Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Białegostoku przybywają uchodźcy z Białorusi. Potrzebni są pracodawcy gotowi ich zatrudnić (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Protesty na Białorusi trwają już ponad 100 dni
Protesty na Białorusi trwają już ponad 100 dni Polska Press
Do Białegostoku trafia coraz więcej uchodźców z Białorusi. Decyzję o ucieczce z kraju podejmują pod presją czasu i często nie są przygotowani do życia w Polsce. Uczą się języka, szukają mieszkań, potrzebują pracy. Fundacja "Okno na Wschód" apeluje do przedsiębiorców, by zgłaszali gotowość zatrudnienia Białorusinów.

Ostatnie wybory prezydenckie na Białorusi dały początek masowym protestom obywateli oraz brutalnym represjom ze strony władz. Media donoszą o kolejnych przypadkach tego, jak reżim bezwzględnie rozprawia się z przedsiębiorcami, szeregowymi pracownikami firm publicznych i prywatnych, studentami, pracownikami akademickimi, jak i z urzędnikami nielojalnymi wobec systemu. Ostatecznie wielu z nich podejmuje decyzję o szukaniu schronienia za granicą.

- Za każdym z tych osób stoi inna historia, często dramatyczna. Są osoby, które nawet nie wpadły do domu po rzeczy, miały ze sobą paszport i przyjechały do Białegostoku. Część osób kontaktuje się z nami będąc jeszcze na Białorusi. Pomagamy im załatwić wszelkie formalności. Część osób stara się o ochronę międzynarodową - mówi Paweł Mickiewicz z Fundacji "Okno na Świat".

Zobacz też:W Białymstoku powstaje Fundacja Białoruś 2020. Marina Leszczewska chce kompleksowo pomagać rodakom (ZDJĘCIA)

Jego zdaniem w obecnej sytuacji województwo podlaskie i Białystok mają szczególną rolę do odegrania. Zaledwie 60 km dzieli stolicę województwa od granicy z Białorusią. Z tego powodu nasze miasto jest często pierwszym punktem docelowym, do którego zmierzają białoruscy uchodźcy polityczni.

Mogą liczyć na wsparcie m. in. Centrum Wsparcia Cudzoziemców, działającego przy fundacji "Okno na Wschód". Od października, w ramach centrum został uruchomiony program pomocowy “Białystok dla Białorusi”. Celem jest kompleksowa pomoc i wsparcie sąsiadów, którzy w związku z prześladowaniami zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju.

Każda osoba otrzymuje wsparcie konsultanta m.in. w zakresie legalizacji pobytu, pracy i edukacji oraz spraw związanych z życiem codziennym. W formie zdalnej prowadzone są również kursy języka polskiego, co umożliwia udział w nich osobom przebywającym na kwarantannie lub w ośrodkach dla uchodźców.

Od października do centrum trafiło 106 osób. Zgłaszają się tak pojedyncze osoby, jak i całe rodziny. Często są to ludzie pozbawieni środków do życia, po raz pierwszy przebywający za granicą, którzy mają problem z odnalezieniem się w nowej dla nich rzeczywistości. Nie mają pracy, stałego miejsca zamieszkania, a ich dzieci pozbawione są możliwości kontynuowania nauki. Niemal wszystkich podopiecznych centrum łączy to, że do zamieszkania w Polsce nie byli przygotowani, a decyzję o ucieczce z ojczyzny musieli podjąć pod presją czasu.

- Do współpracy zapraszamy osoby, organizacje pozarządowe, instytucje oraz przedsiębiorców, którzy nie są obojętni na aktualną sytuacją na Białorusi i chcą wesprzeć nasze działania. W szczególności poszukiwani są lektorzy języka polskiego, rosyjskojęzyczni psycholodzy, prawnicy oraz pracodawcy gotowi zatrudnić Białorusinów - zachęca Paweł Mickiewicz z Fundacji "Okno na Świat".

Białorusini mają w Białymstoku kłopot ze znalezieniem pracy z kilku powodów. Pierwszym jest kryzys związany z pandemią. Poza tym barierą często jest język. Nawet specjaliści, którzy w ojczystym kraju zarządzali zespołami, w Polsce muszą zaczynać od pracy fizycznej, bo nie znają za dobrze j. polskiego.

- Poza tym jeśli przedsiębiorca nie zatrudniał wcześniej cudzoziemców, wiąże się to z małym procesem biurokracyjnym. Z kolei osoba starająca się o zatrudnienie musi mieć pozwolenie na pracę. Pomagamy załatwić te formalności. Pomagamy też tworzyć CV. Na Białorusi wiele osób dostaje pracę przez kontakty rodzinne czy znajomych. Nie każdy zna proces jaki musi przejść u nas, od wysłania CV do rozmowy kwalifikacyjnej - zaznacza Mickiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny