Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dentobusy NFZ w Podlaskiem - będzie opóźnienie. Urząd wojewódzki nie podpisał umowy z Ministerstwem Zdrowia

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Dentobus to bus z gabinetem stomatologicznym oraz lekarzem i asystentką stomatologiczną
Dentobus to bus z gabinetem stomatologicznym oraz lekarzem i asystentką stomatologiczną mz.gov.pl
Mają docierać do tych miejscowości, gdzie nie ma gabinetów stomatologicznych z umową z NFZ. Ministerstwo Zdrowia wymyśliło dentobusy, by zapewnić opiekę dentystyczną dzieciom. Plan był taki, by wyruszyły w trasę tuż po świętach. Jednak będzie opóźnienie. Jak duże - jeszcze nie wiadomo. Bo - jak tłumaczy Anna Idźkowska z Urzędu Wojewódzkiego, który ma opiekować się programem - dentobus jeszcze nie dotarł na Podlasie, a sam urząd - nie podpisał umowy z ministerstwem.

Wszystko inne jest już wiadome. - Od 1 kwietnia 2018 r. zacznie obowiązywać umowa o udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży w gabinetach mobilnych, czyli dentobusach - mówi Rafał Tomaszczuk z podlaskiego NFZ.

Na ogłoszone przez Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia postępowanie konkursowe wpłynęły dwie oferty. Wybrano jedną.

- Świadczeniodawca (jeden w województwie) będzie przedstawiać dyrektorowi POW NFZ do 15. dnia każdego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym będą udzielane świadczenia - propozycje miejsc postojów dentobusu - dodaje Rafał Tomaszczuk.

Rozkłady jazdy dentobusów: data postoju, miejsce postoju i godziny postoju oraz informacje dotyczące rejestracji wizyty będą publikowane na stronie internetowej Funduszu.

Dentobus to bus z gabinetem stomatologicznym oraz lekarzem i asystentką stomatologiczną. - Ma na celu leczenie i diagnozowanie stanu uzębienia dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia, profilaktykę oraz zapewnienie kompleksowej opieki stomatologicznej - tłumaczy rzecznik NFZ.

Z założenia mobilne gabinety mają docierać tam, gdzie jest problem z dostępem do usług stacjonarnych. Lekarz w dentobusie ma obowiązek również wskazać gabinet, do którego dziecko ma się zgłosić do dalszego leczenia (o ile istnieje taka potrzeba). Zakres świadczeń możliwych do zrealizowania w dentobusie jest bardzo szeroki (niewiele mniejszy niż w gabinecie stacjonarnym), dzieci będą mogły mieć m.in. przeprowadzony przegląd zębów, wyleczoną próchnicę, polakierowane zęby, przeprowadzone leczenie kanałowe, w tym również wykonane w razie potrzeby zdjęcie rtg (aparat rentgenowski jest na wyposażeniu dentobusu).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny