MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja Białegostoku. Tadeusz Jasiński zamiast ulicy Wincentego Rzymowskiego

(adek)
Ulica Rzymowskiego w Białymstoku mogłaby zmienić nazwę na Tadeusza Jasińskiego
Ulica Rzymowskiego w Białymstoku mogłaby zmienić nazwę na Tadeusza Jasińskiego Adrian Kuźmiuk / Archiwum
W związku z dekomunizacją nazw ulic w naszym mieście grupa podpisująca się jako Polskie Grodno zawiązała na Facebooku wydarzenie "TAK dla ul. Tadeusza Jasińskiego w Białymstoku!". Chce, aby został nowym patronem ulicy Rzymowskiego

- W „Wykazie proponowanych nazw ulic i placów miasta Białegostoku” widnieje patron Tadeusz Jasiński, którego zaproponowało Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Uważamy, że imię ulicy Wincentego Rzymowskiego można zmienić na Tadeusza Jasińskiego - pisze Polskie Grodno na profilu FB. - Tadeusz Jasiński był jednym z młodocianych Obrońców Grodna. Bronił miasta we wrześniu 1939 podczas ataku ZSRR na Polskę. W trakcie walk został schwytany, pobity i przywiązany do czołgu sowieckiego jako żywa tarcza. Odbity przez Polaków, skonał na rękach matki. W chwili śmierci miał zaledwie 13 lat.

Przeczytaj też: Dekomunizacja w Białymstoku. Zdecydują mieszkańcy

2 września weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego poprzez nazwy ulic, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Po konsultacjach, jakie Urząd Miejski w Białymstoku przeprowadził z białostockim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, okazało się, że nazwy jedenastu ulic muszą ulec zmianie:

- Aleksandra Gorbatowa (68 osób zameldowanych na pobyt stały),
- Armii Ludowej (251 osób),
- Eweliny Sawickiej (52 osoby),
- Generała Zygmunta Berlinga (2731 osób),
- Juliana Leńskiego (12 osób),
- Janka Krasickiego (20 osób),
reklama
- Zygmunta Kościńskiego (39 osób),
- Wincentego Rzymowskiego (2600 osób),
- Włodzimierza Komarowa (224 osoby),
- Romana Pazińskiego (102 osoby),
- Wojsk Ochrony Pogranicza (88 osób).

Prezydent Truskolaski przedstawi Radzie Miasta nowe propozycje nazw ulic po zasięgnięciu opinii białostoczan. Do końca września mogą oni zgłaszać swoje propozycje nowych nazw na adres: [email protected]. Należy jednak wziąć pod uwagę, że propozycje powinny być dopasowane do nazw ulic znajdujących się w okolicy.

Przeczytaj również: Ul. Zygmunta Berlinga. Pożegnanie z generałem po 35 latach

Zwolennicy Tadeusza Jasińskiego jako patrona ulicy Rzymowskiego liczą na głosy mieszkańców, przybliżając w Internecie postać bohatera:

"Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 14 września 2009, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za wykazane bohaterstwo podczas obrony Grodna we wrześniu 1939, został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest patronem ulic w Sochaczewie, Kędzierzynie-Koźlu oraz bulwarów przy miejskiej fosie we Wrocławiu.

Uważamy, że ta tragiczna postać zasługuje na godne wyróżnienie w postaci nadania jej imienia ulicy na osiedlu Nowe Miasto. Tadeusz Jasiński jest wzorem patrioty, który potrafił oddać życie w obronie Ojczyzny. Bohater ten, jest wolny od kontrowersji tak więc nikomu nie powinna przeszkadzać ulica nazwana jego imieniem.

Oprócz tego warto dodać, że w pobliżu (200 metrów dalej) znajduje się ulica Orląt Grodzieńskich tak więc wymóg podobnej tematyki nazw ulic w sąsiedztwie jest jak najbardziej spełniony. Tadeusz Jasiński był jednym z Orląt Grodzieńskich, ale bezapelacyjnie zasługuje na oddzielne wyróżnienie. W Białymstoku był w podobny sposób wyróżniony Icchock Malmed mimo, że istnieje ulica poświęcona ogólnie wszystkim Bohaterom Getta".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny