Darowizna. Komu podarować pieniądze, żeby zapłacić niższy podatek

(mag) Źródło: Strefa Biznesu Dziennik Wschodni
W Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Białymstoku z każdym dniem przybywa osób, które składają swoje zeznania podatkowe
W Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Białymstoku z każdym dniem przybywa osób, które składają swoje zeznania podatkowe
Od dochodu za ubiegły rok możemy odpisać darowizny na charytatywną działalność kościoła oraz na cele kultu religijnego. Nasz podatek możemy też pomniejszyć o te wszystkie wydatki, które przynoszą pożytek publiczny.

Pierwsza grupa darowizn obejmuje wydatki na cele i zadania sfery publicznej określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Wymieniono tam 24 cele pożytku publicznego, wśród których są: pomoc społeczna, pomoc osobom niepełnosprawnym, działalność charytatywna, ochrona i promocja zdrowia, nauka, oświata, kultura, sport.

Zobacz także. 1 proc. podatku nie jest darowizną

Beneficjentami darowizn mogą być:

• organizacje pozarządowe, w tym fundacje i stowarzyszenia, nienależące do sektora finansów publicznych i nie działające w celu osiągnięcia zysku,

• stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,

• kościelne osoby prawne i kościelne jednostki organizacyjne.

Podatnik w zeznaniu rocznym nie może odliczyć z powyższych tytułów więcej niż 6 proc. dochodu.

Dla kościoła i na cele kultu religijnego Podatnik może również odliczyć darowizny dokonane na cele kultu religijnego. Nie ma znaczenia, czy darowizna została dokonana na rzecz Kościoła, czy organizacji religijnej. Ważne jest, by przekazana została na cele kultu religijnego. Dlatego na przelewie lub umowie darowizny należy dopisać: „darowizna na cele kultu religijnego”.

Łączna kwota odliczeń z tego tytułu nie może przekroczyć w roku podatkowym 6 proc. dochodu, tzn. darowizna dokonana w kwocie wyższej nie będzie mogła zostać odliczona.

Na działalność charytatywną Oddzielną kategorią darowizn stanowią darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Beneficjentami przekazywanych darowizn są w tym przypadku kościelne osoby prawne i kościelne jednostki organizacyjne, prowadzące działalność charytatywną i charytatywno-opiekuńczą.

Warunkiem dokonania odliczenia jest posiadanie przez darczyńcę pokwitowania odbioru darowizny przez obdarowanego oraz sprawozdania kościelnej osoby prawnej o przeznaczeniu jej na działalność charytatywną, które powinno być sporządzone w okresie 2 lat od dnia przekazania darowizny. Wydatki na te cele nie podlegają limitowi kwotowemu i mogą być odliczane do wysokości osiągniętego dochodu.

Zobacz także. Prawo: jak przeprowadzić odwołanie darowizny

Na rachunek bankowy Odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny pieniężnej jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Gdy przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek od towarów i usług.

Kiedy nie odliczymy
Prawo do odliczenia darowizn nie przysługuje w przypadku, gdy podmiotami obdarowanymi są:
• osoby fizyczne lub osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, prowadzące działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów: przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Odliczenia od dochodu Darowizny na cele pożytku publicznego – limit 6 proc. dochodu.

Darowizny na cele kultu religijnego – limit 6 proc. dochodu.

Darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą dla kościelnych osób prawnych – bez limitu.

 

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie