Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do 79 tys. zł dofinansowania na wymianę kopciucha lub termomodernizację domu. Startuje program "Czyste Powietrze Plus"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Nowym rozwiązaniem jest prefinansowanie, co oznacza, że „z wyprzedzeniem” będzie można otrzymać aż do 50 proc. przewidzianej kwoty dotacji.
Nowym rozwiązaniem jest prefinansowanie, co oznacza, że „z wyprzedzeniem” będzie można otrzymać aż do 50 proc. przewidzianej kwoty dotacji. pixabay
W piątek 15 lipca startuje program "Czyste Powietrze Plus", w ramach którego można otrzymać nawet 90 proc. dofinansowania, czyli do 79 tys. zł na termomodernizację domu lub wymianę przestarzałych kotłów grzewczych. Nowością w programie jest możliwość otrzymania pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Oznacza to, że jeszcze przed rozpoczęciem remontu będzie można otrzymać do 50 proc. maksymalnej kwoty dotacji.

– Wsparcie finansowe większe o 10 tys. złotych ma szczególne znaczenie w obecnej sytuacji gospodarczej, kiedy zmagamy się ze wzrostem cen nośników energii. Aktualizacja maksymalnych kwot dofinansowania pozwoli mniej zarabiającym beneficjentom na wykonanie szerszego zakresu prac, a wprowadzenie prefinansowania, czyli wypłaty zaliczki na poczet wydatków związanych z remontem, otworzy nowe możliwości przed osobami, które dotychczas nie miały dostatecznych środków na rozpoczęcie przedsięwzięcia – zaznacza Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, cytowana w komunikacie na stronach rządowych.

Zwiększenie o 10 tys. zł maksymalnych kwot dotacji

Po obecnych zmianach, maksymalna bezzwrotna dotacja zwiększy się z 37 do 47 tys. zł, a górny pułap dofinansowania wzrośnie z 69 do 79 tys. zł. Nowym rozwiązaniem jest prefinansowanie, co oznacza, że „z wyprzedzeniem” będzie można otrzymać aż do 50 proc. przewidzianej kwoty dotacji.

Z kolei pieniądze, z terytorialnie właściwego dla lokalizacji danego budynku, wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej wpłyną bezpośrednio na rachunek wykonawcy robót w terminie do 14 dni od daty zawarcia umowy o dofinansowanie.

– Prefinansowanie, połączone z równoległym zwiększeniem maksymalnych kwot dotacji, stanowi ciąg dalszy naszych stałych starań o to, aby program „Czyste Powietrze” mógł być jak najbardziej dostępny dla beneficjentów, a zwłaszcza osób osiągających najniższe dochody – podkreśla Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać dofinansowanie

Podstawą otrzymania dotacji zwiększonej o 10 tys. zł jest „przynależność do grupy beneficjentów o najniższych dochodach, potwierdzona stosownym zaświadczeniem o wysokości zarobków”. – Warunkiem wypłaty pieniędzy na zasadzie prefinansowania ma być przesłanie wraz z wnioskiem o dotację umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac zgodnych z zapisami programu – wskazano.

W ramach realizowanego przedsięwzięcia możliwe będzie zawarcie do trzech umów z wykonawcami. – Mogą one zostać dostarczone na etapie uzupełniania wniosku, na co wnioskodawca będzie miał 10 dni roboczych. Zaliczka w wysokości do 50 proc. najwyższej możliwej wysokości dotacji, przypadającej dla danego beneficjenta, będzie wypłacana bezpośrednio na konto wykonawcy – podano.

Morawiecki: lepiej jest ocieplić budynek

Premier Mateusz Morawiecki w połowie tygodnia apelował do Polaków, aby ci ocieplali domy jeszcze przed obecnym sezonem grzewczym. Przy okazji zachęcał do termomodernizacji domów, wymiany źródeł ciepła w ramach programu "Czyste powietrze".

– Po ataku Rosji na Ukrainę, kiedy jak wszyscy wiedzą, ceny energii szaleją, także energii cieplnej - warto korzystać z różnych programów – mówił szef rządu.

– Drodzy rodacy, skorzystajcie z tego. Postarajcie się ocieplić swoje domy w miarę możliwości jeszcze przed tym sezonem grzewczym. Dotacje są do 90 proc. kosztów, w zależności od poziomu dochodów i to wszystko refinansowane jest bardzo szybko – apelował.

Do 8 lipca 2022 r. w programie "Czyste powietrze" do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska wpłynęło 466 796 wniosków na kwotę dofinansowania przekraczającą 8,4 mld zł, a w ramach dofinansowania wypłacono blisko 3,14 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny