Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dmitry Glukhovsky – Tekst. Milicja może zrobić wszystko z obywatelem

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Dmitry Glukhovsky (ur. 1979) – rosyjski pisarz, dziennikarz i felietonista. Największy rozgłos przyniosła mu postapokaliptyczna powieść Metro 2033, którą zaczął pisać w wieku lat osiemnastu. Jej kolejne fragmenty publikował w internecie, pozwalając czytelnikom do pewnego stopnia wpływać na fabułę. Ten pionierski wówczas eksperyment interaktywny przyniósł mu rzeszę oddanych fanów. Ukończone dzieło opublikowano w Rosji w 2005 roku i okazało się wielkim bestsellerem, osiągając kilkusettysięczny nakład. Prawa do powieści Metro 2033 zostały sprzedane do ponad 30 krajów; w oparciu o jej fabułę i pomysł powstały gry komputerowe, planowana jest również jej hollywoodzka ekranizacja. W Polsce nakład tej powieści przekroczył już 200 tys. egzemplarzy.Glukhovsky w 2009 roku wydał w Rosji kolejną postapokaliptyczną powieść, Metro 2034, a swój pomysł rozwinął w międzynarodowy projekt o nazwie Uniwersum Metro 2033. Pod jego szyldem, stosując się do ustalonych przez Glukhovsky’ego reguł, piszą i publikują autorzy z całego świata. Powieści Glukhovsky’ego oraz seria Uniwersum Metro 2033 cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem i należą do najpoczytniejszych książek literatury postapokaliptycznej. W 2015 roku ukazała się wyczekiwana trzecia część trylogii – Metro 2035. Prawa do tłumaczenia powieści zostały wykupione przez wydawnictwa na długo przed jej ukończeniem. Metro 2035 jest książką niezależną i również od niej można zacząć przygodę z cyklem Glukhovsky’ego.Naszym nakładem ukazały się również: powieść FUTU.RE – opus magnum Glukhovsky’ego, pełnokrwista science fiction z trzymającą w napięciu fabułą, zaskakującymi zwrotami akcji i wielopłaszczyznową refleksją na temat kondycji społeczeństw Europy, Ameryki, Rosji; oraz zbiór opowiadań Witajcie w Rosji, który w niezwykle oryginalny, dosadny i nad wyraz trafny sposób mówi o ważnych problemach współczesnej Rosji.
Dmitry Glukhovsky (ur. 1979) – rosyjski pisarz, dziennikarz i felietonista. Największy rozgłos przyniosła mu postapokaliptyczna powieść Metro 2033, którą zaczął pisać w wieku lat osiemnastu. Jej kolejne fragmenty publikował w internecie, pozwalając czytelnikom do pewnego stopnia wpływać na fabułę. Ten pionierski wówczas eksperyment interaktywny przyniósł mu rzeszę oddanych fanów. Ukończone dzieło opublikowano w Rosji w 2005 roku i okazało się wielkim bestsellerem, osiągając kilkusettysięczny nakład. Prawa do powieści Metro 2033 zostały sprzedane do ponad 30 krajów; w oparciu o jej fabułę i pomysł powstały gry komputerowe, planowana jest również jej hollywoodzka ekranizacja. W Polsce nakład tej powieści przekroczył już 200 tys. egzemplarzy.Glukhovsky w 2009 roku wydał w Rosji kolejną postapokaliptyczną powieść, Metro 2034, a swój pomysł rozwinął w międzynarodowy projekt o nazwie Uniwersum Metro 2033. Pod jego szyldem, stosując się do ustalonych przez Glukhovsky’ego reguł, piszą i publikują autorzy z całego świata. Powieści Glukhovsky’ego oraz seria Uniwersum Metro 2033 cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem i należą do najpoczytniejszych książek literatury postapokaliptycznej. W 2015 roku ukazała się wyczekiwana trzecia część trylogii – Metro 2035. Prawa do tłumaczenia powieści zostały wykupione przez wydawnictwa na długo przed jej ukończeniem. Metro 2035 jest książką niezależną i również od niej można zacząć przygodę z cyklem Glukhovsky’ego.Naszym nakładem ukazały się również: powieść FUTU.RE – opus magnum Glukhovsky’ego, pełnokrwista science fiction z trzymającą w napięciu fabułą, zaskakującymi zwrotami akcji i wielopłaszczyznową refleksją na temat kondycji społeczeństw Europy, Ameryki, Rosji; oraz zbiór opowiadań Witajcie w Rosji, który w niezwykle oryginalny, dosadny i nad wyraz trafny sposób mówi o ważnych problemach współczesnej Rosji. Wydawnictwo Insignis
Dmitry Glukhovsky znany jest w świecie z serii „Metro”. Po futurystycznych wygibasach nadszedł czas na powieść osadzoną w Rosji Putina a.d. 2016.

Rosyjski pisarz wpadł na genialny w swej prostocie pomysł. Przygląda się życiu milicjanta – bodajże z wydziału do walki z narkotykami, przykrywkowca – na podstawie zachowanych esemesów, czatów i maili. A przy tym boleśnie szczerze opisuje Moskwę – wielki tygiel, do którego napływają miliony śmierdzących ludzi, z przetłuszczonymi włosami, by szukać szczęścia. Podobnie jak młode dziewczyny marzące o korzystnym zamążpójściu.

Co ciekawe – jednym z ważniejszych puntów zwrotnych będzie właśnie.. korzystny ożenek. Telefon komórkowy w ręku studenta, który odsiedział siedem lat w kolonii karnej za próbę obrony przed zgwałceniem przez milicjanta jego dziewczyny staje się symbolem współczesnego człowieka. Dzięki niemu może prowadzić już nie podwójne, ale wielorakie życie. Kłamać, uwodzić, załatwiać interesy. A te we współczesnej Rosji, jak i w całym świecie, nie są najczystsze. A już szczególnie w służbach mundurowych. Warto mieć haki na każdego, a symboliczny komplet haczyków jest przypieczętowaniem judaszowej współpracy.

Dmitry Glukhovsky umie utrzymać napięcie, czytając trudno nie kibicować w swego rodzaju śledztwie głównemu bohaterowi. Jego wybory i decyzje autentycznie potrafią poruszyć, a finał choć przewidywalny, i tak zaskoczy. A, że wbrew pozorom, jest w tej książce sporo o miłości – powinna spodobać się nie tylko wielbicielom historii o „złych porucznikach”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny