Darmowa opieka lekarska dla każdego. Nieubezpieczony musi skłamać

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Każdy powinien mieć dostęp do lekarza, nawet ludzie nieubezpieczeni - uważa białostoczanin Dariusz Charkiewicz.- Trzeba przecież ludziom pomagać. A w skali kraju tych nieubezpieczonych nie ma chyba tak wielu, że państwo nie mogłoby sobie na to pozwolić.
Każdy powinien mieć dostęp do lekarza, nawet ludzie nieubezpieczeni - uważa białostoczanin Dariusz Charkiewicz.- Trzeba przecież ludziom pomagać. A w skali kraju tych nieubezpieczonych nie ma chyba tak wielu, że państwo nie mogłoby sobie na to pozwolić. Wojciech Wojtkielewicz
Darmowa opieka lekarska miała być dla wszystkich - również nieubezpieczonych. Okazuje się jednak, że ci ostatni, żeby z niej skorzystać, muszą skłamać.

- Nie będziemy dochodzić roszczeń od pacjentów, którzy nie są ubezpieczeni, a bezpłatnie skorzystali z porad lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - mówi Rafał Tomaszczuk z podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Będą musieli tylko oddać pieniądze za refundowane leki, jeśli lekarz im takie przepisze.

To dzięki zmianom wprowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia. Wejdą w życie 12 stycznia. - Mają one ułatwić dostęp do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej osobom, które mają prawo do świadczeń, chociaż system eWUŚ tego nie potwierdza, lub osobom, które - mimo że posiadają potencjalne prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego - nie dopełniły obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego - tłumaczy Milena Kruszewska, rzeczniczka MZ.

Przeczytaj też: Przychodnia Lekarzy Rodzinnych na Siewnej. Przed 18 lekarz już tu nie przyjmie

To oznacza, że zmiany nie dotyczą nieubezpieczonych - choć minister zdrowia Konstanty Radziwił w ubiegłym roku kilkukrotnie zapowiadał, że tak właśnie będzie i nieubezpieczeni od początku tego roku będą mogli nieodpłatnie korzystać z opieki lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Jednak plany nadal są: - Od stycznia 2018 roku wprowadzając zmiany systemowe resort zamierza odejść od zasady ubezpieczenia zdrowotnego - dodaje Milena Kruszewska. - Zatem wszyscy pacjenci, którzy będą potrzebować pomocy medycznej, otrzymają ją na równych zasadach.

No ale na te równe zasady trzeba czekać jeszcze co najmniej 12 miesięcy. Teraz wizyta nieubezpieczonego u lekarza rodzinnego powinna kosztować go około 50-70 zł - bo tyle zwykle wynoszą stawki. Jednak... nie zawsze. Wystarczy, że przy rejestracji po prostu skłamie, że jest ubezpieczony. Przecież z przepisów wynika jasno: nawet jeśli NFZ odkryje, że to nieprawda - nie będzie ich ścigał za długi.

Zobacz także: Ul. Bema. Sprzątać można cały czas, a w przychodni i tak jest brudno

- Z naszego punktu widzenia nic się nie zmienia. Jeśli pacjent przyjdzie i powie, że jest nieubezpieczony - nadal będzie musiał zapłacić za świadczenia. Jeśli zaś powie, że mimo braku poświadczenia jest ubezpieczony - przyjmiemy go i nie pobierzemy opłaty - mówi Joanna Szeląg z Kolegium Lekarzy Rodzinnych. - Jeżeli ktoś złoży fałszywe oświadczenie, nie zapłaci za wizytę, bo potraktujemy go jako pacjenta ubezpieczonego.

A Milena Kruszewska przyznaje, że to prawda: - W efekcie przyjętych rozwiązań może się zdarzać, że pomoc lekarza podstawowej opieki zdrowotnej uzyska także osoba, która świadomie potwierdzi nieprawdę, składając oświadczenie o przysługującym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej.

Sprawdź także: Przychodnia: Lekarz pediatra nie przyjęła kobiety z gorączkującym dzieckiem

Jednak według resortu to nie jest wielki problem. Bo więcej kosztuje dochodzenie roszczeń niż ewentualny zwrot przez nieuprawnionego pacjenta kosztów wizyty: - Zniesienie utrudnień dla pacjentów w dostępie do podstawowej opieki zdrowotnej i zaoszczędzenie środków, które należałoby przeznaczyć na ewentualne dalsze leczenie specjalistyczne to korzyści, które przeważają nad ewentualnymi kosztami ponoszonymi przez Fundusz w związku z udzieleniem przez POZ świadczeń osobom nieuprawnionym - mówi Kruszewska.

Tym bardziej że takich przypadków pacjentów-oszustów jest naprawdę niewiele. Jak mówi Rafał Tomaszczuk - w ubiegłym roku podlaski NFZ miał tylko dwa takie przypadki.

Zobacz też:

Uniwersytecki Szpital Kliniczny - nowy gmach na jubileusz 50-lecia

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
cryo
W dniu 10.01.2017 o 12:41, Krzysztof kornatowicz napisał:

Przeciętny obywatel polski jest analfabetą politycznym i biernie przygląda się, jak łamane są jego konstytucyjne prawa . Za takie propagowanie nieprawdy, jakie podaje to sprostytuowane ścierwo medialne można pozwać to medium do sadu ! Proszę przeczytać o swoich prawach, wybierając w Google tekst " Polak chory na raka rości 400 tyś. od szpitala, za złamanie konstytucji ". Tam dowiesz sie sieroto jeden z drugim, ŻE OBYWATELE POLSCY MAJA PRAWO DO DARMOWEJ OPIEKI MEDYCZNEJ W PUBLICZNEJ SŁUŻBIE ZDROWIA, OPŁACANEJ Z NFOZ ! Do tego dowiesz sie duraku, że ustawy wykonawcze do spełnienia ustaw zasadniczych ( czyniących zasadę ) art. 68 KP stoją z konstytucją w sprzeczności ( z winy sędziego Rzeplińskiego ) , a wiec są niekonstytucyjne, bezprawne i nie mogą obowiązywać ! Za przestrzeganie prawa w Polsce odpowiedzialna jest kasta nietykalnych bandytów w togach, która zamiast opierać swoje wyroki o najwyższe, zapisane w art.8 Konstytucji Polski prawa, opiera je o widzi im sie prawa bandytów kradnących w Polsce władzę ! zarówno kasta nietykalnych bandytów w togach, jak i mafie polityczne ...................ALBOWIEM W ART 8 KONSTYTUCJI STWIERDZA SIĘ WSZEM I WOBEC, ŻE KONSTYTUCJA, KONSTYTUCJA GŁUPCY !!! JEST NAJWYŻSZYM W POLSCE PRAWEM !!! KONSTYTUCJA, A NIE SPRZECZNE Z NIA USTAWY WYKONAWCZE, ZA CO ODPOWIADA BANDA SĘDZIÓW W TRYBUNALE KONSTYTUCYJNYM Z WIELOMILIONOWYMI UPOSAŻENIAMI I NIETYKALNOŚCIĄ ( patrz sędzia Rzepliński ) . tak też każdy kto w mediach, rządzie , sejmie, sądzie mówi o tej sprawie inaczej, siejąc wątpliwości jest albo łajdakiem, albo zdrajcą, albo niedouczonym idiotą !!1. Krzysztof Kornatowicz ( czytajcie również Wyrugowani.pl )

łał .... mamy NFOZ .... ignorant zachwycony "własnymi" przemyśleniami

K
Krzysztof kornatowicz

Przeciętny obywatel polski jest analfabetą politycznym i biernie przygląda się, jak łamane są jego konstytucyjne prawa . Za takie propagowanie nieprawdy, jakie podaje to sprostytuowane ścierwo medialne można pozwać to medium do sadu ! Proszę przeczytać o swoich prawach, wybierając w Google tekst " Polak chory na raka rości 400 tyś. od szpitala, za złamanie konstytucji ". Tam dowiesz sie sieroto jeden z drugim, ŻE OBYWATELE POLSCY MAJA PRAWO DO DARMOWEJ OPIEKI MEDYCZNEJ W PUBLICZNEJ SŁUŻBIE ZDROWIA, OPŁACANEJ Z NFOZ ! Do tego dowiesz sie duraku, że ustawy wykonawcze do spełnienia ustaw zasadniczych ( czyniących zasadę ) art. 68 KP stoją z konstytucją w sprzeczności ( z winy sędziego Rzeplińskiego ) , a wiec są niekonstytucyjne, bezprawne i nie mogą obowiązywać ! Za przestrzeganie prawa w Polsce odpowiedzialna jest kasta nietykalnych bandytów w togach, która zamiast opierać swoje wyroki o najwyższe, zapisane w art.8 Konstytucji Polski prawa, opiera je o widzi im sie prawa bandytów kradnących w Polsce władzę ! zarówno kasta nietykalnych bandytów w togach, jak i mafie polityczne , kradnące władzę przy pomocy spreparowanej, niezgodnej z Konstytucją ordynacji wyborczej, żyją kosztem naszej ojczyzny w symbiozie interesów, począwszy od 45 roku ! te bandy należy aresztować i osądzić za cichy rozbiór Polski . Ale żeby tak można było zrobić, trzeba dysponować SIŁĄ MAS, siłą obywatelską, inaczej czyni się z Polaków niewolników, nie przestrzegając nawet praw nadanych w konstytucji obywatelom przez bandy polityczne . na zakończenie , dla tych, co nie sięgną do tekstu w Google - każdy obywatel w Polsce ma zagwarantowane konstytucyjne prawo do bezpłatnej ochrony zdrowia w publicznych placówkach medycznych ( art.68 KP ) . Natomiast bełkot tworzący do konstytucji tryb warunkowy w ustawach wykonawczych mogą sobie sprawujący władzę wsadzić tam, gdzie świetlistość nie dociera, ALBOWIEM W ART 8 KONSTYTUCJI STWIERDZA SIĘ WSZEM I WOBEC, ŻE KONSTYTUCJA, KONSTYTUCJA GŁUPCY !!! JEST NAJWYŻSZYM W POLSCE PRAWEM !!! KONSTYTUCJA, A NIE SPRZECZNE Z NIA USTAWY WYKONAWCZE, ZA CO ODPOWIADA BANDA SĘDZIÓW W TRYBUNALE KONSTYTUCYJNYM Z WIELOMILIONOWYMI UPOSAŻENIAMI I NIETYKALNOŚCIĄ ( patrz sędzia Rzepliński ) . tak też każdy kto w mediach, rządzie , sejmie, sądzie mówi o tej sprawie inaczej, siejąc wątpliwości jest albo łajdakiem, albo zdrajcą, albo niedouczonym idiotą !!1. Krzysztof Kornatowicz ( czytajcie również Wyrugowani.pl )

J
Jaga Hools

przecież wiadomo,że POranny to nie Polska gazeta tylko polsko języczna.Oni wysmarują wszystko to co im szwab każe!!!!

G
Gość

 

ART 68 Konstytucji z 1997

 

 

 


 


 

 

 

 

A co ty konstytucje cytujesz .

Od roku konstytucja nie obowiązuje A to czy ich ustawy są zgodne z prawem i konstytucją orzekają sami rządzący  Premier , Prezydent i inni i nie rządzący bo nawet taki jeden mały . A Kempa nie drukuje ustaw bo nie 

G
Gość

Przypominam ,że polskie szpitale za darmo leczyły rannych zbirów ukrop z upainy.

Właśnie na tereny wschodniej upa trafiają Daesh z Syrii - czeczeny.Ich też będzie leczył na nasz koszt PIS ,bo do Izraela za daleko ?

G
Gość

Trafiony kulką w Syrii bandyta czeczeński jezdzil sobie by za DARMO ,bez klamania /bo po polsku "no abla"/ W białostckim szpitalu kulka za darmo wyjeta i bez rachuneczku.Dzięki PO i ABW.

 

ART 68 Konstytucji z 1997

 

 

Konstytucja RP, Rozdział 2, Art. 68: „1. Każdy obywatel ma prawo do ochrony zdrowia. 2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa. 3. Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku. 4. Władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska. 5. Władze publiczne popierają rozwój kultury fizycznej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.” 

Art. 68. Konstytucji RP zapewnia wszystkim obywatelom, zarówno ubezpieczonym, jak i nieubezpieczonym, prawo do ochrony zdrowia wynikające wprost z prawa do godności każdego człowieka i prawnej ochrony życia, które gwarantuje Konstytucja. Zakres korzystania z tego prawa nie jest uzależniony od sytuacji materialnej osoby. Za zachowanie tego prawa odpowiedzialne są władze publiczne. Mają stworzyć takie służby czy instytucje, które umożliwią zapobieganie chorobom oraz ich zwalczanie, leczenie. Świadczenia zdrowotne...

 

G
Gość
W dniu 09.01.2017 o 11:26, ja napisał:

Bzdura , wiem np. że w USA nie ma tak jak w Polsce że w szpitalu zanim pacjenta przyjmą sprawdzają . Szpitale publiczne przyjmują wszystkich udzielają co należy tylko że np. pacjent co ma ubezpieczenie to po zabiegu , przyjęciu leży np. 7 dni , a pacjent u którego stwierdzi się brak takowego jest szybko wypisywany.

 

Polska to nie usa. W Polsce też bezdomnym i nieubezpieczonym ratowało i ratuje życie .A w usa wszystko zależy jakie i gdzie masz wykupione ubezpieczenie , czyli od kasy .

A te 7 dni leżenia to sam wymyśliłeś . 7 dni to chyba że wymaga to leczenie a ubezpieczyciel płaci za leżenie czy rehab. Każdy przypadek jest inny . bezdomni mają prawo do minimum jak wszędzie ...

 

Teraz , od 12-go w Polsce lekarz za darmo bezdomnemu powie że ma raka i tyle .Po co mu taka wiedza ? jak go nie stać na leczenie   Chyba  liczą na szybszy zgon z powodu depresji

g
gienia
W dniu 09.01.2017 o 07:46, zorro napisał:

Lepiej napiszcie artykuł dlaczego tyle dni po ustaniu opadów śniegu drogi w Małymstoku są ciągle nieodśnieżone - w tragicznym stanie, śliskie jak diabli, breja i lód nawet na głównych trasach, o osiedlach nie ma nawet co wspominać. Ktoś bierze pieniądze za utrzymanie ruchu a ktoś to powinien nadzorować ale widać wszyscy liczą na to, że kierowcy rozjeżdżą. To jest temat na pierwszą stronę!

 


Lepiej napiszcie artykuł dlaczego tyle dni po ustaniu opadów śniegu drogi w Małymstoku są ciągle nieodśnieżone - w tragicznym stanie, śliskie jak diabli, breja i lód nawet na głównych trasach, o osiedlach nie ma nawet co wspominać. Ktoś bierze pieniądze za utrzymanie ruchu a ktoś to powinien nadzorować ale widać wszyscy liczą na to, że kierowcy rozjeżdżą. To jest temat na pierwszą stronę!

Pisałam dziś komentarz pod tym postem, został bezczelnie usunięty! może był nie wygodny? Porannemu wstyd z jakiegoś powodu? Czy może zabolał kogoś fakt, iż poinformowałam, że mam zdjęcia z tych "pięknie odśnieżonych" dróg? żenada

j
ja
W dniu 09.01.2017 o 10:56, Gość napisał:

Niedługo cofniemy się do średniowiecza i zlikwidujemy komputery w szpitalach bo się popsuły .To trzeba naprawić , na w całym świecie cywilizowanym takie bazy danych ewuś działają od lat . Jeśli leczenie będzie za darmo ?to ludzie przestaną płacić składki jak na tvp

Bzdura , wiem np. że w USA nie ma tak jak w Polsce że w szpitalu zanim pacjenta przyjmą sprawdzają . Szpitale publiczne przyjmują wszystkich udzielają co należy tylko że np. pacjent co ma ubezpieczenie to po zabiegu , przyjęciu leży np. 7 dni , a pacjent u którego stwierdzi się brak takowego jest szybko wypisywany.

f
fan

Najpierw:2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
Potem dopiero ustawa i sposób, ale nie tak, że umiżiwimy ci leczenie, tylko zapłać. Jeśli równy dostęp to równy, a nie reglamentowany i oparty o przymus kłamstwa. Nie zmierzam do tego,że ma być bezpłatnie, tylko że o odpłatności nie mówi konstytucja. Koszt leczenia bezrobotnego, bezdomnego, bankruta czy kogoś chorego psychiczne musi ponieść państwo. Inaczej więźniowie musieliby radzić sobie podobnie jak ich koledzy w więzieniach Ameryki Południowej.

w
wsztok_fm

"Jeśli leczenie będzie za darmo ?to ludzie przestaną płacić składki jak na tvp"
Wiem, że Wy bolszewicy tak macie, że ukarzecie 99 niewinnych by przypadkiem nie uniknął kary jeden winny.

Na szczęście wbrew nazwie jesteście mniejszością.

G
Gość
W dniu 09.01.2017 o 10:24, wsztok_fm napisał:

bo dziś rządzący, w przeciwieństwie do PO, wiedzą, że koszt ewusiów i innych srósiów jest większy niż koszt

 

Niedługo cofniemy się do średniowiecza i zlikwidujemy komputery w szpitalach bo się popsuły .To trzeba naprawić , na w całym świecie cywilizowanym takie bazy danych ewuś działają od lat .

 

Jeśli leczenie będzie za darmo ?to ludzie przestaną płacić składki jak na tvp

w
wsztok_fm

"Pierwszy raz rząd chce leczyć wszystkich wg zapisów konstytucji, tylko czemu w tak pokrętny sposób?"

W konstytucji nie ma słowa na temat bezpłatnej opieki zdrowotnej.

"Zgodnie z artykułem 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa"

Równy dostęp oznacza, że każdy może czekać w kolejce, z tym, że ten kto ma kasę, może z czekania zrezygnować i pójść do tego samego lekarza, tyle, że prywatnie i natychmiast.

 

Artykuł jest o niczym, bo dziś rządzący, w przeciwieństwie do PO, wiedzą, że koszt ewusiów i innych srósiów jest większy niż koszt leczenia nieubezpieczonych. Mówiono o tym gdy patałachy z PO i PSL dzielnie łapali nieubezpieczonych.

Każdy kto ma odrobinę pamięci powinien to pamiętać. Pamiętać i wiedzieć, że nie da się zarobić na braku systemu ewuś, który raz działa a raz nie działa, działają za to przelewy dla "twórców" systemu.

G
Gość

Na Bema zobaczcie jakie metalowe kraty wywiesił Zarząd Mienia , ile to kosztowało , może Pan Prezydent to zobaczy i obciąży kosztami Pana Dyrektora?

k
karypel

Tak samo jak darmowe leki dla seniorów.

Wielka PiSowska propaganda .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3