Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długi weekend z widowiskami i imprezami w mieście i regionie

Anna Kopeć
Czołgi pojawia się na pikniku militarnym w Ogrodniczkach
Czołgi pojawia się na pikniku militarnym w Ogrodniczkach Wojciech Wojtkielewicz
Weekend zdominują imprezy w plenerze. Możemy liczyć na klimaty militarne, folkowe, motoryzacyjne czy religijne. Każdy znajdzie coś dla siebie.

W najbliższych dniach nie zabraknie imprez w dla całych rodzin. Podpowiadamy gdzie warto się wybrać.

Piknik militarny

Widowiskowe rekonstrukcje bitew, pokazy sprzętu militarnego, spotkania z ciekawymi ludźmi. A do tego grochówka z polowej kuchni. Takie m.in. atrakcje czekają podczas V Pikniku Militarnego, który zaczyna się w piątek, 5 czerwca i potrwa do niedzieli. To impreza multihistoryczna. Spotkamy na niej pradawnych wojów, wikingów, rycerzy ze średniowiecza, wojsko z XVII wieku, z okresu I i II wojny światowej.

Impreza rozpocznie się w piątek w Białymstoku. Na Rynku Kościuszki od godz. 10 do 15 będzie można podziwiać sprzęt militarny i rekonstruktorów. Ale najwięcej będzie się działo w weekend. W sobotę od godz. 10.30 do 11.30 na rynku w Supraślu zostaną zaprezentowane pojazdy militarne. A stamtąd wraz z ułanami i orkiestrą dętą wyruszą one w paradzie do Ogrodniczek. Tam na terenie dawnej żwirowni do godz. 17 odbędą się, m.in. pokazy wyposażenia, przejażdżki pojazdami militarnymi po tankodromie, jarmark militarny.

Będzie można przenieść się w dawne czasy. Niespodzianką mają być wozy pancerne, jak czołgi T - 34, Sherman i transporter niemiecki. Ale największą atrakcją mają być rekonstrukcje bitew. W sobotę godz. 17 zostanie odtworzona potyczka z pierwszej wojny czeczeńskiej. Z kolei w niedzielę o godz. 16 walki z 1944 roku. Będzie dużo sprzętu i pirotechniki. Piknikowi będą towarzyszyły ciekawe wystawy. Stowarzyszenie Grupa Wschód zaprezentuje ekspozycję pt. Wojsko Polskie do września 1939 roku. Zobaczymy na niej mundury, wyposażenie, zdjęcia i dokumenty, a także odznaki i medale. Zaplanowano też spotkania z Piotrem Góreckim, znanym korespondentem wojennym i Jerzym Rostkowskim autorem książek historycznych oraz Adamem Sikorskim z programu "Było, nie minęło".

Więcej w serwisie Strefa Imprez

Białoruska potańcówka

Będzie dobra zabawa, znane i lubiane piosenki, a przede wszystkim świetna okazja do tańca. Wszystko w białoruskich rytmach. W niedzielę, 7 czerwca można wybrać się na Drugą Białoruską Potańcówkę w Białymstoku Aksamitny letni wieczar.

- Zapraszamy wszystkich: dzieci, młodzież, dorosłych i starszych mieszkańców Białegostoku i okolic na wspólne tańce przy białoruskiej nucie. Chcemy, aby podczas imprezy grała muzyka lekka, rozrywkowa, w sam raz do tańca, ale jednocześnie jakościowa i na wysokim poziomie wykonawczym - zaprasza Julita Stepaniuk, jedna z organizatorek imprezy.

Na potańcówce zagrają dobrze znane białostockiej publiczności zespoły: Haj i Czeremszyna. W rytm dobrze znanych białoruskich przebojów zatańczymy na Placu im. Stanisława Moniuszki (między Białostockim Teatrem Lalek a Operą i Filharmonią Podlaską). Impreza odbędzie się pod specjalnie przygotowanym na tę okazję namiotem. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Warto z sobą zabrać koc i piknikowy koszyk.

Więcej w serwisie Strefa Imprez

Drogowskazy w skansenie

Białostockie Muzeum Wsi zaprasza w niedzielę, 7 czerwca w godz. 11-16 zainteresowanych sztuką ludową i jej współczesnymi przeobrażeniami na pierwszą edycję festiwalu Drogowskazy. To wydarzenie szczególnie powinno zainteresować , a w szczególności artystów zajmujących się rękodziełem, animatorów kultury, projektantów, grafików oraz miłośników folkloru.

Impreza będzie miała formę warsztatową. Zajęcia poprowadzą twórcy i artyści inspirujący się kulturą ludową. Zajęcia zaplanowano wokół wystawy czasowej Jadwigi Solińskiej. Monika Godlewska zaprezentuje autorski projekt książeczki artystycznej dla dzieci "Po prostu ... od A do Z", która jest swego rodzaju elementarzem gwary podlaskiej. Będą warsztaty plastyczne dla dzieci.

Będą też warsztaty tworzenia makatek, koszy wiklinowych i krajek czy recyklingu. Najmłodsi dowiedzą się czym bawiły się dzieci zanim wynaleziono Barbie i samochody na resorach, w co się grały zanim wynaleziono play station i tablet. Zaś w godz. 15-16 zaplanowano wspólne ognisko i piknik (prowiant własny). Wstęp na imprezę i warsztaty w cenie biletu spacerowego (3 zł od osoby). Informacje i zapisy pod nr tel. 85 74 36 082 i 517 484 331.

Dla fanów dawnych aut

Stowarzyszenie Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki Moto-Retro organizuje już XI Białostocki Rajd Moto Retro. Do niedzieli, 7 czerwca kierowcy zabytkowych pojazdów przejadą szlakiem tatarskim i "Konopielki". Największą atrakcją tegorocznej edycji będzie udział w rajdzie najstarszego pojazdu w Polsce - samochodu marki Grout z 1899 roku produkcji USA, napędzanego silnikiem parowym. Pojadą również inne wiekowe samochody amerykańskie, Rambler z 1903 roku, Brush z 1911 roku oraz Metz z 1912 roku. Będą też motocykle i samochody wyprodukowane w latach 40. i 50. Ubiegłego wieku. Przyjadą załogi z Polski, Litwy, z Kaliningradu i Brześcia. Dziś zabytkowe auta będzie można zobaczyć na trasie Białystok-Supraśl-Krynki-Kruszyniany-Supraś-Białystok , zaś jutro na trasie Białystok-Turośń-Łapy- Suraż-Strabla-Bielsk Podlaski-Strabla-Juchnowiec-Białystok. Rajdowców można spotkać w Hotelu Leśnym przy ul. Jana Pawła II 77.

Więcej w serwisie Strefa Imprez

W hołdzie papieżowi

W niedzielę, 7 czerwca na białostockich Krywlanach odbędzie się festyn rodzinny Białystok Ojcu Świętemu. Będzie to okazja do wspólnego przeżywania rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w naszym mieście. Impreza rozpocznie się o godz. 15 od koronki do Miłosierdzia Bożego. Do godz. 20 będą prezentacje dzieci i młodzieży z białostockich szkół i wielki plac zabaw dla dzieci, a tam m.in. malowanie twarzy, rysowanki i niespodzianki.

Więcej w serwisie Strefa Imprez

Dla kinomaniaków

W niedzielę, 7 czerwca o godz. 16 w kinie Forum można obejrzeć kultowy film "Deszczowa piosenka" z 1952 roku. To pełna fantazji, finezyjna satyra na przechodzące dźwiękową rewolucję Hollywood lat 20. Dzieło z popisowymi kreacjami Gene'a Kelly'ego, Debbie Reynolds i Donalda O'Connora to jeden z najlepszych i najbardziej lubianych musicali. Bilety kosztują 5 zł.

Więcej w serwisie Strefa Imprez

Wyprawa na Syberię

Muzeum Wojska zaprasza w niedzielę, 7 czerwca na spotkanie z Michałem Książkiem - reporterem i podróżnikiem przemierzającym bezdroża Syberii. Początek o godz. 12 w sali rycerskiej.

Koncert w kościele

W niedzielę, 7 czerwca o godz. 20.30 w białym kościele przy farze odbędzie się kolejny koncert w ramach cyklu "Muzyka w Starym Kościele". Zagrają Gabriela Kopecka - (skrzypce), Krzysztof Sokołowski (kontrabas) i Tomasz Żółciński (gitara). Usłyszmy utwory Carlo Domeniconi, Miguela Llobeta, Reinholda Gliere i Astora Piazzoli. Wstęp wolny.
Więcej w serwisie Strefa Imprez

Spektakle i koncerty

Trwają jeszcze Dni Sztuki Współczesnej. Warto zwrócić uwagę na spektakle i koncerty, w tym sobotni występ grupy Red Emprez, która zagra w Famie o godz. 21.

Więcej w serwisie Strefa Imprez

Zmiany w rozkładach i urzędach

Warto też pamiętać, że w piątek, 5 czerwca autobusy komunikacji miejskiej jeżdżą według rozkładu sobotniego. Autobusy PKS tego dnia kursują według rozkładu obowiązującego w wakacje i ferie. Nieczynny jest urząd marszałkowski, zaś miejski pracuje bez zmian.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny