Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dariusz Rosiak – Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Dariusz Rosiak (ur. 1962) — dziennikarz radiowy i prasowy. W Trójce prowadzi program „Raport o stanie świata”, współpracuje z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia, przez wiele lat był związany z „Rzeczpospolitą”, gdzie publikował w dodatku „Plus Minus”. Autor książek: Oblicza Wielkiej Brytanii, Żar. Oddech Afryki, Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista oraz Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan. Za tę ostatnią otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak i był nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2016.
Dariusz Rosiak (ur. 1962) — dziennikarz radiowy i prasowy. W Trójce prowadzi program „Raport o stanie świata”, współpracuje z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia, przez wiele lat był związany z „Rzeczpospolitą”, gdzie publikował w dodatku „Plus Minus”. Autor książek: Oblicza Wielkiej Brytanii, Żar. Oddech Afryki, Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista oraz Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan. Za tę ostatnią otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak i był nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2016. Wydawnictwo Czarne
Dziś wyobraźnią dzieci zawładnęły postaci z gier komputerowych, ewentualnie kreskówek. W szarym PRL-u Indianin to był ktoś. A już „polski Indianin”... Dariusz Rosiak prowadzi niezwykłe śledztwo, w którym usiłuje dociec, kim był Stanisław Supłatowicz znany jako Sat-Okh.

To historia absolutnie niezwykła. Dzisiejsi 50- czy nawet 60-latkowie pewnie pamiętają posągowego mężczyznę pojawiającego się w pióropuszu w czwartkowym telewizyjnym „Ekranie z bratkiem”. W czasach, kiedy w PRL były tylko dwa kanały TV, to było wydarzenie, które rozpalało wyobraźnię. Telewizja w sobotnie wieczory wyświetlała westerny, a bycie Indianinem mogło być ucieczką do wolności. W takim świecie Stanisław Supłatowicz, marynarz z „Batorego”, partyzant, uciekinier z transportu do obozu koncentracyjnego nie mógł nie być idolem.

Dariusz Rosiak z największą starannością docieka biografii Sat-Okha. Na próżno. On sam kilka razy zmieniał swój życiorys, nikt nawet nie wie, kiedy się urodził i czy był ochrzczony. Ale czy to ma znaczenie? Ówczesna młodzież zapamięta go jako mężczyznę, który uczył poszanowania przyrody, życia w zgodzie z naturą, ale te zwykłego życiowego rozsądku. Jego najsłynniejszą książkę - „Ziemię Słonych Skał” wydaną w 1958 roku - napisał Jerzy Broszkiewicz. Inny sławny pisarz – Wiktor Woroszylski zaledwie dwa lata później napisał już świetny kryminał dla dzieci - „I ty zostaniesz Indianinem”. Takie to były czasy.

Rosiak tropi ślady popularności Sat-Okha w Związku Sowieckim. Tam dopiero mógł wygadywać bzdury, a autorzy stworzyli z jego legendy wyraz internacjonalnej przyjaźni i walki z kapitalizmem. Sam Supłatowicz w Polsce się tym nie chwalił, tym bardziej ta część dziennikarskiego śledztwa jest intrygująca. Czy plemię, którego synem wodza miał być Sat-Okh w ogóle istniało i żyło w pobliżu Alaski – dziennikarz sprawdza w Kanadzie. Demitologizuje jedną opowieść po drugiej, przypomina te, że Arkady Fiedler spolszczając historię „Małego Bizona” także oparł się na fałszywce. Zatem na całym świecie nie brakowało ludzi, którzy chcieliby mieć indiańskie korzenie. Absolutnym hitem jest legenda ukraińska, która odnalazła zestrzelonego w 1944 roku lotnika w 1967 roku w Kanadzie. Miał on ożenić się z Indianką, a po śmierci teścia zostać wodzem Mohawków! Ta brednia znalazła swój finał w 2012 roku, kiedy Ukraińcy nakręcili film „Ogniem chrzczony” i zgłosili go do Oskara.

Historia Sat-Okha, Stanisława Supłatowicza, wciąga lepiej niż najciekawsze kryminały. Prawdę zabrał do grobu, ale czy sam wiedział, co w jego życiu było prawdą, a co tym, co chcieli usłyszeć inni – wie chyba tylko Wielki Manitou.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny