DK 8. Cztery firmy starały się o budowę obwodnicy Suchowoli. Największe szanse na jej wykonanie ma Budimex

OPRAC.: wal
Suchowola doczeka się w końcu obwodnicy GDDKIA Białystok
Oferta firmy Budimex została uznana za najkorzystniejszą w przetargu na projekt i budowę obwodnicy Suchowoli w ciągu drogi krajowej nr 8 Białystok – Augustów. Inwestycja powstaje w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic, który w woj. podlaskim obejmuje poza Suchowolą jeszcze obwodnice: Sztabina, Białobrzeg, Augustowa i Zambrowa.

W przetargu ogłoszonym 29 grudnia ubiegłego roku wpłynęły 4 oferty – najkorzystniejszą (i najtańszą) złożyła firma Budimex – projekt i budowę 15-kilometrowej obwodnicy wyceniła na 249,14 mln zł. Najdroższą ofertę – 365,43 mln zł przedstawiło konsorcjum 4 firm, w którym liderem jest BK Trans Roboty Drogowe Borsukiewicz. Firmy, biorące udział w przetargu mogą odwołać się od decyzji o wyborze, a jeśli tego nie zrobią, białostocki oddział GDDKIA będzie mógł podpisać umowę z wybranym wykonawcą.

Czytaj też: Podlaskie obwodnice małych miast

Odetchnie Suchowola i… sześć innych miejscowości

Obwodnica Suchowoli będzie częścią drogi krajowej nr 8, a jej realizacja przewidziana jest na lata 2023-2025.Nowa droga od strony wschodniej ominie Suchowolę oraz szereg mniejszych miejscowości, tj. Zagórze, Wysokie, Skindzierz, Chodorówkę Nową, Poświętne oraz Krzywą. Obwodnica Suchowoli rozpocznie się około 12 kilometrów na południe od miasta, rondem zlokalizowanym pomiędzy miejscowościami Kumiała i Zagórze, a zakończy dwa kilometry na północ, włączeniem w istniejącą drogę krajową nr 8 na wysokości m. Głęboczyzna i skrzyżowaniem z drogą gminną nr 103480B.

Pozostałe ronda zlokalizowane zostaną na przecięciu z drogą wojewódzką nr 670 (Osowiec - Dąbrowa Białostocka - Nowy Dwór - granica państwa z Białorusią) oraz drogami powiatowymi DP1335B i DP1337B.

S19 Sokółka - Kuźnica. GDDKiA podpisała umowę na budowę odci...

Czytaj też: O budowie obwodnicy Suchowoli poinformowali starosta, senator, były radny, a nawet... dyrektor szkoły. Dla burmistrza nie znaleźli miejsca

Mosty, estakady na dk 8…

W ramach obwodnicy Suchowoli powstanie pięć skrzyżowań, w tym cztery typu rondo, ponad 180-metrowa estakada, pięć mostów w ciągu drogi krajowej nr 8 oraz dwa w ciągu dodatkowych jezdni, które zostaną wybudowane w ramach tego zadania. Powstanie też dziewięć wiaduktów, przejścia dla zwierząt oraz drogi do obsługi ruchu lokalnego.

Budowa obwodnicy Suchowoli ma kluczowe znaczenie dla poprawy przepustowości i prędkości ruchu tranzytowego w ciągu DK8, a także dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w korytarzu istniejącej DK nr 8. Dzięki niej odseparowany zostanie ruch lokalny (w tym pojazdów rolniczych) od ruchu tranzytowego, co oznacza ograniczenie dostępności do nowej drogi krajowej nr 8, co wpłynie na sposób przemieszczania się, a co za tym idzie – poprawę bezpieczeństwo ruchu lokalnego.

Obwodnica Suchowoli powstaje jako droga jedno jezdniowa w dwóch kierunkach. Budowana będzie jednak w taki sposób, by w przyszłości została rozbudowana jeśli nie do parametrów drogi ekspresowej, to co najmniej do takiej klasy jaki ma odcinek dk8 między Białymstokiem i Katrynką. Jest to ważne z tego względu, że obecnie wiele na północny wschód od Białegostoku (ale też sama stolica Podlaskiego) lobbują za tym, by drogą Augustów-Sztabin-Scuhowola- Korycin-Białystok prowadziła ekspresówka S 8.

Czytaj też: Białystok. Radni miejscy za budową drogi ekspresowej S8 Suwałki-Augustów-Białystok.

Problemy kadrowe gastronomii

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jakiego Zambrowa?

Ten , który znam- na trasie S-8 ma chyba obwodnicę.

Dodaj ogłoszenie