Dni Białegostoku 2019. Beata Kozidrak i Bajm, Sandra, Zuza Jabłońska, Anna Jurksztowicz [PROGRAM]

(dor), bialystok.pl, Wikipedia
Bajm 2019
Bajm 2019 Robert Woźniak
Dni Miasta Białegostoku 2019 tuż tuż. Na wielkim koncercie na Rynku Kościuszki, jak podczas otwarcia centrum po renowacji, zaśpiewa Beata Kozidrak z zespołem Bajm. Zagraniczną gwiazdą będzie królowa europejskiego popu lat 80. - Sandra.

Dnia Miasta Białegostoku w tym roku odbędą się od 21 do 23 czerwca. Jak zawsze, największą atrakcją dla białostoczan, będzie koncert na Rynku Kościuszki.

W tym roku, podobnie jak podczas otwarcia Rynku Kościuszki po rewitalizacji, zaśpiewa Beata Kozidrak z zespołem Bajm. Jako zagraniczna gwiazda wystąpi Sandra. Białostoczan będzie rozgrzewać 15-letnia Zuza Jabłońska.

Ale atrakcji będzie o wiele więcej, choćby niedzielny Białostocki Jarmark Świętojański wokół Ratusza.

Podczas koncertu Anny Jurksztowicz, 23 czerwca, zostaną wręczone Nagrody Artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku za 2018 rok.

Otrzymają je:

  • Adam Woronowicz – za całokształt dotychczasowej działalności w dziedzinie filmu i teatru – 17 tys. zł,
  • Fundacja Teatr PAPAHEMA – za dotychczasowe dokonania artystyczne w dziedzinie teatru ze szczególnym uwzględnieniem spektaklu „Proces. Rekonstrukcja” – 17 tys. zł,
  • Andrzej Kalinowski – za organizację Festiwalu Literackiego „Na pograniczu kultur” – 17 tys. zł,
  • Wiesław Wróbel – za całokształt dotychczasowej działalności na rzecz popularyzacji dziedzictwa kulturowego – 17 tys. zł.

Kim jest Sandra?

Sandra (ur. 18 maja 1962 w Saarbrücken) – niemiecka piosenkarka pop i euro disco. Jej najpopularniejsze przeboje to „Maria Magdalena”, „In the Heat of the Night”, „Everlasting Love” i „Hiroshima”. Urodziła się w Niemczech jako Sandra Ann Lauer, później przyjęła nazwisko męża, producenta Michaela Cretu. Karierę zaczynała jako członkini tria Arabesque (1979–1984), udzielała się także w zespole Enigma (1990–2003). Łącznie sprzedała na świecie ponad 30 mln albumów, co czyni z jej najpopularniejszą artystkę pochodzącą z Niemiec.

Sandra ma ogromny sentyment do lat 80., w których odnosiła swoje największe sukcesy. Na jej facebookowym koncie znajduje się ogromna liczba starych zdjęć, będących najczęściej reprodukcjami fotosów z ówczesnej prasy muzycznej.

Sandra już kilka razy koncertowała w Polsce, jest też bardzo popularna w Rosji. Ma nawet swój profil na VK - rosyjskim odpowiedniku Facebooka.

Kim jest Beata Kozidrak?

Beata Elżbieta Kozidrak (ur. 4 maja 1960 w Lublinie) – polska piosenkarka, wokalistka zespołu Bajm, operująca ponad czterooktawową skalą głosu, autorka tekstów, kompozytorka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

Beata Kozidrak na scenie debiutowała, śpiewając w chórze szkolnym oraz zespołach działających przy III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, do którego uczęszczała. W szkole tej najbujniej kwitło życie kulturalne Lublina, istniało wiele kabaretów i grup muzycznych. Wspólnie z bratem Jarosławem, wokalistą i gitarzystą, zaczęła wówczas występować w lokalnych domach kultury i klubach studenckich. Po poszerzeniu składu o przyszłego męża – wokalistę Andrzeja Pietrasa oraz o gitarzystę Marka Winiarskiego, na początku 1978 powstał zespół Bajm, grający wtedy akustyczną muzykę, w nurcie piosenki turystyczno-harcerskiej. Stopniowo poszerzano skład oraz instrumentarium zespołu. Po kilku wygranych lokalnych przeglądach Bajm wystąpił na konkursie debiutantów Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu, który rozpoczął ogólnokrajową karierę zespołu.

Wraz z zespołem Bajm wydała łącznie 10 albumów studyjnych, które rozeszły się w łącznie nakładzie ponad 2,5 mln egzemplarzy. Teksty do wszystkich piosenek tworzyła samodzielnie. Wylansowała z grupą przeboje, takie jak m.in.: „Piechotą do lata” (w latach 70.), „Józek, nie daruję ci tej nocy”, „Co mi Panie dasz”, „Nie ma wody na pustyni”, „Małpa i ja”, „Dwa serca, dwa smutki” czy „Biała armia” (w latach 80.), „Ta sama chwila” czy „Dziesięć przykazań” w latach 90. lub „Szklanka wody” czy „Myśli i słowa” (na początku XXI wieku).

Beata nie stopuje ani na moment. Po przeprowadzce do Warszawy napotkała na swojej drodze artystyczną iskrę - kreatywnych ludzi, dzięki którym jej pomysły mogą ponownie rozkwitnąć. W nowym domu odnalazła spokój i dobrą energię. W nowym otoczeniu – bombę kreatywności, wsparcia, inspiracji. Jest silniejsza niż kiedykolwiek. Wolna, ale zakochana po uszy. W pełni gotowa by po raz kolejny podbić świat muzyki.

16 września 2016 r. premierę miała płyta „B3”. Tytuł to nie tylko sygnał solowego powrotu Beaty „po raz trzeci”. Czytany po angielsku jest zachętą, obietnicą i radą artystki dla wszystkich, którzy sięgną po krążek… „be free”!

Album promują cztery single – „Bingo, „Upiłam się Tobą”, „Niebiesko-zielone” i najnowsze "Ruchome Wydmy".

Świeże, nowoczesne kompozycje szybko stały się przebojami lata. Całość materiału Beata tworzyła osobiście z producentem Marcinem Limkiem. Teksty – tradycyjnie spod pióra artystki. Warstwa dźwiękowa - wzbogacona o elementy bluesa, gospel, a nawet brzmienie orkiestry.

Pomimo różnorodności płyta zachowuje spójność. Jest receptą Beaty na szczęście. „B3” to opowieść o tym, że warto ryzykować, walczyć o swoje i nie bać się zmian. Bo tylko dzięki nim można rozwinąć skrzydła, wziąć głęboki oddech i ruszać ku temu, co lepsze.

Kim jest Zuza Jabłońska

Zuza Jabłońska - jedna z najbardziej charakterystycznych artystek młodego pokolenia. Mimo 15 lat, dobrze wie czego chce i szturmem idzie po swoje.

Dała się poznać jako najbardziej dojrzała uczestniczka The Voice Kids, a jej charakterystyczna barwa głosu i nieprzeciętne umiejętności wokalne zaprowadziły ją do finału.

Chwile później wydała swój debiutancki singiel Sami, który doczekał się już kilka milionów odsłon na youtube.
Zuza prezentuje niebanalne podejście do popu. „Zależało mi żeby zarówno warstwa tekstowa jak i muzyczna niosły ze sobą pewną głębię pozostając jednocześnie muzyką, po którą sama chętnie bym sięgnęła” - mówi młoda wokalistka.

Jej koncerty to energetyczna dawka muzyki, w której inteligenty pop miesza się z rockiem, jazzem, r’n’b czy soulem. Towarzyszący jej muzycy to górna półka polskiej sceny muzycznej, którzy na swoim koncie mają współpracę z takimi artystami jak Apoligamia, czy Łona i Webber.

„Dla mnie najważniejsze jest to, żeby zawsze pozostać sobą i starać się iść własną drogą” - mówi Zuza.
Przed Zuzą Jabłońską właśnie otwierają się drzwi jej artystycznej drogi. To na pewno będzie droga pełna muzycznych niespodzianek, bo ta młoda dziewczyna się dopiero rozkręca.

Kim jest Anna Jurksztowicz

Anna Jurksztowicz (ur. 5 sierpnia 1963 w Szczecinie) – piosenkarka jazzowa i producentka muzyczna. Studiowała śpiew klasyczny, porzuciła jednak belcanto w wyniku fascynacji jazzem i muzyką pop. W wieku 16 lat występowała już na estradach zawodowo obok największych gwiazd polskiej estrady. W 1985 roku, na festiwalach w Opolu i w Sopocie, jako nastoletnia adeptka sztuki piosenkarskiej, wylansowała swoje największe przeboje takie jak Diamentowy Kolczyk, Hej Man, Stan Pogody, Zmysły precz, Zima lubi dzieci. Utwory te napisali wówczas specjalnie dla niej Krzesimir Dębski i Jacek Cygan.

Z towarzyszeniem najwybitniejszych polskich muzyków i zespołów, wielokrotnie koncertowała także poza Polską m.in.: w Niemczech, Francji, we Włoszech oraz w USA i Kanadzie. Reprezentowała polską piosenkę na międzynarodowych festiwalach w Sopocie (Polska,1985); Dreżnie ( Niemcy,1987 ); Curaçao ( Antyle Holenderskie 1988 ); Jurmala ( Łotwa 1989); Karlshamn ( Szwecja 1990 ); Siracusa (Włochy 1991 ); Istanbule (Turcja 1991) i w Kairze ( Egipt 1995).

Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali TV m.in.: „Kingsajz”; „VIP”; „Czułość i kłamstwa”; „Matki, żony i kochanki”; „Na dobre i na złe”; „Więzy krwi”, „ Ranczo”.

Nagrała piosenki do polskich wersji filmów Walta Disneya, takich jak: „W pustyni i w puszczy”; „Puchatkowego Nowego Roku”; „Prosiaczek i Przyjaciele”, „Kubuś i Hefalumpy”.

Ale pomimo, że jest znana z wielu przebojowych piosenek oraz muzyki do seriali i programów TV, posiada też w swoim repertuarze utwory nawiązujące do życia religijnego i duchowego, takie jak spirtuals & gospel, kantyczki karmelitańskie, hinduskie mantry i współczesne pieśni oparte na tekstach wybitnych poetów (Szymborska, Miłosz, Lorca, da Ponte).

Dni Miasta Białegostoku 2019 - PROGRAM

21 czerwca 2019 (piątek)

godz. 9:30-16:30 Wstęp wolny na wszystkie ekspozycje Muzeum Wojska w Białymstoku
Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. J. Kilińskiego 7
Organizator: Muzeum Wojska w Białymstoku

godz. 12:00 „Jakim miastem był Białystok Branickich?” – wernisaż wystawy plenerowej
Plac Jana Pawła II
Organizator: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku

22 czerwca 2019 (sobota)

„Jakim miastem był Białystok Branickich?” – wystawa plenerowa
Plac Jana Pawła II
Organizator: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku

godz. 8:00-14:00 VII Międzynarodowa Giełda Starych Pocztówek i innych walorów kolekcjonerskich
WOAK Spodki, ul. św. Rocha 14
Organizator: Stowarzyszenie Kolekcjonerów w Białymstoku

godz. 9:30-16:30 Wstęp wolny na wszystkie ekspozycje Muzeum Wojska w Białymstoku
Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. J. Kilińskiego 7
Organizator: Muzeum Wojska w Białymstoku

godz. 18:00 „Ku nieznanej postaci piękna. O życiu i twórczości Czesława Sadowskiego” – wernisaż wystawy
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, ul. Legionowa 2
Organizator: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku

godz. 19:00 Zuza Jabłońska, Beata i BAJM, Sandra – koncert plenerowy
Rynek Kościuszki
Organizatorzy: Prezydent Miasta Białegostoku, Białostocki Ośrodek Kultury

23 czerwca 2019 (niedziela)

„Jakim miastem był Białystok Branickich?” – wystawa plenerowa
Plac Jana Pawła II
Organizator: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku

godz. 9:30-16:30 Wstęp wolny na wszystkie ekspozycje Muzeum Wojska w Białymstoku
Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. J. Kilińskiego 7
Organizator: Muzeum Wojska w Białymstoku

godz. 10:00-16:00 Białostocki Jarmark Świętojański
Rynek Kościuszki
Organizator: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

godz. 11:00 „Zaginiony prezydent Białegostoku – spacer śladami Seweryna Nowakowskiego”
Zbiórka: Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury

godz. 11:00-15:00 Bezpieczne Wakacje na Plaży Miejskiej
Plaża Miejska Dojlidy
Organizator: Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji

godz. 12:00-15:00 Piknik z Branickim: gra miejska „Śladami Jana Klemensa Branickiego”; działania animacyjne: „Gryf – herb rodu Branickich”, „En face Jana i Izabeli Branickich”; rodzinny quiz wiedzy o Branickich
Skwer Armii Krajowej
Organizator: Muzeum Wojska w Białymstoku

godz. 17:00-21:30 Potańcówka miejska z zespołem Whitestock
Ogrody Pałacu Branickich
Organizator: Prezydent Miasta Białegostoku

godz. 18:00 Uroczystość wręczenia Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku oraz koncert Anny Jurksztowicz
Sala Forum, ul. Legionowa 5; bezpłatne wejściówki w kasie Forum (liczba ograniczona)
Organizatorzy: Prezydent Miasta Białegostoku, Białostocki Ośrodek Kultury

godz. 20:00 „Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności” – plenerowa prezentacja słuchowiska
Dziedziniec Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 14
Organizator: Muzeum Pamięci Sybiru

Wydarzenia towarzyszące:

14-28 czerwca „Kareta Branickiego” – całodobowa instalacja artystyczna
Dziedziniec Pałacu Branickich
Organizator: Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku

14-22 czerwca 3. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek”
20 czerwca
godz. 15:00, 19:00 „Jaren” Yumehina Theatre (Japonia) – mała scena BTL
godz. 20:30 „Dom nad jeziorem” Yael Rasooly & Yaara Goldring, Hazira Performance Art Arena (Izrael) – duża scena BTL
21 czerwca
godz. 18:00 „Papier” Maayan Iungman (Izrael, Niemcy) – mała scena BTL
godz. 20:00 „Nagi król” Mesebolt Babszinhaz (Węgry) – duża scena BTL
22 czerwca
godz. 14:00, 18:00 „Hachioji Kuruma Ningyo” Nishikawa Koryu Group (Japonia) – mała scena BTL
godz. 16:00 „Opowieści z niepamięci” Teatr Animacji w Poznaniu (Polska) – duża scena BTL
godz. 17:30 promocja książki z serii „Nasz BTL” – foyer BTL
Białostocki Teatr Lalek, ul. K. Kalinowskiego 1
Organizator: Białostocki Teatr Lalek

18 czerwca, godz. 18:00 „Osiem kobiet” – spektakl dyplomowy słuchaczy Policealnego Studium Wokalno – Aktorskiego
Aula Studium Wokalno-Aktorskiego, ul. Zwycięstwa 28
Organizator: Policealne Studium Wokalno-Aktorskie

21 czerwca – 15 lipca „10 x 100, czyli BTF na 100-lecie niepodległości Białegostoku” – wystawa plenerowa
wernisaż wystawy 21 czerwca, godz. 15:00
Plac przed Białostockim Ośrodkiem Kultury, ul. Legionowa 5
Organizatorzy: Białostocki Ośrodek Kultury i Białostockie Towarzystwo Fotograficzne

22–23 czerwca Nord Auto Hyundai COP / IV Międzynarodowy Nocny Turniej Siatkówki Plażowej
godz. 10:00 – turnieje dzieci i młodzieży
godz. 16:00 – turniej nocny
Centrum Sportowe Tysiąclecia, Zespół Szkół Elektrycznych, al. 1000-lecia Państwa Polskiego 14
Organizator: Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju „Hektor”

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY, NA NIEKTÓRE OBOWIĄZUJĄ WEJŚCIÓWKI

Wejściówki na spektakle do BTL będą rozdawane dziś, 6 czerwca, od godz. 15.30 wyłącznie w kasie BTL.

Wejściówki na koncert Anny Jurksztowicz będą rozdawane w dwóch pulach - 12 i 19 czerwca - w kinie Forum. Jedna osoba może dostać dwie wejściówki.

Festiwal Biegowy Pratt&Whitney w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-06-06T18:40:43 02:00, zenek:

Kozidrak porzucona przez męża dla młodszej ,oczywiście o wiele młodszej ,Kozidrak ma 60 lat i Sandra 60 lat,dorabiają gdzie tylko mogą!

Brawo Truskolaski z PO jesteś wielki.

wszystko będzie z playbacku,to samo co byś włączył CD.

Kolejny beton ?

G
Gość
2019-06-06T18:54:08 02:00, Gość:

jurksztowicz kto to jest? koleżanka truskolaskiego?

2019-06-06T23:25:25 02:00, Gość:

Zal, proponuje doksztalcic sie muzycznie, muzyka nie konczy sie na Zenku.

Co za beton bez szkoły ?

G
Gość
2019-06-06T18:54:08 02:00, Gość:

jurksztowicz kto to jest? koleżanka truskolaskiego?

Zal, proponuje doksztalcic sie muzycznie, muzyka nie konczy sie na Zenku.

E
Eryk
Nie ma to jak wywalać publiczną kasę na bzdety i przyznawać sobie za to nagrody. Ale gawiedź przylezie bo za darmoszkę. A drogi ciągle w remoncie nawet te świeżo wyremontowane. Fuszera goni fuszerę. Zaprzyjaźnione firmy zarabiają. Lewa kasiorka się zgadza. A dług rośnie. Prawda urzędaski?
G
Gość
brakuje tylko Rodowicz .
G
Gość
jurksztowicz kto to jest? koleżanka truskolaskiego?
z
zenek
Kozidrak porzucona przez męża dla młodszej ,oczywiście o wiele młodszej ,Kozidrak ma 60 lat i Sandra 60 lat,dorabiają gdzie tylko mogą!

Brawo Truskolaski z PO jesteś wielki.

wszystko będzie z playbacku,to samo co byś włączył CD.
G
Gość
2019-06-06T14:53:14 02:00, Gość:

Koncerty będą śpiewane na żywo, czy z playbacku?

Playback jaka władza w mieście taki śpiew ;)

G
Gość
Koncerty będą śpiewane na żywo, czy z playbacku?
M
Mój podpis
Oddział geriatrii na wyjeździe w Białymstoku pod koniec czerwca :-P

A za wszystko zapłaci Truskawa z waszej kasy. Cieszycie się, że na niego głosowaliście?
G
Gość
2019-06-06T13:12:05 02:00, Gość:

a gdzie Zenek Martyniuk? Ja się pytam się?

Zenek zaśpiewa 7 września na Gali boksu na.Ryn. Kościuszki

J
Janusz
Gratis szczanie na przyległych podwórkach. Rzygać się chce
G
Gość
a gdzie Zenek Martyniuk? Ja się pytam się?
G
Gość
30 lat wolności ale dla kogo? Dla tych co dogadali się w Magdalence. I;u synów działaczy Solidarności studiowało w stanach? Swiętować powinien tylko cimoszka z układem.
g
gitara
brakuje Ireny Santor
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie