Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego wyją syreny? 1 sierpnia o godz. 17 zawyły syreny we wszystkich miastach Polski. Warszawa, Poznań, Białystok. To godzina W

Julita Januszkiewicz
Dlaczego wyją syreny? 1 sierpnia o godz. 17 zawyły syreny we wszystkich miastach Polski. Warszawa, Poznań, Białystok. To godzina W
Dlaczego wyją syreny? 1 sierpnia o godz. 17 zawyły syreny we wszystkich miastach Polski. Warszawa, Poznań, Białystok. To godzina W
Dlaczego wyją syreny 1 sierpnia 2018 roku o godzinie 17? Akustyczny sygnał alarmowy słychać w wielu polskich miastach - między innymi w Białymstoku, Poznaniu, Krakowie i Warszawie. Czemu? Dlaczego wyją syreny alarmowe 1 sierpnia 2018? Dziś o godzinie 17, w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w miastach w całym kraju.

Dziś o godz. 17, zabrzmią syreny alarmowe. W tym czasie warto się zatrzymać i minutą ciszy uczcić tych, którzy walczyli za Ojczyznę

1 sierpnia 1944 roku to ważna data w dziejach Polski. Na mocy rozkazu gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, głównego komendanta Armii Krajowej 1 sierpnia 1944 r. o 17, czyli tzw. godzinie „W” wybuchło powstanie warszawskiej. Celem było wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej, przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Z tej okazji w całej Polsce zawyją syreny strażackie.

Sygnał alarmowy upamiętnia 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Dzisiaj obchodzimy 71. rocznicę tego wydarzenia. Główne uroczystości w Białymstoku odbędą się przed pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Jana Kilińskiego. Wojewoda podlaski złoży tu kwiaty o godz. 10. O godzinie 17 zrobi to prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Na uroczystości są zaproszeni wszyscy mieszkańcy.

Syreny w całym kraju zawyją punktualnie o godz. „W”, czyli o godzinie 17. Dźwięk ciągły będzie nadawany przez trzy minuty.

Dlaczego wyją syreny alarmowe 1 sierpnia?

Dlaczego godzina 17.00?

To tzw. godzina W, czyli kryptonim dnia i czasu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego - to jest godz. 17 we wtorek, 1 sierpnia 1944 r.

Wtedy też zabrzmią syreny alarmowe, które przypomną o heroicznej walce o stolicę Polski.

– W powstaniu warszawskim walczyli żołnierze ze struktur podziemia niepodległościowego działających na Białostocczyźnie i Kresach Wschodnich, z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Przez Wolę na Śródmieście wiódł szlak bojowy oddziału „Narocz” dowodzonego przez białostoczanina, kapitana Bronisława Jastrzębskiego – przypomina dr Paweł Warot z białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Godzina W w Białymstoku. Zabrzmią syreny alarmowe

Zaprasza do podziękowań mieszkańcom naszego regionu, którzy brali udział w zrywie. Każdy może nagrać krótkie życzenia czy podziękowania skierowane do żołnierzy mieszkających dziś na Białostocczyźnie, a biorących udział w 1944 roku w boju o stolicę: Eugeniusza Barańskiego ps. Górski, Józefa Kuźmińskiego (ps. Tank) i Mieczysława Wroczyńskiego ps. Stary. Filmiki należy przesłać na adres: [email protected].

Rynek Kościuszki. Koncert  „Pamiętamy 44. Mój śpiewnik powstańczy”

Rynek Kościuszki. Koncert „Pamiętamy 44. Mój śpiewnik powst...

Flesz - Powstanie Warszawskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny