MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do konsultacji trafił projekt dot. akredytacji kształcenia ustawicznego

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Nowe branżowe centra umiejętności będą mogły otrzymać akredytacje
Nowe branżowe centra umiejętności będą mogły otrzymać akredytacje freepik.com
Do konsultacji publicznych skierowano projekt nowego rozporządzenia ministra edukacji w sprawie akredytacji kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. Projektowane rozporządzenie ma zastąpić dotychczasowe z 2019 roku. Wśród zmian uwzględniono możliwość uzyskania akredytacji przez branżowe centra umiejętności, które mogą prowadzić branżowe szkolenia zawodowe.

Spis treści

Nowelizacja Prawa oświatowego

Konieczność wydania nowego rozporządzenia w sprawie akredytacji kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych wynika z nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, uchwalonej przez Sejm w sierpniu 2023 roku. Ma ono zastąpić dotychczasowe rozporządzenie z 2019 roku, które przestanie obowiązywać z dniem wejścia w życie nowego aktu prawnego.

W nowym rozporządzeniu określono szczegółowe warunki i tryb przyznawania, odmowy przyznania oraz cofania akredytacji na kształcenie ustawiczne prowadzone w formach pozaszkolnych. Ponadto, opisano skład i sposób działania zespołu akredytacyjnego oraz zadania jego przewodniczącego, a także wprowadzono wzory dokumentów stosowanych w postępowaniu o uzyskanie akredytacji.

Główne zmiany i nowości w akredytacji kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych

Nowe rozporządzenie zachowuje większość rozwiązań z dotychczasowego aktu, wprowadzając jednak kilka istotnych zmian. Wśród nowości znalazły się:

  • możliwość uzyskania akredytacji przez branżowe centra umiejętności, nowe placówki wprowadzone do systemu oświaty w 2023 roku;
  • możliwość prowadzenia przez te centra branżowych szkoleń zawodowych.

W załącznikach do projektu umieszczono nowe wzory dokumentów, takie jak ocena własna kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych, wniosek o przyznanie akredytacji oraz protokół z prac zespołu akredytacyjnego.

Warunki uzyskania akredytacji

O akredytację na kształcenie ustawiczne prowadzone w formie pozaszkolnej mogą ubiegać się:

  • publiczne i niepubliczne placówki systemu oświaty: placówki kształcenia ustawicznego, centra kształcenia zawodowego, branżowe centra umiejętności;
  • podmioty spoza systemu oświaty prowadzące kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych;
  • instytucje rynku pracy prowadzące działalność edukacyjno-szkoleniową.

Akredytacja może być przyznana na prowadzenie różnych form kursów, w tym kwalifikacyjnych kursów zawodowych, kursów umiejętności zawodowych, kursów kompetencji ogólnych, turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników oraz branżowych szkoleń zawodowych.

Przepisy przejściowe

Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z przepisami przejściowymi, do postępowań w sprawie przyznania oraz cofania akredytacji na kształcenie ustawiczne w formie pozaszkolnej, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia, będą stosowane dotychczasowe przepisy. To samo dotyczy wniosków o przyznanie akredytacji złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.

Czytaj także: Profil absolwenta XXI wieku – taki jest punkt wyjścia do reformy edukacji

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
od 7 lat
Wideo

Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny