycją przodków.
Czytaj też: Wieś Białystok na Syberii bez świątyni (zdjęcia)
Zbiórka na odbudowę świątyni zakończyła się w kwietniu 2019 roku. Wsparli ją ludzie dobrej woli z Polski i zagranicy. Koszt odbudowy wynosi około 110 tys. rubli. Prace mają się zakończyć przed nadejściem zimy. Jak mówi Agnieszka Kaniewska plan jest taki, by stało się jeszcze w tym miesiącu.
Będzie to drewniany jednopiętrowy obiekt z wieżyczką. We wnętrzu zostanie wydzielona część modlitewna oraz zaplecze. Strych, oprócz funkcji magazynku, będzie pełnił latem rolę miejsca noclegowego. Konstrukcja nawiązywać będzie do pierwowzoru z początku XX w.
- Potem trzeba będzie wyposażyć wnętrze. Na 12 czerwiec 2020 roku, w dzień św. Antoniego Padwanskiego planowane jest poświęcenie kościoła - mówi badaczka.
Czytaj też: Białystok na Syberii. To będą pierwsze od ponad wieku święta w Białymstoku bez kościoła
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?