Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darowizna, uciążliwy sąsiad, postępowanie spadkowe

fot. Archiwum
Na Państwa pytania odpowiada Agnieszka Hajdukiewicz z Kancelarii Radcy Prawnego "Andrzej Ołyński”
Na Państwa pytania odpowiada Agnieszka Hajdukiewicz z Kancelarii Radcy Prawnego "Andrzej Ołyński” fot. Archiwum
Andrzej: W 2000 roku otrzymałem od babci jako darowiznę mieszkanie (mam na nie akt notarialny). Tam jestem zameldowany. Niebawem się żenię i chcę zamieszkać u żony, czyli muszę się wymeldować z mieszkania babci. Czy mogę zameldować się u żony, nie tracąc jednocześnie prawa własności do mieszkania babci? Czy mogę tam zameldować swego brata, unikając płacenia podatku?

- Nie musi pan wymeldowywać się z mieszkania otrzymanego od babci. W przypadku dokonania takiej czynności nie traci się przez to prawa własności do mieszkania. Pan, jako jedyny właściciel mieszkania, może zameldować swego brata lub osobę trzecią bez żadnego problemu.

Antoni: Jak należy postąpić z uciążliwym sąsiadem? Wielokrotnie interweniowaliśmy na policji, ale jest ona bezradna. Sąsiad czuje się bezkarny. A my musimy znosić burdy i głośną muzykę o każdej porze dnia i nocy.

- Zgodnie z prawem, jeżeli lokator jest uprawniony do odpłatnego używania lokalu, właściciel może wypowiedzieć najem, pod rygorem nieważności na piśmie podając przyczynę wypowiedzenia.
Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator pomimo pisemnego upomnienia:
- nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową, niezgodnie z jego przeznaczeniem,
- zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód,
- niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców,
- wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali,
- wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciw porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku.
Inny lokator lub właściciel innego lokalu w budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.

Marcin: Do jakiego sądu powinienem złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej matce?

- Właściwym sądem w postępowaniu spadkowym jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. W braku powyższych podstaw sądem właściwym jest sąd rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny