Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobiega końca budowa kościoła w syberyjskim Białymstoku (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu zakończy się budowa drewnianego kościoła w syberyjskim Białymstoku. Został zbudowany przez Polaków ponad 100 lat temu, ale tuż po Wielkanocy w 2017 roku spłonął. Udało się go odbudować dzięki finansowemu wsparciu ludzi dobrej woli. Poświęcenie świątyni zaplanowano 12 czerwca 2020 roku.
Prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu zakończy się budowa drewnianego kościoła w syberyjskim Białymstoku. Został zbudowany przez Polaków ponad 100 lat temu, ale tuż po Wielkanocy w 2017 roku spłonął. Udało się go odbudować dzięki finansowemu wsparciu ludzi dobrej woli. Poświęcenie świątyni zaplanowano 12 czerwca 2020 roku. Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie/ Siberian Belostok - resurrection
Prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu zakończy się budowa drewnianego kościoła w syberyjskim Białymstoku. Został zbudowany przez Polaków ponad 100 lat temu, ale tuż po Wielkanocy w 2017 roku spłonął. Udało się go odbudować dzięki finansowemu wsparciu ludzi dobrej woli. Poświęcenie świątyni zaplanowano 12 czerwca 2020 roku.

Na ukończeniu jest bryła kościoła. Położono już zielony dach. Następnie będą wstawiane okna i drzwi - informuje Agnieszka Kaniewska, badaczka polskich śladów na Syberii. W 2017 roku zaangażowała się w akcję odbudowy polskiego kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w syberyjskim Białymstoku.

Spłonął w nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 roku. Zbudowali go Polacy w 1908 roku - dziesięć lat po założeniu na Syberii polskiej wsi Białystok. Był to jeden z dwóch ostatnich drewnianych budynków sakralnych w Rosji, wybudowanych na początku XX w. przez Polaków. Z pożaru ocalała figura Matki Bożej i metalowy krzyż, który był umieszczony na szczycie dzwonnicy.

Mieszkańcy syberyjskiego Białegostoku postanowili odtworzyć kościół. Był dla nich namiastką polskości, symbolem więzi z wiarą i tradycją przodków.

Czytaj też: Wieś Białystok na Syberii bez świątyni (zdjęcia)

Zbiórka na odbudowę świątyni zakończyła się w kwietniu 2019 roku. Wsparli ją ludzie dobrej woli z Polski i zagranicy. Koszt odbudowy wynosi około 110 tys. rubli. Prace mają się zakończyć przed nadejściem zimy. Jak mówi Agnieszka Kaniewska plan jest taki, by stało się jeszcze w tym miesiącu.

Będzie to drewniany jednopiętrowy obiekt z wieżyczką. We wnętrzu zostanie wydzielona część modlitewna oraz zaplecze. Strych, oprócz funkcji magazynku, będzie pełnił latem rolę miejsca noclegowego. Konstrukcja nawiązywać będzie do pierwowzoru z początku XX w.

- Potem trzeba będzie wyposażyć wnętrze. Na 12 czerwiec 2020 roku, w dzień św. Antoniego Padwanskiego planowane jest poświęcenie kościoła - mówi badaczka.

Czytaj też: Białystok na Syberii. To będą pierwsze od ponad wieku święta w Białymstoku bez kościoła

Kościół w Białymstoku na Syberii spalił się w 2017 roku. Wkrótce będzie odbudowany.

Kościół w Białymstoku na Syberii będzie odbudowany. Zobacz, ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny