Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do końca stycznia do białostockiego Oddziału ZUS wpłynęło 1705 wniosków o tzw. matczyne emerytury

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS Białystok
Na 63 tys. wniosków o rodzicielskie świadczenie uzupełniające w ramach programu Mama 4 Plus 264 wnioski złożyli mężczyźni. W Podlaskiem panów, którzy starają się o świadczenia zwane matczynymi emeryturami jest 11 - informuje Oddział ZUS w Białymstoku.

W ramach programu Mama 4 Plus państwo wypłaca (od marca 2019 r. - red.) emeryturę dla osób, które wychowały czwórkę dzieci i osiągnęły wiek emerytalny, ale nie mają wypracowanej nawet najniższej emerytury (1100 zł brutto) oraz niezbędnych środków utrzymania. Najwięcej świadczeń wypłacanych jest osobom w wieku 60-69 lat.

Jak informuje Katarzyna Krupicka regionalna rzecznik prasowa ZUS województwa podlaskiego, do końca stycznia do białostockiegom ZUS wpłynęło 1705 wniosków o rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

- W zdecydowanej większości podania (1692) złożyły kobiety. Mężczyzn, którzy ubiegają się w naszym województwie o tzw. matczyną emeryturę jest zaledwie 11, co stanowi 0,65 proc. wszystkich zgłoszonych wniosków. W skali kraju ten współczynnik sięga 0,42 proc. Nic dziwnego, że wniosków składanych przez mężczyzn jest niewiele, bo to przecież na kobiety spada główny ciężar wychowywania dzieci w rodzinie wielodzietnej. Panowie w tym czasie pracują i zapewniają byt rodzinie - mówi rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Dodaje, że mężczyźni mogą składać wniosek o matczyną emeryturę w dwóch, wyjątkowych przypadkach: gdy matka dzieci umrze lub porzuci rodzinę. Oczywiście, muszą osiągnąć wiek emerytalny (czyli 65 lat), opiekować się minimum czwórką dzieci i nie posiadać środków do utrzymania. Nie mogą też pobierać emerytury wyższej niż minimalna (a jeśli dostają mniej np. 500 zł, świadczenie jedynie wyrówna im różnicę).

- Ojciec, który składa wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające, powinien w oświadczeniu wskazać datę zgonu matki dzieci albo datę porzucenia przez nią dzieci, albo zaprzestania ich wychowywania przez długi okres i musi to potwierdzić dokumentami. Aby nabyć prawo do świadczenia, należy mieszkać w Polsce i mieć tutaj ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia) oraz mieć polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu albo zalegalizowany pobyt w Polsce - wylicza Katarzyna Krupicka i dodaje: - Druk wniosku jest dostępny w naszych placówkach oraz na stronie www.zus.pl.

Najwięcej wniosków o matczyne emerytury złożyli mężczyźni w Oddziałach ZUS w Rzeszowie i w Opolu - po 17, a potem w Lublinie - 16. Podlaskie jest na tej liście czwarte i wyprzedza m.in. Oddziały ZUS w Nowym Sączu i Zielonej Górze (po 10) oraz w Warszawie, Gdańsku, Radomiu, Olsztynie czy Płocku (po 8 wniosków).

Emerytura dla matek podlega corocznej waloryzacji, tak jak zwykłe emerytury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny