Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja w Białymstoku. Zdecydują mieszkańcy

(adek) na podst. bialystok.pl
– Wszystkie te zmiany wynikają z rozporządzeń ustawy, a my jako samorząd jesteśmy zobowiązani do realizacji zapisów tej ustawy – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
– Wszystkie te zmiany wynikają z rozporządzeń ustawy, a my jako samorząd jesteśmy zobowiązani do realizacji zapisów tej ustawy – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dawid Gromadzki / UM Białystok
W piątek, 2 września, wchodzi w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego poprzez nazwy ulic, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Prezydent Truskolaski przedstawi Radzie Miasta nowe propozycje nazw ulic po zasięgnięciu opinii białostoczan

Po konsultacjach, jakie Urząd Miejski w Białymstoku przeprowadził z białostockim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, okazało się, że nazwy jedenastu ulic muszą ulec zmianie:

- Aleksandra Gorbatowa (68 osób zameldowanych na pobyt stały),
- Armii Ludowej (251 osób),
- Eweliny Sawickiej (52 osoby),
- Generała Zygmunta Berlinga (2731 osób),
- Juliana Leńskiego (12 osób),
- Janka Krasickiego (20 osób),
- Zygmunta Kościńskiego (39 osób),
- Wincentego Rzymowskiego (2600 osób),
- Włodzimierza Komarowa (224 osoby),
- Romana Pazińskiego (102 osoby),
- Wojsk Ochrony Pogranicza (88 osób).- Prezydent Tadeusz Truskolaski przedstawi Radzie Miasta konkretne propozycje nowych nazw po konsultacjach z mieszkańcami, które odbędą się od 2 do 16 listopada - mówi Anna Kowalska z Biura Komunikacji Społecznej białostockiego magistratu. - Miasto przygotuje specjalne ankiety, w których zostaną opisane sylwetki proponowanych patronów. Ankiety z opiniami będzie można składać w Urzędzie Miejskim, w pobliskich szkołach, a także w spółdzielniach mieszkaniowych obejmujących ulice, których dotyczyć będą konsultacje.

W Departamencie Geodezji Urzędu Miejskiego istnieje „bank nazw” - wykaz propozycji nazw zgłoszonych przez mieszkańców. Są w nim nazwiska np. ks. Jana Twardowskiego, Zbigniewa Religi, Justyny Moniuszko, Jakuba Szapiro, J.R.R. Tolkiena czy Powstańców Warszawy. Spośród nazwisk zawartych w tym wykazie zostaną wybrane propozycje przedstawione w ankietach.

– Wszystkie te zmiany wynikają z rozporządzeń ustawy, a my jako samorząd jesteśmy zobowiązani do realizacji zapisów tej ustawy – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Do końca września białostoczanie mogą jeszcze zgłaszać swoje propozycje nowych nazw na adres: [email protected]. Należy jednak wziąć pod uwagę, że propozycje powinny być dopasowane do nazw ulic znajdujących się w okolicy.

Nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą ważność.

Zmiany muszą być dokonane przez jednostki samorządu terytorialnego w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie. W Białymstoku od 1989 roku zdekomunizowano już 27 nazw ulic, m.in.: Dzierżyńskiego, Gagarina, Gomułki, Lenina i 27 Lipca.

Więcej na ten temat przeczytasz w czwartkowym papierowym wydaniu Kuriera Porannego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny