Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dariusz Piontkowski o 500 plus dla nauczycieli: To taki trochę prezent świąteczny (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Dofinansowanie dla nauczycieli, zmiany w egzaminowaniu uczniów i wspólne ferie. O tym podczas poniedziałkowej konferencji (23.11) opowiadał w Białymstoku Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji.

W środę, 18 listopada, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie w sprawie tzw. 500 plus dla nauczycieli. Nauczyciel prowadzący lekcje zdalne będzie mógł otrzymać 500 zł na zakup sprzętu, oprogramowania lub usługi dostępu do internetu.

- To inicjatywa pana ministra Czarna i pana premiera Morawieckiego, którzy uznali, że warto przeznaczyć dodatkowe środki budżetowe, które pomogą nauczycielom w okresie nauczania zdalnego, które niestety jak widać potrwa kolejne tygodnie - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Białymstoku Dariusz Piontkowski.

500 plus dla nauczycieli będzie wypłacone na podstawie dowodu zakupu sprzętu. Jeżeli zakup sprzętu nastąpił od 1 września do 20 listopada i brak jest imiennego dowodu zakupu to do wniosku dołącza się oryginał lub kopię paragonu oraz wypełnia się oświadczenie, że paragon dotyczy zakupionego sprzętu, oprogramowania lub usługi, wskazanych we wniosku". Wszystkie zakupy po 20 listopada muszą być już udokumentowane imiennym dowodem zakupu.

Wniosek o 500 plus dla nauczycieli należy złożyć w swojej szkole najpóźniej do 7 grudnia. Następnie do 11 grudnia dyrektor przekazuje zbiorczą listę nauczycieli do samorządu terytorialnego, który będzie miał czas do wypłaty środków do końca grudnia.

- Mamy nadzieję, że duża cześć samorządów będzie mogła wykonać to zadanie wcześniej i jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia te środki trafią do nauczycieli. To nowe świadczenie jest przynajmniej częściowym spełnieniem postulatów środowiska nauczycielskiego i związków zawodowych, które mówiły o tym, że nauczyciel dosyć często pracuje na własnym sprzęcie i miał dotąd żadnej rekompensaty z tego powodu - podkreślał Piontkowski. - Mamy nadzieję, że to pozwoli na ulepszenie warunków technicznych realizowania kształcenia na odległość To też taki trochę prezent świąteczny związany z sytuacją epidemiczną.

Zdalne nauczanie do świąt i wspólne ferie

Jednak z punktu widzenia rodziców i uczniów, najważniejszymi poruszanymi przez Piontkowskiego kwestiami były te, dotyczące przedłużenia nauki zdalnej i nowej organizacji ferii zimowych.

Uczniowie będą uczyć się przed swoimi komputerami przynajmniej do przerwy świątecznej. Kiedy będą mogły wrócić do swoi szkolnych ławek? Na razie nie wiadomo. Wszystko zależy od liczby zachorowań w kraju. Jeśli ta będzie się zmniejszać, ministerstwo ma postulować o to, by w pierwszej kolejności w szkołach pojawiły się dzieci najmłodsze. Potem maturzyści, ósmoklasiści i ostatnie klasy szkół zawodowych, które prowadzą zajęcia praktyczne.

- Jeżeli liczba zachorowań spadnie bardzo mocno, to być może pozostali uczniowie też będą mogli wrócić do zajęć stacjonarnych - przyznaje były szef MEN.

Jeśli chodzi o ferie, tym roku odbędą się one w dniach 4-17 stycznia. Będą trwały w tym samym czasie we wszystkich województwach.

- Ten termin został wyznaczony w ten sposób, by uniknąć bardzo szerokich kontaktów społecznych. To ma związek z walką z epidemią. Spodziewamy się, że to przyczyni się do liczby spadku zachorowań oraz zgonów - mówił Piontkowski

Zmiany w egzaminach

Jak podczas konferencji zaznaczali zarówno Piontkowski, jaki i Beata Pietruszka, podlaska Kurator Oświaty, aktualnie poziom nauczania zdalnego jest ich zdaniem dużo wyższy niż wiosną. Jednak przyznają także, że wprowadza ono pewne ograniczenia.

- Nauczyciel ma znacznie mniejsze możliwości motywowania ucznia do wydajnej pracy i wypełniania obowiązków. Stąd wychodząc naprzeciw postulatom wielu środowisk, zdecydowaliśmy się na to, by ograniczyć zakres treści, który będzie w tym roku obowiązywał na egzaminach ósmoklasisty i maturalnym - opowiadał Piontkowski.

Ministerstwo powołało zespoły przedmiotowe, które ograniczyły część treści z podstaw programowych. Niedawno na stornach MEN opublikowane zostały wstępne propozycje. Teraz resort czeka na uwagi, zwłaszcza od nauczycieli praktyków. W połowie grudnia, po korektach opublikowane zostaną ostateczne rozporządzenia określające zakres tych treści.

Politechnika Białostocka otrzymała ogólnopolskie wyróżnienie. Przewodnik "Podróże po drewnianym Podlasiu" Projektem Roku (zdjęcia)

Szkoły w czasie pandemii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny