Dlaczego warto adoptować psa ze schroniska?

materiał partnera
Udostępnij:

Pies to wspaniały, wierny towarzysz i oddany członek rodziny. Warto przyjąć pod swój dach tego przyjaznego czworonoga, który wypełni dom ciepłem i radością. Wspólne zabawy, spacery i pieszczoty sprawiają, że między psem i jego opiekunem wytwarza się silna i wyjątkowa więź. Z całą pewnością, o ile dysponujesz odpowiednią ilością czasu, który możesz poświęcić pupilowi, decyzja o adopcji psa jest bardzo dobra. Dlaczego jednak warto wybrać psa ze schroniska?

Odpowiedzialność

Stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś – ten bardzo ważny cytat z książki Mały Książę doskonale ilustruje sytuację dzisiejszych zwierząt domowych. Musimy pamiętać, że psy udomowione przez człowieka kilkanaście tysięcy lat temu znacznie różnią się od swojego drapieżnego przodka, wilka szarego. Pomimo wyraźnych cech drapieżników, psy są gatunkiem najbardziej związanym z człowiekiem i zależnym od niego. Dlatego każdy pies mieszkający w schronisku, znajduje się w nim z powodu człowieka. Skoro w schroniskach i fundacjach znajduje się tyle porzuconych zwierząt pragnących miłości człowieka, to właśnie im powinniśmy zaoferować miejsce w swoim domu. Dzięki adopcji psa ze schroniska jesteś w stanie naprawić odrobinę tego, co zepsuł człowiek, porzucając bezbronną istotę.

Wdzięczność

Każdy, kto zdecydował się na adopcje psa ze schroniska potwierdza, że stał się on najwierniejszym przyjacielem, który niezwykle docenia zaoferowaną mu pomoc. Psy w schroniskach są bardzo stęsknione za kontaktem z człowiekiem i po adopcji oddają mu całe swoje serca. Choć widok psów zamkniętych w klatkach i czekających na swojego nowego opiekuna jest bolesny, gwarantujemy, że gdy zabierzesz jednego z nich do domu, patrzenie na jego radość będzie nieocenionym przeżyciem. Świadomość, że odmieniło się czyjeś życie jest wspaniałym uczuciem. To wyjątkowe doświadczenie, które trzeba przeżyć, aby móc je w pełni zrozumieć. Psy mieszkające w schroniskach wielokrotnie doświadczyły krzywdy z rąk człowieka. Pomimo największych starań pracowników schronisk i fundacji, którzy wkładają wiele serca w swoją pracę, nie są oni w stanie poświęcić każdemu psu wystarczającej ilości czasu i uwagi. Psy czują się opuszczone, zapomniane i samotne. Dlatego jest tak ważne, aby pozwolić im jeszcze raz zaufać człowiekowi i poczuć się kochanymi. Adoptując psa ze schroniska mamy szansę sprawić, że świat stanie się odrobinę lepszy, uczynić dobro dla innej istoty. To niesamowite, jak z zastraszonego , skulonego psa o smutnych oczach, psy w nowych domach zamieniają się w pewne siebie, skore do zabaw zwierzaki z charakterem. Nasza jedna decyzja ma wielką, magiczną moc – może całkowicie odmienić życie bezdomnego zwierzęcia.

Adopcja dorosłego psa

Chociaż w schroniskach i fundacjach nie brakuje szczeniaków, one najszybciej znajdują domy. Wiele mieszkańców schronisk to psy dorosłe i stare, które mają mniejszą szansę na adopcję. Pamiętaj jednak, że adopcja psa dorosłego niesie ze sobą wiele plusów. Przede wszystkim dużo łatwiej będzie go nauczyć czystości niż szczeniaka. Jesteśmy również mniej narażeni na zniszczenia w mieszkaniu. Pies dorosły ma już ukształtowany charakter, który możemy poznać podczas wizyty w schronisku oraz o który możemy wypytać pracowników. Poza tym, pamiętaj, że pies dorosły z pewnością wiele już przeżył i doświadczył, co sprawi, że jego wdzięczność i oddanie dla właściciela, który go adoptował, będą jeszcze większe.

A co, jeśli chcesz psa rasowego?

Choć wiele osób uważa, że mieszańce są najwspanialszymi psami, może być tak, że zapragniesz psa konkretnej rasy. Wciąż nic nie stoi na przeszkodzie, aby dać nowy dom psu ze schroniska. Wbrew pozorom w schroniskach mieszka wiele psów rasowych, które były nietrafionym prezentem lub chwilowym kaprysem. Czasami opiekunowie rezygnują również z opieki nad psem rasowym, gdy okazuje się, że nie mogą sprostać jego wymaganiom. Nawet jeżeli znalezienie psa pożądanej rasy w schronisku zajmie więcej czasu, naprawdę warto! Możesz skontaktować się z kilkoma schroniskami i fundacjami, które z pewnością pomogą Ci znaleźć Twojego upragnionego pupila.

Co możesz zrobić, jeśli nie możesz adoptować psa?

Jeżeli los zwierząt w schroniskach nie jest Ci obojętny, ale nie możesz przygarnąć pod swój dom czworonoga, możesz pomóc im w inny sposób. Jednym z nich jest wolontariat w schroniskach i fundacjach pomagających zwierzętom. Poświęcając swoją uwagę zwierzętom w schroniskach, sprawisz, że będą szczęśliwsze i umilisz im czas oczekiwania na adopcję. Możesz również przeprowadzić adopcję wirtualną i wspierać finansowo wybranego zwierzaka. Możliwe jest również wsparcie całych fundacji i schronisk oraz przekazywanie im 1% swojego podatku. Watro również zorientować się, które firmy wspierają schroniska dla zwierząt. Jedną z nich jest sklep zoologiczny KraVet, który organizuje zbiórki karm dla zwierząt w schroniskach. Robiąc zakupy w takich miejscach masz świadomość, że część Twoich pieniędzy jest przeznaczana na szczytne cele.

Wideo