MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Decyzja o zamrożeniu cen gazu już w piątek? Minister Buda ujawnia plany rządu. Jest kilka możliwych wariantów

OPRAC.:
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Rząd rozważa kilka możliwości w kwestii zamrożenia cen gazu.
Rząd rozważa kilka możliwości w kwestii zamrożenia cen gazu. Maciej Jeziorek / Polska Press
– Być może w piątek Rada Ministrów przyjmie w trybie obiegowym taką decyzję – wskazał w środę szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Waldemar Buda, odnosząc się do zamrożenia cen gazu. Dodał, że rozważanych jest kilka wariantów – m.in. blokada ceny na poziomie z 2021 r. czy powiązanie jej z powierzchnią budynku.

Spis treści

Zamrożenie cen gazu. Trwają prace, decyzja możliwa w piątek

Szef resortu rozwoju i technologii pytany w środę w Programie I Polskiego Radia, czy cena gazu zostanie zamrożona, odpowiedział: „musimy dopracować jeszcze mechanizm dotyczący zablokowania tej ceny”. Przypomniał, że we wtorek dyskutowano o tym na posiedzeniu rządu.

– Szukamy wentylów bezpieczeństwa, aby ten program był sprawiedliwościowy, czyli żeby dopłacał tym, którzy najbardziej tego potrzebują i do ilości, które zachęcają do oszczędzania – stwierdził minister Buda.

Dodał, że rozważanych jest kilka wariantów. Są to:

  • zamrożenie ceny na poziomie z ubiegłego roku,
  • wskazanie limitu, np. zużycia gazu albo procentu zużycia z poprzedniego roku,
  • kryterium wynagrodzenia,
  • kryterium powierzchni budynku.

Pytany o to, kiedy zapadnie decyzja ws. zamrożenia cen gazu, szef MRiT wskazał, że premier Mateusz Morawiecki prosił, by ją „dopracować do końca tygodnia”.

– Być może jeszcze w piątek obiegowo przyjmiemy taką decyzję przez Radę Ministrów – zapowiedział Buda.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

Które rozwiązanie wybierze rząd? Buda wskazuje swój typ

Minister Buda skłania się do rozwiązania, by mechanizm zamrożenia ceny gazu powiązany był, podobnie jak w przypadku cen prądu, z limitem zużycia – „pewien limit, do którego dopłacamy, później ta stawka rośnie”.

Stwierdził też, że mechanizm zamrażania „jest dość skomplikowany z punktu widzenia rozliczenia z dostawcą, z punktu widzenia operatora trzeba (...) zaszyć wiele warunków i to jest utrudnione z punktu widzenia rozliczenia”.

Przypomnijmy, że ceny prądu zostaną zamrożone w 2023 r. do limitu 2 MWh dla gospodarstw domowych. Limit ten będzie wyższy dla gospodarstw, w których są osoby z niepełnosprawnością (2,6 MWh) oraz dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny (3 MWh).

Wsparcie otrzyma nie tylko przeciętny Kowalski

Jak poinformował we wtorek rzecznik resortu Aleksander Brzózka, projekt dotyczący ochrony niektórych odbiorców paliw gazowych wymaga jeszcze doprecyzowania przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nowe przepisy dot. gazu były omawiane podczas wtorkowego posiedzenia rządu. Chodzi o projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Jego wnioskodawcą jest szef MKiŚ.

KPRM poinformowała we wtorkowym komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, że rząd omówił projekt i zdecydował, iż będzie on przedmiotem dodatkowych analiz.

Wcześniej w wykazie prac legislacyjnych rządu podano, że projektowane rozwiązania zakładają zagwarantowanie maksymalnej ceny paliw gazowych m.in. dla:

  • gospodarstw domowych,
  • wspólnot mieszkaniowych,
  • szpitali,
  • organizacji pozarządowych.

Ustawa ma określić sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet, przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym zajmującym się obrotem paliwami gazowymi z odbiorcami objętymi maksymalnymi cenami gazu. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat ma być Zarządca Rozliczeń S.A.

– Mechanizm rekompensat ukształtowany jest jako jeden z elementów ochrony podmiotów szczególnie wrażliwych na zmiany cen paliw gazowych oraz odbiorców realizujących kluczowe zadania z zakresu użyteczności publicznej. W związku z powyższym projektowana regulacja służy zabezpieczeniu odbiorców gazu ziemnego w Polsce przed ewentualnymi skutkami kryzysu gazowego, którego rozmiary oraz ramy czasowe przybierają na sile, a ich oddziaływanie w sposób istotny ma wpływ na funkcjonowanie gospodarki krajowej – wskazano w wykazie prac.

(PAP)

Magdalena Jarco
maja/ pad/ pz

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Warszawa, Pl. Trzech Krzyży 3/5
Autopromocja

Źródło:

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Decyzja o zamrożeniu cen gazu już w piątek? Minister Buda ujawnia plany rządu. Jest kilka możliwych wariantów - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny