Darmowe badania i wykład dla seniorów. Lekarze powiedzą im, dlaczego kolonoskopia jest super

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
pixabay.com
Będą konsultacje lekarskie oraz wykład w ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Kolonoskopia jest super!”.

Spotkanie dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku już w środę w Centrum Dydaktyczno-Naukowym Wydziału Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Na zainteresowanych w godz. 10-16 czekają lekarze specjaliści, na co dzień pracujący na oddziałach onkologicznych, oferując bezpłatne konsultacje i badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz w konkretnych wskazaniach USG wątroby. A o godz. 16 – prelekcja poświęcona profilaktyce raka jelita grubego „Kolonoskopia jest super!”, którą wygłosi prof. Marek Wojtukiewicz, kierownik Kliniki Onkologii UMB oraz ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej BCO.

W Polsce rak jelita grubego jest drugim pod względem częstości zachorowań nowotworem złośliwym. Rocznie zapada na niego blisko 19 tys. osób. Każdego dnia, w Polsce, z powodu tej choroby umierają aż 33 osoby. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i przełamywanie związanego z nią tabu.

W tegorocznej odsłonie kampanii głównym celem jest podkreślanie roli profilaktyki, ze szczególnym uwzględnieniem kolonoskopii jako badania ratującego życie oraz przełamywanie związanego z nim społecznego tabu. Organizatorzy chcą zachęcać Polaków do przezwyciężania lęku przed kolonoskopią, która jest nowoczesnym i bezpiecznym badaniem, umożliwiającym obejrzenie wnętrza i ocenę błony śluzowej całego jelita grubego. Komunikacja trzeciej edycji kampanii kierowana jest szczególnie do osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, ze względu na: wiek powyżej 50 lat, obciążenia genetyczne, wystąpienie raka jelita grubego u rodziców lub rodzeństwa, nieprawidłową dietę, niską aktywność fizyczną, palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu.

W ramach kampanii zaplanowane zostały wykłady na temat profilaktyki raka jelita grubego, kierowane do słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w dziesięciu miastach w Polsce. Prelekcje uzupełni możliwość skorzystania z konsultacji lekarskich oraz wspólnie z Europa Colon Polska przejścia edukacyjnego spaceru w modelu imitującym wnętrze jelita grubego („wizyta jelita”), by zobaczyć, jak wyglądają zmiany nowotworowe oraz dowiedzieć się, w jaki sposób można im zapobiegać.

Neurologia w Szpitalu Śniadeckich w Białymstoku. Podpisanie umowy przez dyrektora Nowosielskiego i marszałka Kosickiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie