Dni Ubezpieczonego w ZUS - dyżury ekspertów

Redakcja
Specjalnie adresowane porady ekspertów, cenne wskazówki oraz pomocne publikacje. To wszystko czeka na ubezpieczonych w placówkach ZUS w całej Polsce w dniach 7-11 października.

Pracujesz? Prowadzisz firmę? Jesteś nianią? Martwisz się o ubezpieczenie zdrowotne swoich bliskich? – będzie okazja, aby wyjaśnić wszystkie problemy.

Ubezpieczeni to najliczniejsza grupa klientów ZUS, licząca aż 15 milionów osób. Osób bardzo często niedoinformowanych w kwestii ubezpieczeń. Tymczasem brak wiedzy o swoich prawach i obowiązkach w tym zakresie często skutkuje zaniedbaniem, które, szczególnie odkryte po latach, może okazać się nie do naprawienia. Wiele osób pracujących na umowach zlecenia czy umowach o dzieło nie wie dokładnie, jakie składki pracodawca jest zobowiązany za nie odprowadzać. Wielu ubezpieczonych nie zna zasad, gromadzenia ich składek emerytalnych i na czym polega ich waloryzacja.

Uprawnienia do przyszłych świadczeń zależą również od naszej wiedzy o warunkach do ich przyznania. 

Od kiedy funkcjonuje system e-WUŚ, bardzo istotna stała się również kontrola  zgłoszenia najbliższej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Z większą wiedzą na ten temat zapobiegniemy niemiłej niespodziance przed wizytą u lekarza. 

- Ideą Dni Ubezpieczonego jest uzmysłowienie ubezpieczonym, jak ważne są ubezpieczenia społeczne na co dzień. W związku z tym, do wyłącznej dyspozycji odwiedzających będą eksperci od poszczególnych dziedzin ubezpieczeń. Poradę specjalistów uzyskają więc pracownicy, zleceniobiorcy, nianie, pracujący za granicą, prowadzący firmy za granicą, jak również osoby delegowane do któregoś z krajów UE. O swoich nowych uprawnieniach więcej dowiedzą się również osoby przebywające na urlopie wychowawczym – mówi Ewa Kosowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek w Centrali ZUS.

Na wszystkie te tematy kompletne informacje można będzie znaleźć także w specjalnych ulotkach, przygotowanych z myślą o odwiedzających Dni Ubezpieczonego. Ponadto, dla tych, którzy zostaną w domach, pod numerem telefonu 22 667 13 13 codziennie dyżurował będzie specjalista z Centrali ZUS, odpowiadając na wszelkie pytania.

Harmonogram zakresów tematycznych dyżuru eksperckiego zamieszczamy poniżej.

Podczas „Dni Ubezpieczonego” będzie można dowiedzieć się więcej o ułatwieniach w kontakcie z ZUS-em, jakie niesie ze sobą nowa Platforma Usług Elektronicznych pue.zus.pl.  To dobry moment na założenie i jednoczesne uwierzytelnienie swojego profilu na PUE.

Dni Ubezpieczonego w ZUS:

Harmonogram obchodów Dni Ubezpieczonych w Oddziale ZUS Białystok.

  • 7,  9, 10, 11 października 2013 r.,
    prezentacja i rejestracja dla przybyłych gości usługi e- PUAP i PUE  (Białystok ul. Młynowa 29, bud.B, sala 302)
    7, 8 i 10 paźdiernika od godz. 10 , a 11 października - od godz. 14 *7, 8, 9, 10 października 2013 r. NFZ rejestracja Zintegrowanego Informatora Pacjenta (Białystok ul. Młynowa 29 bud,B, Sala Obsługi Klientów) od godz. 9.do 15.
  • 9, 10, 11 października 2013 r., dyżur Latarnika, (Białystok ul. Młynowa 29, bud.A, Sala Obsługi Klientów), od godz. 10 do 14

Ponadto:

8 października 2013 r., 

spotkanie informacyjne dla nauczycieli na temat świadczeń przysługujących nauczycielom, (Białystok ul. Młynowa 29, bud, B, sala 302) rozpoczęcie godz. 13
spotkanie z rodzicami sprawującymi opiekę nad dzieckiem na temat ubezpieczeń. (Białystok. ul. Młynowa 29, bud.B, sala 302) rozpoczęcie godz.10

9 października 2013r. 

Inspektorat Suwałki szkolenie dla płatników składek. Suwałki ul. 1-go Maja 33 – rozpoczęcie godz.10
Temat szkolenia: Zasady podlegania ubezpieczeniom przez osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek dla osób przebywających na urlopie wychowawczym – zmiany obowiązujące od 1.09.2013r.
Proponowane zmiany w zakresie weryfikacji dokumentów tworzonych w programie Płatnik.
dyżur pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy na Sali Obsługi Klientów w Białymstoku, ul. Młynowa, bud. B od godz.10 do 14

10 października 2013r., 

wykład na temat konta ubezpieczonego, subkonta oraz dziedziczenia środków z subkonta (Białystok. ul. Młynowa 29, bud.B, sala 302) rozpoczęcie godz. 10
wykład na temat przepisów unijnych stosowanych wobec osób pracujących w krajach Unii Europejskiej (Białystok. ul. Młynowa 29, bud.B, sala 302, rozpoczęcie godz. 12).
dyżur pracownika Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na Sali Obsługi Klientów w budynku B od godz. 10 - 14

 

  •  
    Z uwagi na organiczną ilość miejsc na spotkania informacyjne i wykłady dobrze widziane jest zgłoszenia telefoniczne pod numerem 85 74 86 657 lub [email protected] Tym bardziej, że możliwe są dodatkowe terminy spotkań.

Dyżury telefoniczne
ekspertów Centrali ZUS

Codziennie od godz. 10 - 13.  pod nr telefonu 22 667 13 13 eksperci Centrali ZUS w Warszawie będą udzielać porad i informacji osobom ubezpieczonym.

Tematyka dyżurów:

• 7 października  2013 r.  – Pracujesz na etat, umowę-zlecenie?
• Dowiedz się jakie masz prawa i obowiązki.

•  8 października  2013 r. –  Jesteś nianią? Jesteś osobą sprawującą osobistą opiekę nad dzieckiem? Planujesz urlop wychowawczy? Pobierasz zasiłek macierzyński?
• Poznaj zasady ubezpieczeń.

• 9 października 2013 r. – Pracujesz za granicą?
• Dowiedz się, w jaki sposób podlegasz ubezpieczeniom społecznym.

• 10 października 2013 r. – Twoje konto i subkonto w ZUS
• Dowiedz się, dlaczego warto mieć wgląd w konto ubezpieczonego w ZUS.

• 11 października 2013 r. –  Pracujesz na etat, ale chcesz równocześnie prowadzić biznes?
• Sprawdź, co musisz wiedzieć o składkach.
… oraz każdego dnia: jak zalogować się i jak korzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS – pue.zus.pl

Konieczny zakaz eksportu drewna, inaczej wiele firm upadnie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie