MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do aptek wracają dwa leki na odchudzanie i cukrzycę. Czy to koniec problemów z ich dostępnością? Sprawdź, czy je przyjmujesz

Monika Góralska
Brak leków na otyłość i cukrzycę prawdopodobnie jest związany ze zwiększonym zapotrzebowaniem na nie. Producenci leków Saxenda i Trulicity zapowiedzieli nowe dostawy leków do polskich aptek.
Brak leków na otyłość i cukrzycę prawdopodobnie jest związany ze zwiększonym zapotrzebowaniem na nie. Producenci leków Saxenda i Trulicity zapowiedzieli nowe dostawy leków do polskich aptek. NejroN/123rf.com
Wśród wielu doniesień o braku leków pojawiła się dobra informacja dla pacjentów stosujących dwa z nich. Producenci leku na odchudzanie oraz leku na cukrzycę zapowiedzieli nowe dostawy, które zwiększą dostępność tych leków w polskich aptekach. Preparaty stosowane w celu redukcji masy ciała oraz kontroli cukru we krwi, Saxenda i Trulicity, w najbliższym czasie będzie można znowu kupić w większości aptek w Polsce.

Spis treści

Problemy z dostępnością leków w aptekach na terenie całego kraju

W ostatnich miesiącach dość często mamy do czynienia z doniesieniami o braku niektórych leków w polskich aptekach. Sytuacja ta dotyczy nie tylko leków przeciwwirusowych czy antybiotyków stosowanych w leczeniu infekcji sezonowych związanych z okresem jesienno-zimowym i wzrostem zachorowań na choroby zakaźne takie jak grypa, COVID-19 czy RSV. Brakuje bowiem także leków na choroby przewlekłe takie jak astma, schizofrenia, cukrzyca czy otyłość.

Zobacz też: Te leki wracają do aptek. Znów będą dostępne antybiotyki, leki na cukrzycę i nadciśnienie. Zobacz najnowszą listę

W ostatnim czasie problem z dostępnością dotyczył również dwóch leków, które wpływają na redukcję masy ciała. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem i być może to było przyczyną ich braków w aptekach. Chodzi o lek Saxenda stosowany w leczeniu otyłości oraz lek Trulicity, który jest przeznaczony dla osób chorujących na cukrzycę. Działa on jednak podobnie do Saxendy, gdyż również wpływa na zmniejszenie masy ciała. Z tego powodu był on przepisywany także jako lek na otyłość. Oba leki mają postać roztworu do wstrzykiwania i są dostępne wyłącznie na receptę.

Sprawdź też:

Lek na otyłość i lek na cukrzycę znowu dostępne

Niedawno pisaliśmy o zmniejszających się zapasach leku na otyłość Saxenda. Portal gdziepolek.pl na początku stycznia 2023 r. otrzymał od producenta, firmy Novo Nordisk informację, „że w najbliższym czasie mogą występować czasowe i miejscowe utrudnienia w dostępie do leku Saxenda”. Można go było kupić tylko w co piątej aptece w Polsce. Jednak równocześnie producent zapewnił, że dostawy będą odbywać się regularnie i słowa dotrzymał:

Od producenta otrzymaliśmy dzisiaj [13.01 br. – przyp. red] informację, iż nowa partia leku Saxenda jest w trakcie sprzedaży do hurtowni. W przyszłym tygodniu lek ma być już dostępny w aptekach – czytamy na portalu gdziepolek.pl.

Sprawdź również: Groźny trend z TikToka. „Cudowny” lek na odchudzanie wywołuje poważne skutki uboczne. Konsekwencje jego stosowania mogą być tragiczne

Podobną informację portal uzyskał od firmy Eli Lilly Nederland:

Od producenta otrzymaliśmy informację, iż duże dostawy leku Trulicity w dawkach 3 mg/0,5 ml oraz 4,5 mg/0,5 ml trafiły w ostatnich dniach do hurtowni w Polsce. W najbliższych dniach można zatem spodziewać się poprawy dostępności leku w aptekach.

Czytaj również: Ważny lek wycofany przez GIF na wniosek ministra zdrowia. Błędne informacje w ulotce mogą doprowadzić do wystąpienia groźnych objawów

Oba leki wspomagają odchudzanie poprzez redukcję masy ciała

Lek Saxenda stosuje się w celu redukcji masy ciała u młodzieży powyżej 12. roku życia z BMI powyżej 30 oraz osób dorosłych z nadwagą lub otyłością (BMI powyżej 30). Lek przepisywany jest również osobom z BMI powyżej 27, gdy nadwadze towarzyszy np. cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze. Produkt ma postać roztworu do wstrzykiwania stosowanego podskórnie. Przyjmuje się go raz na dobę, stopniowo zwiększając dawkę leku według określonego schematu.

Substancją czynną leku jest liraglutyd, który naśladuje ludzki hormon GLP-1 (glukagonopodobny peptyd-1) odpowiedzialny za odczuwanie sytości. W ten sposób lek zmniejsza apetyt oraz stopniowo redukuje masę ciała. Lek Saxenda należy stosować równocześnie z niskokaloryczną dietą i ćwiczeniami fizycznymi. Saxenda zwiększa również wydzielanie insuliny, dzięki czemu obniża poziom glukozy we krwi u osób równocześnie chorujących na cukrzycę typu 2.

Zobacz też: Nowa lista leków refundowanych od 1 marca. Wyższe ceny ponad 600 leków w tym na cukrzycę. Zmiany w leczeniu raka piersi, płuca i prostaty

Natomiast lek Trulicity przeznaczony jest dla osób z cukrzycą typu 2 jako uzupełnienie diety i aktywności fizycznej. Jest to również roztwór do wstrzykiwań podawanych w fałd skórny brzucha, uda lub górną część ramienia raz w tygodniu.

Sprawdź: Tych leków możesz nie kupić w aptece. Na liście 256 pozycji. Wśród nich leki przeciwbólowe, na cukrzycę i astmę. Sprawdź, czy je stosujesz

Substancją czynną preparatu jest dulaglutyd, który podobnie jak liraglutyd, naśladuje działanie hormonu GLP-1. Dulaglutyd zwiększa wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki w sposób zależny od stężenia glukozy. Gdy poziom glukozy we krwi wzrasta, dulaglutyd zwiększa również wydzielanie insuliny, co powoduje obniżenie stężenia cukru we krwi i pozwala na kontrolowanie cukrzycy typu 2. Dulaglutyd opóźnia także opróżnianie żołądka, zmniejsza uczucie głodu i wpływa na zmniejszenie masy ciała. Z tego powodu lek ten jest także stosowany u osób z nadwagą czy otyłością. Należy jednak pamiętać, że Trulicity, podobnie jak Saxendę, stosuje się jako uzupełnienie diety i ćwiczeń.

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Cukier pod kontrolą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny