Darmowa niskodawkowa tomografia płuc w BCO! Dziś obchodzimy Światowy Dzień Raka

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Raka. To dobra okazja, aby pomyśleć o profilaktyce. Białostockie Centrum Onkologii oferuje darmową niskodawkową tomografię komputerową płuc, która pozwala wykryć raka płuc na wczesnym etapie. Jak wygląda badanie? Kto może z niego skorzystać? I jak się zapisać?

Rak płuc zbiera śmiertelne żniwo

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Został ustanowiony w 2000 roku na Światowym Szczycie Waki z Rakiem w Paryżu. Jego celem jest zwrócenie uwagi na zapobieganie i leczenie chorób nowotworowych.

Mamy wiele różnych typów nowotworów, ale jednym z najczęstszych jest rak płuc. Rocznie chorują na niego niemal 2 miliardy osób, natomiast w Polsce notujemy 20 tysięcy nowych zachorowań. Niestety, rak płuca źle rokuje: 5 lat przeżywa niespełna 13 procent osób. Umieralność jest bardzo duża: wśród mężczyzn to 41 osób na 100 tysięcy, a u kobiet to blisko 19 osób na 100 tysięcy.

Rak płuca jest tzw. rakiem tytoniozależnym. Czynne palenie przyczynia się w 80-90ciu procentach do rozwoju raka płuca. Zanim sięgniemy po paczkę, warto pamiętać, że jeden papieros zawiera około 7 tysięcy substancji chemicznych, z czego ponad 70 jest silnie rakotwórczych.

Dlatego warto rzucić palenie, ale też zadbać o profilaktykę. A jedną z najlepszych metod wykrywania raka płuc jest niskodawkowa tomografia komputerowa (NDTK).

Prof. Ewa Sierko, kierownik Oddziału Radioterapii I BCO tłumaczy:

Rak płuca jest takim nowotworem, który we wczesnych stadiach swojego rozwoju nie daje zazwyczaj żadnych dolegliwości, stąd rozwija się w sposób niemy. Dolegliwości w postaci kaszlu, w postaci bólu w klatce piersiowej, w postaci duszności, w postaci nawracających zapaleń płuc i oskrzeli, w postaci chrypki pojawiają się w późnym okresie rozwoju nowotworu. Zastosowanie NDTK to jest tak naprawdę badanie bardzo innowacyjne, jest to badanie, które w tej chwili testujemy w ramach programu pilotażowego w profilaktyce, w screeningu raka płuca. To jest coś podobnego jak mamy screening, profilaktykę raka piersi, kiedy wykrywamy nowotwór, wykrywamy guzek w sytuacji, kiedy nie daje on jeszcze żadnych objawów klinicznych. Wykrycie guzka płuca w takim momencie daje szanse na zastosowanie zabiegu operacyjnego u pacjenta, bądź radioterapii stereotaktycznej, albo obu tych metod, które dają pacjentowi największe szanse na całkowite wyleczenie z choroby nowotworowej.

Darmowa tomografia w BCO

Białostockie Centrum Onkologii zaprasza mieszkańców województwa podlaskiego i lubelskiego na badanie niskodawkową tomografią komputerową (NDTK), które pomaga wykryć tego cichego zabójcę. Od grudnia 2020 roku już ponad 100 osób skorzystało z tej możliwości i wciąż są wolne miejsca.

Aby wziąć udział w programie i mieć wykonane badanie NDTK każda osoba musi odbyć wizytę kwalifikacyjną, którą przeprowadza przeszkolony do tego celu personel. Celem umówienia się na wizytę kwalifikacyjną należy dzwonić pod numer 603 241 247. W trakcie rozmowy przeprowadzana jest wstępna kwalifikacja pacjenta oraz wyznaczany termin wizyty i badania.

- Celem badania jest poprawienie wykrywalności raków płuc we wczesnej fazie. Do tej pory nie mieliśmy idealnego narzędzia, używaliśmy klasycznego zdjęcia RTG, które niestety często wykrywało zmiany w bardzo zaawansowanym stadium – podkreśla lek. med. Eryka Karbowska, kierownik Zakładu Tomografii Komputerowej i Rezonansu Magnetycznego BCO i wyjaśnia, jak wygląda badanie. - Tak naprawdę niczym się specjalnie nie różni od tej klasycznej tomografii, z tymże tutaj dobieramy tak parametry badania, żeby utrzymać jakość, ale jednocześnie, żeby pacjent dostał jak najniższą dawkę. Badanie jest totalnie bezbolesne, bezinwazyjne, nie używamy żadnych igieł ani kontrastów dożylnych, ani doustnych. Nie ma potrzeby specjalnego przygotowania się, pacjent może przyjść zaraz po obiedzie. Jest bardzo krótkie, samo skanowanie trwa poniżej 10 sekund.

Dwukrotne badanie

W ramach programu 1300 osób spełniających wymienione poniżej kryteria otrzyma wsparcie w postaci badania NDTK wraz z omówieniem wyniku z lekarzem specjalistą pulmonologiem, onkologiem lub torakochirurgiem. Każdy uczestnik programu będzie miał wykonywane badanie NDTK dwukrotnie (powtórzone po 12 m-cach), lub nawet trzykrotnie, jeżeli lekarz specjalista zadecyduje o konieczności powtórzenia badania np. za 3 lub 6 m-cy. Po każdym badaniu wynik jest omawiany z lekarzem specjalistą, w zależności od wykrytych w płucach zmian.

Lek. med. Agnieszka Wojskowicz, pulmunolog BCO mówi:

W czasie wizyty wynikowej oceniamy wynik tomografii komputerowej i nawet jeśli w chwili obecnej u osób palących nie stwierdzamy istotnych nieprawidłowości w obrębie płuc, zawsze zachęcamy pacjenta do rzucenia palenia i wyznaczamy mu kontrolną wizytę za 12 miesięcy. Jeżeli stwierdzimy guzki, to w zależności od wielkości i charakteru guzków wyznaczamy kontrolne badania. NDTK to też świetne badanie, które pozwala nam niejednokrotnie na wykrycie patologii w obrębie tarczycy, w obrębie piersi, a także objętych badaniem narządów nadnercza czy wątroby. Jeżeli stwierdzimy zmiany patologiczne, kierujemy pacjentów na konkretne konsultacje i do konkretnych specjalistów.

Kto może zrobić darmową tomografię?

Z darmowej tomografii mogą skorzystać mieszkańcy województwa podlaskiego i lubelskiego, w wieku 50-74 lat, przy czym należy spełniać poniższe kryteria:

  • osoby w wieku 55-74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat,
  • osoby w wieku 50-74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat, u których stwierdza się jeden z czynników ryzyka:
    · ekspozycja zawodowa na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadza, ekspozycja na radon,
    · indywidualna historia zachorowania na raka: przebyty rak płuca (lung cancer survivior), w wywiadzie chłoniak, rak głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np. rak pęcherza moczowego, rak płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia,
    · historia chorób płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub włóknienie płuc (IPF).

Jak obliczyć paczkolata?

- Istotna jest zarówno liczba wypalanych papierosów, jak i długość palenia, stąd też pojawiło się określenie ‘paczkolata’, które określa nam zagrożenie rozwoju chorób zależnych od dymu tytoniowego. Wskaźnik ten obliczamy poprzez pomnożenie liczby wypalonych paczek papierosów w ciągu doby przez lata nałogu – mówi lek. med. Agnieszka Wojskowicz, pulmunolog BCO.

Tajemnica Marchewki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie