Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawne kino ma zyskać nowe życie. Czyżby po tylu latach mamy w końcu finał batalii o Pokój?

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Wojciech Wojtkielewicz
Budynek ma przestać szpecić tę część ul. Lipowej. Mogło to nastąpić już kilka lat temu, jednak trwały perturbacje. Oparło się o sąd i wojewodę.

Aż wstyd, by dawne kino - mówiąc kolokwialnie - szlag trafił. By było tu chińskie centrum handlowe - mówiła na ostatniej sesji Katarzyna Bagan-Kurluta z KO.

Rada miasta uchwaliła w końcu - miejmy nadzieję, że ostateczny - plan miejscowy dla dawnego kina Pokój przy ul. Lipowej 14. Żeby to nastąpiło musiały minąć lata.

Pokój - sztandarowe kino PRL przeszło do historii

Pierwszy plan miejscowy uchwalono w grudniu 2012 roku. Półtora roku temu został on jednak unieważniony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. - Urbaniści chcieli, żeby zachowane było przejście na naszym terenie z ul. Lipowej pod filarami do ul. Białówny. Nie zgodziliśmy się na to, bo kiedy przejście istniało, bardzo często załatwiano tam potrzeby fizjologiczne. Sąd przyznał nam rację - wspomina Hanusz.

Kiedy w czerwcu 2016 roku radni przyjęli plan zgodnie z zaleceniami sądu, unieważnił go wojewoda. Bo urbaniści nieprawidłowo określili obszar objęty planem. Na uchwalenie poprawionego planu trzeba było czekać aż do ostatniej sesji. A i to pojawiła się jeszcze autopoprawka. Gdyby radni przyjęli zaproponowane pierwotny przez urbanistów wskaźnik intensywności zabudowy, Kinoplex nie mógłby zbudować tylu pięter, ile wynika z zapisów planu. Na szczęście dla firmy, wskaźnik został zwiększony.

Mirosław Hanusz z firmy Kinoplex BSK jest jednak ostrożnym optymistą. - Biorąc po uwagę wcześniejsze doświadczenia. Czekam więc na uprawomocnienie się uchwały rady miasta - mówi.

Kino Pokój: Nie można zmienić fasady. Tak twierdzi konserwator zabytków (wizualizacje)

Przewiduje, że przy dobrych wiatrach, budowa może ruszyć najwcześniej w drugiej połowie 2021 roku. Na razie nie zdradza żadnych szczegółów. Wiadomo tylko tyle, że ma tu powstać centrum handlowo-biznesowe. Zgodnie z ustaleniami planu, od strony ul. Lipowej i Nowy Świat budynek będzie można podwyższyć o jedną kondygnację. Wyżej ma być tylko w głębi działki. Nawet po przebudowie, podobnie jak obecnie, ma się tu mieścić małe studyjne kino. Do likwidacji pójdzie zaś przeszklona dobudówka z 1965 roku od strony ul. Lipowej, gdzie mieści się dziś wejście do chińskiego centrum handlowego. Pod dawnym kinem planowany jest zaś parking na 120 aut.

Choć pierwsze wizualizacje przedstawione przez Kinoplex w 2011 roku pokazywały przeszklony nowoczesny budynek nijak nie pasujący do charakteru ul. Lipowej, to z czasem firma zgodziła się z miejskimi urbanistami, że trzeba zachować historię. Elewacja po przebudowie będzie więc miała pierwotny charakter.
Kino Pokój stoi na gruzach przedwojennych kin

Budynek z kinem oddano do użytku w 1952 r. Jego nazwa nawiązywała do propagowanej w tym czasie przez Związek Radziecki idei pokoju przeciwstawianej agresywnej i ekspansywnej polityce imperialnych Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Kino wyróżniało się nowoczesną architekturą, typową dla socrealizmu. Przez wiele lat Pokój uchodziło za symbol ekskluzywnej placówki. Gości witały elegancko ubrane panie bileterki. Czekała na nich sala z wygodnymi fotelami na kilkaset miejsc.

Ulica Lipowa przebudowana. Jaki charakter będzie miało centrum

Funkcjonował tu też klub miłośników filmu. Bywali ambasadorowie, ministrowie, aktorzy i najwięksi twórcy kina. Były różne wystawy czy sztandarowe Dni Filmu Radzieckiego - coroczna impreza o randze tyleż kulturalnej co politycznej.

Po przemianach ustrojowych kino zaczęło podupadać.

- Kina były jednymi z pierwszych ofiar zmian. Nastało wideo, weszło piractwo, potem swoje dorzucił Internet. Podrożały bilety, ludzie mniej zarabiali albo w ogóle pracę stracili i przestali chodzić do kina - mówił w 2015 roku na naszych łamach Krzysztof Bil-Jaruzelski, który z kinem Pokój związał się w 1996 roku.

Kino Pokój z widokiem na wojnę o chodnik (wizualizacje)

Stwierdził, że krótkim odbiciem były wielkie ekranowe produkcje, jak „Ogniem i mieczem”. - Premiera w Białymstoku była wielką uliczną imprezą. Film zgromadził rekordową liczbę widzów - ponad 100 tys. widzów - mówił BIl-Jaruzelski.

Postanowiliśmy przyjrzeć się miejscom, wydarzeniom i imprezom, które istnieją w Polsce czy na świecie a które mogłyby powstać także w Białymstoku. Część z nich jest realna, część to tylko marzenia, a część trzeba potraktować z przymrużeniem oka. Zapraszamy na subiektywne zestawienie stworzone przez naszą redakcję.

Czego brakuje w Białymstoku? Oto nasze propozycje [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny