Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Oto zwycięzcy rankingu Innowacje 2018

Barbara Kociakowska
Barbara Kociakowska
Firma Prognosis z Suwałk (na zdjęciu Joanna Konopko, członek zarządu - z lewej) dwa razy odbierała nagrodę - w kategorii Usługi firma mikro oraz w kategorii Młodzi dynamiczni
Firma Prognosis z Suwałk (na zdjęciu Joanna Konopko, członek zarządu - z lewej) dwa razy odbierała nagrodę - w kategorii Usługi firma mikro oraz w kategorii Młodzi dynamiczni A. Chomicz
Choć inni mówili, że nie da się tego czy tamtego zrobić, oni się nie zrażali. I wczoraj podczas uroczystej gali rankingu Innowacje widzieliśmy tego efekty. Najlepsi z najlepszych – konstruktorzy nowoczesnych maszyn, autorzy innowacyjnych rozwiązań, a także tzw. innowacji społecznych – odebrali dyplomy.

Jak często podkreślali docenieni innowatorzy, pierwsze słowa, które się słyszy pracując nad innowacjami to opinie, że jest to niemożliwe, że się nie uda.

- Nam mówili to sami przyszli użytkownicy tego systemu, ci którzy chcieliby to mieć – mówił Krzysztof Fedyk, dyrektor Pionu Badań i Rozwoju w firmie Promotech, zwycięzca w kategorii Wynalazca roku. – A my stwierdziliśmy, że skoro jest to nierealne, to my to zrobimy.

Mówił on o ukosowarce, która zapewniła firmie Promotech także zwycięstwo w swojej kategorii.

A komu się w minionym roku udało dokonać niemożliwego? Oto laureaci rankingu Innowacje 2018:

Innowacje w firmach

W kategorii usługi wśród firm mikro zwyciężył Prognosis z Suwałk za system do monitoringu i zarządzania energią. Natomiast wyróżnienie trafiło do firmy Logmap z Łomży, która stworzyła kalkulator transportu – unikalną aplikację pozwalającą w bardzo krótkim czasie podać cenę za usługę transportu ciężkiego.

Spośród firm małych w kategorii usługi pierwsze miejsce zajął Czar Dent z Białegostoku, który został doceniony za zastosowanie metody CGF - najnowszej terapii regeneracyjnej stosowanej w stomatologii, wykorzystującej komórki macierzyste oraz skoncentrowane czynniki wzrostu. Dzięki komórkom macierzystym możliwe jest uzyskanie imponujących rezultatów w rekonstrukcji tkanek miękkich (dziąsła) i twardych (kości) w obszarze jamy ustnej oraz twarzy.

- W stomatologii jest to nowość – mówiła Bogusława Czarnowska odbierając dyplom. – Dzięki zastosowaniu komórek macierzystych pacjent ma komfort gojenia. Można zrezygnować z antybiotykoterapii, leków przeciwbólowych.

A jakie firmy i rozwiązania okazały się najlepsze w kategorii Produkcja?

Wśród firm mikro dwa równorzędne pierwsze miejsca zajęły: Irpark z Suwałk za system służący do de-paletyzacji oraz Tock Automatyka Krzysztof Toczydłowski z Białegostoku za unikalne na międzynarodowym rynku centrum szkoleniowe CNC typu TOCK HTC-5000 z narzędziami.

Wśród firm średnich pierwsze miejsce zajął Alex z Białegostoku (za sekwencyjny wtrysk gazu w fazie lotnej do silników benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa).

Natomiast wśród firm dużych zwyciężył Promotech z Białegostoku. Do konkursu Innowacje zgłosił on ukosowarkę ABM-50, w której zastosowany został unikalny w skali światowej system regulacji i kontroli w czasie rzeczywistym geometrii wykonywanego skosu oraz prędkości skrawania i posuwu. Wszystkie wymienione parametry ukosowania operator obserwuje na przenośnym kontrolerze z wyświetlaczem LCD.

Na drugim miejscu znalazła się firma SaMASZ z Zabłudowa, nagrodzona za kosiarkę dyskową XT 390 zawieszaną wyposażoną w nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne całkowicie zmieniające jakość i wydajność pracy.

- Potrzeba jest matką wynalazków. A rolnicy potrzebują coraz większych kosiarek, wydajniejszych, które można łatwo transportować po drogach – podkreślała Joanna Lisowska, przedstawicielka firmy SaMASZ.

Dodała, że kosiarka ta cieszy się dużym zainteresowaniem w Europie i na świecie.

Natomiast na trzecim miejscu znalazła się firma Malow z Suwałk doceniona za szafy ubraniowe podwójne, wyposażone w dwie komory. Każda z komór posiada własną wentylację, grzanie oraz przegrody wewnętrzne. Szafa może pracować w dwóch trybach: wentylacja (nawiew), suszenie (nawiew + grzanie).

- Największe zastosowanie szafki te mają na budowach – mówił Kamil Wolski z firmy Malow.

Kolejną z kategorii były Rozwiązania cyfrowe. Wśród firm mikro zwyciężyło Imago Krzysztof Matuk z Białegostoku. Firma ta stworzyła program EyeFace umożliwiający osobom niepełnosprawnym korzystania z komputera dzięki ruchom powiek. Kluczową ideą tego programu jest sterowanie komputerem przy pomocy zamontowanej lub podłączonej do niego kamery internetowej. Dzięki temu rozwiązaniu osoby do tej pory przykute do łóżka mają możliwość pisania wiadomości e-mail, czatowania, surfowania w Internecie, grania w gry, uczenia się, a nawet pracy.

Natomiast SoftwareHut z Białegostoku było najlepsze wśród firm średnich. Do konkursu innowacje zgłosiło grupę aplikacji służącą do zarządzania pomieszczeniami biurowymi (za pomocą tabletu i telefonu pomaga firmom i instytucjom w rezerwacji pomieszczeń, miejsc parkingowych dla pracowników i ich gości). System pozwala również na sprawne dokonywanie zgłoszeń napraw, usług sprzątania, ochrony za pomocą smartfona, a także na wyświetlenie komunikatu alarmowego dot. ewakuacji.

Innowacje społeczne

W kategorii Innowacje społeczne nagrodę główną otrzymał Uniwersytet w Białymstoku za projekt NO AUTism!, który obejmuje kształcenie i rozwój personalny doktoranta z autyzmem. Jest to projekt o charakterze społecznym i zarazem naukowym, wspierający edukację i rozwój osobisty Macieja Oksztulskiego – doktoranta na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Wyróżnienie otrzymała Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania za projekty Akademia Kompetencji Przyszłości i konkurs „Twoja ścieżka kariery- rozmowy rekrutacyjne pod kontrolą”.

W kategorii Nauka dla życia przyznano dwie równorzędne nagrody. Jedna z nich trafiła do Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku za pionierskie badania nad wykorzystaniem korzeniowca sosnowego w medycynie. Efektem tej współpracy jest zgłoszenie patentowe i trwające szerokie badania nad wykorzystaniem ekstraktu z korzeniowca sosnowego w leczeniu nowotworów, szczególnie raka jelita grubego.

Natomiast firma Medical Honey z Białegostoku została nagrodzona za Polski Propolis Ekstrakt PPE1400 - suplement diety będący przedmiotem komercjalizacji prac badawczych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

- Wszystko zaczęło się w 2010 r., kiedy otrzymaliśmy grant na badania glejaków – mówiła prof. Maria Borawska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – Teraz właśnie udowodniliśmy, że te produkty mogą przedłużać życie.

W kategorii Młodzi Dynamiczni pierwsze miejsce zajęła firma Prognosis z Suwałk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny