Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata redakcyjna. Wpływ funduszy europejskich na standard życia w regionie. Stan obecny i perspektywy

peż, koci
Uruchomione na początku września 2018 roku Centrum Badawczo-Rozwojowe Cynkometu z Czarnej Białostockiej powstało w ramach unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. W skład Centrum o ogólnej powierzchni 7700 m.kw. wchodzi hala, złożona z pięciu naw, połączonych w jeden ciąg technologiczny, biuro konstrukcyjno-projektowe i zaplecze socjalne. Centrum pozwoliło na wzrost konkurencyjności firmy i wzrost zatrudnienia.
Uruchomione na początku września 2018 roku Centrum Badawczo-Rozwojowe Cynkometu z Czarnej Białostockiej powstało w ramach unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. W skład Centrum o ogólnej powierzchni 7700 m.kw. wchodzi hala, złożona z pięciu naw, połączonych w jeden ciąg technologiczny, biuro konstrukcyjno-projektowe i zaplecze socjalne. Centrum pozwoliło na wzrost konkurencyjności firmy i wzrost zatrudnienia. materiały prasowe
Miliardy z programu Polska Wschodnia, Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To m.in. one od lat wpływają na rozwój woj. podlaskiego. Czy można je wykorzystać lepiej? Co się nie sprawdza w naszym regionie? W jakim stopniu możemy w przyszłości liczyć na takie wsparcie?

Na ten temat będziemy rozmawiać jutro w Białymstoku w redakcji Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej. Rozumiejąc rozwój regionu jako poprawę standardów życia jego mieszkańców, skupimy się na wykorzystaniu funduszy europejskich dla stymulowania wzrostu inwestycji w województwie, ich wpływie na wielkość i jakość zatrudnienia, a także na oddziaływaniu tych pieniędzy, płynących od podatników UE, na unowocześnianie podlaskiego rolnictwa i atrakcyjność życia na wsi.

W debacie, na którą złożą się dwa panele tematyczne, chcemy przede wszystkim pokazać doświadczenia i postulaty uczestników procesu wykorzystywania funduszy europejskich. To ważny moment na rozmowę, bo z jednej strony docierają do nas informacje o możliwości ograniczenia funduszy na politykę spójności i rolną w UE w latach 2021-2027; z drugiej strony - istotne jest nie tylko ile, ale i na co będziemy mogli wydawać pieniądze w przyszłej perspektywie finansowej.

Nie sposób też zapomnieć, że przed nami (26 maja) wybory do Parlamentu Europejskiego. W poprzednich frekwencja była bardzo niska (23,85 proc.), co może świadczyć, że Polacy - mimo płynących w UE miliardów - nie wierzą, że ten ich wybór ma związek z poprawą ich życia.

Inwestycje i miejsca pracy

Naszymi gośćmi w panelu o inwestycjach i miejscach pracy będą:

  • Henryk Owsiejew, członek Rady Gospodarczej przy prezydencie Suwałk; właściciel suwalskiej firmy Malow, zatrudniającej ponad 600 osób;
  • dr Wojciech Winogrodzki, prezes Grupy T-Matic Grupa Komputer Plus; wiceprezes Podlaskiego Związku Pracodawców; członek Komitetu Monitorującego RPO WP;
  • marszałka woj. podlaskiego reprezentować będzie Izabela Smaczna-Jórczykowska - od 11 lutego rzecznik prasowy marszałka, z 11-letnim stażem pracy w urzędzie; od początku w w departamencie zajmującym się Regionalnym Programem Operacyjnym.
  • W imieniu Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta Białegostoku głos zabierze Urszula Mirończuk dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej UM (prezydent w dniu debaty jest w Brukseli, gdzie w Komitecie Regionów ma zabrać głos w sprawie wsparcia dla małych i średnich firm).
  • Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce będzie reprezentował Filip Skawiński, który podzieli się swoją wiedzą z uczestnikami obu części debaty - tej poświęconej w głównej mierze inwestycjom i i tej skupionej na problemach rolnictwa w regionie.

52 mln zł to wartość największego w regionie zakończonego projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju na lata 2014-2020 (na uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Białymstoku)

Polityka rolna

Przyjrzymy się w jaki sposób unijne pieniądze wpływają na rozwój podlaskiego rolnictwa i obszarów wiejskich oraz jakie są - w opinii rolników - rzeczywiste potrzeby. Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy m.in.

  • dr. inż. Ireneusza Żuchowskiego, prorektora ds. rozwoju i promocji Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, który specjalizuje się w funduszach pomocowych dla rolnictwa oraz ekonomice rolnictwa.
  • Rolników reprezentować będzie m.in. Marek Siniło, wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

81 082 - tylu rolników w całym województwie podlaskim złożyło w minionym roku wnioski o dopłaty bezpośrednie

Relacje z debaty będzie można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu Gazety Współczesnej i Kuriera Porannego, a także w wydaniach internetowych obu gazet.

Fundusze europejskie. Złożono wnioski o dofinansowanie na kwotę 338 mld zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny