Dbanie o trawnik – to nie musi być trudne!

Materiał informacyjny Husqvarna
Gęsty, równo skoszony trawnik o soczyście zielonej barwie to ozdoba każdego ogrodu. Aby osiągnąć taki efekt, konieczna jest właściwa pielęgnacja. Czy tylko wykonywanie czasochłonnych zabiegów zapewnia ładny wygląd i dobrą kondycję trawnika? Sprawdź, jak usprawnić prace pielęgnacyjne.

Jak dbać o trawnik? Kluczowe zabiegi pielęgnacyjne

Odpowiednia pielęgnacja to klucz do perfekcyjnego wyglądu i dobrej kondycji trawnika. Podstawowe prace to: podlewanie, nawożenie, koszenie, usuwanie chwastów i mchu, wertykulacja oraz aeracja. Wszystkie te zabiegi powinny być wykonywane w prawidłowy sposób, w odpowiednim terminie i przy użyciu właściwych sprzętów.

Wertykulacja i aeracja
Pielęgnacja trawnika powinna zacząć się już wczesną wiosną. To dobry czas na wykonanie wertykulacji, czyli usunięcie zbitej warstwy filcu złożonej z martwej trawy i mchu. Za pomocą wertykulatora pionowo nacina się darń ostrymi nożami. Dzięki temu do korzeni i strefy krzewienia się trawy dociera więcej tlenu, światła, składników pokarmowych oraz wody.

Kolejny zabieg to aeracja, która polega na nakłuwaniu darni w celu rozluźnienia zbitych korzeni trawy. Napowietrzanie sprzyja krzewieniu i poprawia strukturę podłoża. Trawnik ma lepszy dostęp do tlenu, wody i mikroelementów.

przydomowy ogród ze skoszoną trawą

Nawożenie
Wiosna to najlepszy czas na nawożenie trawnika. Szczególnie istotne jest dostarczanie azotu, który wpływa na rozwój trawy i jej barwę. Zastosowany wiosną przyspiesza wegetację, a także sprzyja krzewieniu się darni, a przez to zmniejsza też parowanie wilgoci z gleby.

Ekologicznym sposobem nawożenia jest mulczowanie. Podczas koszenia rozdrobniony pokos pozostawiany jest na trawniku. Po pewnym czasie zamienia się w naturalny nawóz, który wzbogaca glebę, poprawia jej żyzność i ogranicza utratę związków mineralnych, takich jak azot czy potas. Ponadto mulczowanie redukuje parowanie wody z gleby.

Usuwanie chwastów i mchu
Chwasty i mech na trawniku to częsty problem. Rośliny te rozrastają się i wypierają trawę. Można się ich pozbyć na kilka sposobów. Chwasty najlepiej wyrywać ręcznie, zanim zakwitną i wydadzą nasiona. Inną metodą jest zastosowanie herbicydów działających selektywnie.

W walce z chwastami pomocne jest także regularne koszenie trawnika. Niepożądane rośliny są wrażliwe na niskie i częste ścinanie, a poza tym gęsta trawa uniemożliwia ich rozwój. Systematyczne koszenie ogranicza także pojawianie się mchu. Ponadto można zastosować piaskowanie oraz nawożenie preparatami zawierającymi żelazo w składzie.

Podlewanie
Dostarczenie odpowiedniej ilości wody jest konieczne dla wzrostu i rozwoju trawy. Optymalna pora na podlewanie to wczesny ranek lub późne popołudnie. Częstotliwość zależy od warunków pogodowych i rodzaju gleby. Nadmierne nawadnianie powoduje gnicie, zaś niewystarczające – usychanie trawy. Woda powinna przeniknąć na głębokość ok. 15 cm.

Koszenie
Kluczowym zabiegiem dla dobrej kondycji i ładnego wyglądu trawnika jest koszenie. Wykonywane regularnie sprzyja rozrastaniu się systemu korzeniowego, przez co trawa staje się gęsta, tworząc miękki dywan. Przy tym jednorazowo najlepiej ścinać ⅓ wysokości źdźbła, a maksymalnie połowę. Oznacza to, że minimum raz w tygodniu trzeba sięgnąć po kosiarkę. Koszenie jest jednym z najważniejszych zabiegów, a jednocześnie praco- i czasochłonnym.

Robot koszący – najlepszy sposób na pielęgnację trawnika

Wszystkie wymienione zabiegi pielęgnacyjne są korzystne dla trawnika, ale wymagają nakładów pracy i czasu. Firma Husqvarna już ponad 25 lat temu postanowiła rozwiązać ten problem, wprowadzając na rynek kosiarkę automatyczną. Robot samodzielnie kosi trawę, bez naszego zaangażowania, a dodatkowo jego inteligentna praca znacząco poprawia kondycję trawnika, który zamienia się w gęsty, zielony dywan.

kosiarka automatyczna Husqvarna w ogrodzie

Roboty koszące Automower® wyróżniają się nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi, gwarantującymi najlepsze efekty koszenia i niezawodność. Mogą pracować o dowolnej porze dnia, nawet przy złej pogodzie. Doskonale radzą sobie w każdym ogrodzie, bez względu na kształt trawnika, strome zbocza, wąskie przejścia czy przeszkody. Modele z napędem na 4 koła pokonują pochyłości aż do 70% (35˚).

Czytaj więcej o inteligentnej pracy robotów koszących Husqvarna

Kosiarki automatyczne koszą trawnik każdego dnia przy pomocy 3 ostrych noży obrotowych. Krótkie ścinki trawy zamieniają się w naturalny nawóz bogaty w azot i potas. Przy tym poruszają się po ogrodzie nieregularnie, przez co nie zostawiają nieskoszonych fragmentów oraz śladów po kołach. Ponadto Automower® posiada liczne inteligentne funkcje, które potęgują efekty pielęgnacji. Przykładem jest zegar pogodowy, który dostosowuje czas koszenia do tempa wzrostu trawy, skracając działanie w suche letnie dni dla ochrony trawnika. Rezultatem pracy robotów Husqvarna jest doskonały, równo przycięty, gęsty trawnik, pozbawiony chwastów i mchu.

Sprawdź, jak roboty koszące Automower® pielęgnują trawnik

Co więcej, roboty koszące są bezpieczne i przyjazne dla środowiska, a ich znakiem rozpoznawczym jest bardzo cicha praca. Mogą być obsługiwane zdalnie za pomocą aplikacji Automower®Connect oraz stać się integralną częścią systemów Smart Home.

Inteligentny robot do koszenia Husqvarna przenosi pielęgnację trawnika na inny poziom, odpowiadając na zmieniające się potrzeby i trendy. Możemy zapomnieć o uciążliwym obowiązku i jednocześnie cieszyć się perfekcyjną murawą każdego dnia.

Dodaj ogłoszenie