Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do zdobycia pozwolenia na budowę przyda się pomoc geodety i architekta

(ab)
Acrhitekt dostosuje projekt do wymogów decyzji o warunkach zabudowy lub planu miejscowego.
Acrhitekt dostosuje projekt do wymogów decyzji o warunkach zabudowy lub planu miejscowego. Fot. sxc.hu
Zanim na budowę wymarzonego domu wejdzie ekipa budowlana, trzeba zdobyć cały plik pozwoleń i urzędowych decyzji.

Decyzja o budowie domu zapadła, działka już jest. Teraz jednak przed jego przyszłym właścicielem istny tor przeszkód przez różne urzędy i zdobywanie kolejnych dokumentów.

Pierwsze kroki trzeba skierować do właściwego wydziału architektury urzędu miasta, gminy lub starostwa powiatowego. Tu dowiemy się, czy działkę, na której zamierzamy budować dom obejmuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, to wystarczy złożyć wniosek o wypis i wyrys z planu.

Jeśli nie, to trzeba poprosić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Potrzebny do tego będzie wyrys z mapy ewidencyjnej gruntu i wypis z rejestru gruntów dla działki własnej i sąsiednich. I już na tym etapie warto sprecyzować swoje oczekiwania, czyli np. liczbę kondygnacji, czy kąt nachylenia połaci dachu. Wydając decyzję urząd konkretnie określi, co będzie można na działce zbudować.

Niezbędne są też wizyty w zakładzie gazowniczym, energetycznym oraz firmie wodociągowo-kanalizacyjnej, by dostać warunki dostawy różnych mediów.

U uprawnionego geodety należy zamówić mapę sytuacyjno-wysokościową działki w skali 1:500.

Jeśli działka jest użytkiem rolnym trzeba zdobyć decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej we właściwym starostwie powiatowym. Jeśli na działce nie ma zjazdu lub warunki zabudowy wymagają nowego, niezbędne będzie uzgodnienie zjazdu. Lokalizację i budowę zjazdu uzgadnia się z zarządcą drogi.

Teraz może już się zacząć etap przyjemniejszy, czyli wybieranie projektu przyszłego domu. Jeśli chcemy skorzystać z gotowego projektu, to dobrze będzie przy tej okazji wybrać architekta, który wykona jego adaptację. To on dostosuje projekt do wymogów decyzji o warunkach zabudowy lub planu miejscowego, a także miejscowych warunków i potrzeb inwestora. Od razu naniesie też zmiany w gotowym projekcie, a po uzyskaniu pisemnej zgody autora projektu przygotuje projekt zagospodarowania działki, dołączy wszystkie niezbędne załączniki.

Gdy mamy już w ręku zaadaptowany projekt architektoniczno-budowlany i projekt zagospodarowania działki, to prawdziwy projekt budowlany jest gotowy. Wraz z załącznikami trzeba go teraz zanieść do urzędu miejskiego lub starostwa powiatowego wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Teraz jeszcze trochę cierpliwości. Pozwolenie na budowę urząd powinien wydać terminie do 65 dni. Jeśli nikt się nie odwoła, decyzja o pozwoleniu na budowę stanie się ostateczna po 14 dniach od jej doręczenia. I możemy rozpoczynać budowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny