Darmowe przedszkola w Białymstoku? Tego chce białostockie SLD [ZDJĘCIA]

Marta Gawina
Projekt SLD dotyczący darmowych przedszkoli objąłby wszystkich małych białostoczan od 3 do 6 roku życia, także maluchy z PS nr 32 przy ul. Pułaskiego (na zdjęciu) Wojciech Wojtkielewicz
Do końca miesiąca ma być gotowy projekt uchwały w tej sprawie. Wszystko w rękach radnych. Od dwóch lat darmowe przedszkola prowadzi Częstochowa. I zapewnia, że to się sprawdza

Jak pierwszy raz usłyszałem „darmowe przedszkola” pomyślałem: jak to możliwe? Ale okazuje się, że jest to możliwe. Od dwóch lat bezpłatne przedszkola są w Częstochowie. Warto rozważyć taki projekt w naszym mieście. Tym bardziej, że seniorom i przedszkolakom niczego nie wolno odmawiać - mówi Wojciech Koronkiewicz, radny miejski SLD.

- Chcemy przygotować projekt ponadpartyjny, który ulży rodzinom i przyczyni się do poprawy sytuacji demograficznej - dodaje Krzysztof Bil-Jaruzelski, szef podlaskich struktur Sojuszu.

Projekt uchwały powinien być gotowy do końca tego miesiąca. Ma zagwarantować wszystkim białostockim maluchom bezpłatne zajęcia dydaktyczno - wychowawcze.

Teraz w miejskich przedszkolach jest pięć darmowych godzin. Za pozostałe rodzice muszą płacić. Jedna godzina to złotówka. To oznacza, że dziewięciogodzinny pobyt dziecka każdego dnia kosztuje ok. 80 zł co miesiąc.

I z tego czesnego rodzice mogliby być zwolnieni. W przedszkolu płaci się też za wyżywienie. Dzienna stawka waha się w granicach 5 zł. I ta opłata miałaby zostać. - W Częstochowie, która jest niewiele mniejsza od Białegostoku, wychowaniem przedszkolnym objętych jest 7,5 tysiąca dzieci. Ta ulga w opłatach dla rodziców kosztuje miasto ok. 1, 5 mln zł rocznie. W Białymstoku te koszty byłyby stosunkowo niewiele większe. Jeżeli nasze miasto stać na wiele innych wydatków, często dyskusyjnych, to tym bardziej nie powinno zabraknąć pieniędzy na dzieci - dodaje Krzysztof Bil- Jaruzelski.

Ile darmowe przedszkola mogłyby kosztować białostocki samorząd? Wstępne wyliczenia mówią o ok. 2 mln zł rocznie.

Krzysztof Bil-Jaruzelski liczy, że ich projekt wejdzie w życie już od nowego roku. - To świetne rozwiązanie! Szczególnie dla osób, które mają problemy finansowe, a chciałyby mieć kolejne dziecko. Brak konieczności płacenia za przedszkole na pewno podreperuje ich budżet i być może przyczyni się w pewien sposób do podjęcia decyzji o kolejnym dziecku - mówi Monika Puchalska, mama 3-letniego Jasia, który chodzi do PS nr 32 przy ul. Pułaskiego w Białymstoku.

Na takie rozwiązanie muszą jednak zgodzić się władze miasta i radni. - Dopiero, gdy poznamy szczegóły tego projektu, będziemy mogli się do niego ustosunkować. Na razie jest on zbyt ogólny - ocenia Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku odpowiedzialny za edukację.

Kontynuację tekstu przeczytasz na następnej stronie

Przedszkole w budynku gimnazjum. To możliwe (zdjęcia)

Ostrożnie wypowiadają się też miejscy radni. - Oficjalnie będziemy komentować, gdy zapoznamy się z projektem - mówi Katarzyna Todorczuk, radna Komitetu Tadeusza Truskolaskiego.

- W pewnym sensie inicjatywa jest słuszna. Natomiast nie jestem pewny, czy z opłat za przedszkole powinni być zwolnieni wszyscy. Myślę, że takie rozwiązanie mogłoby dotyczyć rodziców, którzy mają kłopoty finansowe. Natomiast trzeba pamiętać, że mamy też inne problemy edukacyjne. To choćby brak miejsc w żłobkach i przedszkolach - mówi Tomasz Janczyło, radny Platformy Obywatelskiej.

W podobnym tonie wypowiada się Agnieszka Rzeszewska, radna Prawa i Sprawiedliwości. - Nie będę krytykować tego projektu przedszkolnego. Kiedy go otrzymamy, zajmiemy oficjalne stanowisko. Natomiast uważam, że w Białymstoku o wielu pilniejszą potrzebą jest budowa nowych przedszkoli, szczególnie na osiedlach, gdzie mieszka dużo młodych rodzin. Tak jest na TBS-ach czy Zawadach. Tam bardzo brakuje przedszkoli - podkreśla Agnieszka Rzeszewska.

Przy takim stanowisku radnych, pytamy przedstawicieli częstochowskiego magistratu, czy darmowe przedszkola się sprawdzają.

- Od dwóch lat rodzice są zwolnieni z czesnego, płacą tylko za wyżywienie. Społeczne plusy są na pewno większe, niż koszty, jakie ponosimy. Ludzie są zadowoleni, chętnie wysyłają dzieci do przedszkoli - wylicza Włodzimierz Tutaj, rzecznik prezydenta Częstochowy. Dodaje, że darmowe przedszkola umożliwiają rodzicom m.in. szybszy powrót do życia zawodowego.

W Białymstoku do przedszkoli samorządowych chodzi prawie osiem tysięcy maluchów. Kilkaset dzieci znalazło też miejsce w placówkach niepublicznych, które przyjęły maluchy na takich samych zasadach, jak te miejskie. Takie same są też opłaty. I tak ma być przez cały cykl kształcenia.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
główka pracuje ?
W dniu 03.11.2016 o 16:38, taka rada napisał:

PANOWIE RADNI POWINNI POMYŚLEĆ O STWORZENIU DOBRYCH WARUNKÓW DLA BUDOWY FABRYK - byłaby lepiej płatna praca,.......

Panowie Radni chyb myślą o stworzeniu kolejnego, nikomu niepotrzebnego muzeum.

t
taka rada

PANOWIE RADNI POWINNI POMYŚLEĆ O STWORZENIU DOBRYCH WARUNKÓW DLA BUDOWY FABRYK - byłaby lepiej płatna praca,  bo dzieci już urodzone nie utrzymałyby się z swoich zarobków gdyby nie pomoc finansowa rodziców i dziadków. A kto takiej pomocy nie ma, musi wyjechać.

G
Gość
W dniu 19.10.2016 o 07:37, MAGDA napisał:

500 na dziecko jeszcze darmowe przedszkola , mianię do odprowadzania i przyprowadzania ze szkoły i przedszkola ,oraz do wychodzenia z dzieckiem na spacery i do pilnowania podczas choroby .a...dodatek do seksu powinien byc dla rodziców .NO I TAK EMERYCI I RENCIŚCI ZA 800 UTRZYMAJĄ WSZYSTKICH ... ŻENADA 

w tym momencie Pani "mądra" - to my 30-letni rodzice dzieci ciężko pracujemy na utrzymanie 4 emeryto/rencistów więc mi tu nie stękaj, bo jak wszyscy 30-40 latkowie powiedzą p.... nie robię to zobaczysz dno portfela, a nie emeryturę/rentę

E
Ewa
W dniu 19.10.2016 o 11:40, ToMasz napisał:

Ja bym chcial, by podatki byly nizsze, by ludzi bylo stac na przedszkole. Chcialbym, by rzad nie podpisywal umowy CETA za naszymi plecami i nie sponsorowal broni dla Ukrainy. Z przedszkolami sobie poradzimy sami.  Proponuje dac politykom madralom od rozdawnictwa minimalna place w kraju. Wtedy usiadziemy i bedziemy patrzec jak szybko wszystko bedzie sie zmieniac.

Też chcę niższe podatki płacić.Państwo mnie"zjeżdza"brzydko mówiąc.Nie daje nic w zamian.Dziecko pełnoletnie,jedno,więc nie rodzina.Tatuś nie płaci na nie od 5,5 roku i nie odbiera telefonów.

E
Ewa
W dniu 19.10.2016 o 12:01, Kasia napisał:

Pitolenie o Szopenie.Kto dla 80 zł miesięcznie oszczędności zdecyduje się na kolejne dziecko? Naprawdę ta kwota jest tak  powalająca, żeby warto było sobie tym głowę zaprzątać?!Nich wprowadzą darmowe żłobki albo niech finansują nianie, które ludzie muszą zatrudniać ,żeby  wrócić do pracy po macierzyńskim. Ja płacąc niani 700 zł miesięcznie (po znajomości, więc naprawdę tanio!) naprawdę musiałam się nieźle nagimanstykować, żeby starczyło na życie do końca miesiąca a nie raz brakowało na podstawowe wydatki. Niestety jesteśmy rodziną, która jest za biedna, żeby normalnie żyć nie licząca każdej złotówki, a z drugiej za bogaci, bo nie przysługują nam żadne dodatki, dopłaty, ani 500+ (bo mamy tylko 1 dziecko).A 80 zł to naprawdę kpina. Tyle kosztują worek i kapcie do przedszkola. Niech nie będą śmieszni!

Racja.

 

K
Kasia

Pitolenie o Szopenie.

Kto dla 80 zł miesięcznie oszczędności zdecyduje się na kolejne dziecko? Naprawdę ta kwota jest tak  powalająca, żeby warto było sobie tym głowę zaprzątać?!

Nich wprowadzą darmowe żłobki albo niech finansują nianie, które ludzie muszą zatrudniać ,żeby  wrócić do pracy po macierzyńskim. Ja płacąc niani 700 zł miesięcznie (po znajomości, więc naprawdę tanio!) naprawdę musiałam się nieźle nagimanstykować, żeby starczyło na życie do końca miesiąca a nie raz brakowało na podstawowe wydatki. Niestety jesteśmy rodziną, która jest za biedna, żeby normalnie żyć nie licząca każdej złotówki, a z drugiej za bogaci, bo nie przysługują nam żadne dodatki, dopłaty, ani 500+ (bo mamy tylko 1 dziecko).

A 80 zł to naprawdę kpina. Tyle kosztują worek i kapcie do przedszkola. Niech nie będą śmieszni!

3900 RANCHO
W dniu 19.10.2016 o 06:52, gość napisał:

Bardzo dobry pomysł.Radni do dzieła

 

Niech zaczna od twojego portfela

m
mamax3

Myślę że już przesadzacie. Sama mam jedno w przedszkolu i za dwa lata mam nadzieje że drugie tez będzie przedszkolakiem. Obecnie przedszkole jest naprawdę tanie. Chyba każdy z nas ma jakieś obowiązki względem dzieci. Lepiej niech radni zajmą się budowa nowych przedszkoli i żłobków a nie wymyślają kolejne bzdury. Niech lepiej zadbają o chore dzieci. Przecież rodzice dostają 500+ to maja na przedszkole.

T
ToMasz

Ja bym chcial, by podatki byly nizsze, by ludzi bylo stac na przedszkole. Chcialbym, by rzad nie podpisywal umowy CETA za naszymi plecami i nie sponsorowal broni dla Ukrainy. Z przedszkolami sobie poradzimy sami. 

 

Proponuje dac politykom madralom od rozdawnictwa minimalna place w kraju. Wtedy usiadziemy i bedziemy patrzec jak szybko wszystko bedzie sie zmieniac.

 

:)

Jakie darmowe? Szczególnie to w Starosielcach co oprócz opłat zwykłych horendalne datki na wszystko?

H
Huu

Nie stać nasze miasto na to, bujanie w obłokach przez sld

g
gość

piękne polskie dzieci,przez tych bydlaków z PO ich rodzice muszą emigrować ,żeby zapewnić dobrobyt rodzinie.

M
MAGDA

500 na dziecko jeszcze darmowe przedszkola , mianię do odprowadzania i przyprowadzania ze szkoły i przedszkola ,oraz do wychodzenia z dzieckiem na spacery i do pilnowania podczas choroby .a...dodatek do seksu powinien byc dla rodziców .NO I TAK EMERYCI I RENCIŚCI ZA 800 UTRZYMAJĄ WSZYSTKICH ... ŻENADA 

g
gość

Bardzo dobry pomysł.Radni do dzieła

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3