Decydować będzie inflacja nie płace

peż
W miniony czwartek weszły w życie przepisy, które wprowadzają od nowego roku odejście od corocznej waloryzacji emerytur i rent dla ponad 9,2 mln osób.

Natomiast świadczenia 5,2 mln emerytów i rencistów tak zwanego starego portfela będą stopniowo podwyższane.

Najrzadziej co trzy lata.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zakłada waloryzację emerytur i rent w oparciu o wzrost cen.
Obecnie waloryzacja będzie przeprowadzana na następujących zasadach:
l po roku , w którym skumulowany wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflacja) przekroczy 5 procent,
l jeżeli przez kolejne 2 lata po waloryzacji inflacja nie osiągnie poziomu 5 procent, to waloryzacja zostanie przeprowadzona od 1 marca kolejnego roku - zgodnie z rzeczywistym wskaźnikiem wzrostu cen.
l ponad 20-procentowy wzrost płac będzie mógł być uznany za powód do waloryzacji emerytur i rent, ale nie jest to warunek niezbędny.

Stary portfel

Tak było dotychczas

Do tej pory waloryzacja emerytur i rent odbywałaby się corocznie. Waloryzację liczono według wskaźnika inflacji powiększonego o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
Mechanizm ten powodował, że mimo spadku dochodów budżetu waloryzacja emerytur i rent musiała się odbyć. W sytuacji niewielkiej inflacji, z jaką mamy obecnie w Polsce, przeciętna emerytura i renta wzrastała o co najwyżej kilkanaście złotych.
Bardzo wiele osób odbierało podwyżki niższe nawet niż 5 złotych.

Podwyżki świadczeń przyznanych w latach 1993-1998 (czyli z tzw. starego portfela) rozłożone są na dwie grupy:
l Osoby urodzone przed 1 stycznia 1930 roku będą miały podwyżkę rozłożoną na dwa lata. Od marca 2005 roku wysokość świadczenia zostanie ustalone ponownie - poprzez podniesienie kwoty bazowej dla danego świadczenia do poziomu 96,5 procent przeciętnego wynagrodzenia, przyjętego do ustalenia wysokości świadczenia. Natomiast od marca 2006 roku manewr ten zostanie powtórzony przy uwzględnieniu 100 procent wspomnianego wynagrodzenia.
Z kolei osoby urodzone po 31 grudnia 1929 roku będą miały podwyższane świadczenia w czterech fazach.
Od marca 2007 - wysokość świadczenia zostanie określona ponownie, przy zastosowaniu kwoty bazowej na poziomie 94,5 procent przeciętnego wynagrodzenia (przyjętego do ustalenia wysokości świadczenia w dniu jego przyznania).
Następnie, kolejno w latach 2008, 2009 i 2010 procent ten będzie podnoszony odpowiednio do: 96, 98 i 100 procent.

Tak jest w Unii Europejskiej

Waloryzacja emerytur i rent w krajach UE przebiega według trzech głównych schematów:
l cenowego (świadczenia waloryzowane są według wskaźnika wzrostu cen);
l płacowego (świadczenia waloryzowane są według wzrostu średniej płacy np. w sektorze, gospodarce);
l schemat mieszany lub ad hoc (gdy stosuje się mieszaną, płacowo - cenową formułę waloryzacyjną lub gdy skala waloryzacji zależy od ewolucji funduszu płac).
W niektórych krajach waloryzacja przebiega różnie w różnych podsystemach (np. inaczej w przypadku emerytowanych pracowników sektora prywatnego, a inaczej w przypadku emerytowanych pracowników służby cywilnej).

Jak zmieniły się tendencje zakupowe w czasie pandemii?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie