Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Danuta Siedzikówna. Znaleziono dokumenty rodziny „Inki”

Julita Januszkiewicz
W teczce jest 150 powojennych dokumentów - pokazuje Jarosław Maciejczuk z białostockiego archiwum. Dotyczą one losów rodziny Danuty Siedzikówny „Inki”.
W teczce jest 150 powojennych dokumentów - pokazuje Jarosław Maciejczuk z białostockiego archiwum. Dotyczą one losów rodziny Danuty Siedzikówny „Inki”. Wojciech Wojtkielewicz
Na ciekawe materiały z lat powojennych przypadkowo natrafili białostoccy archiwiści. Dotyczą one Danuty Siedzikówny, pochodzącej z Podlasia bohaterki podziemia niepodległościowego.

„Wnuczki Wiesława i Irena Siedzikówny uczą się. (...) Od opieki nad trzecią wnuczką Danutą Siedzikówną zrzekam się...” - to fragment oświadczenia Heleny Tymińskiej z 25 stycznia 1947 roku.

- Na pewno nie była ona wyrodną babcią. Wygląda na to, że podpisała ten papier już po śmierci wnuczki, aby przetrwać. Władza nie była przychylna tej rodzinie - podkreśla Jarosław Maciejczuk z Archiwum Państwowego w Białymstoku.

Szukał informacji o wywłaszczonych wskutek reformy rolnej z 1944 roku majątkach ziemskich. I przypadkowo natrafił na dokumenty dotyczące rodziny Danuty Siedzikówny „Inki”. - Przerzucałem kartki. I pojawiło się nazwisko Siedzik, więc zacząłem sprawdzać... - opowiada Jarosław Maciejczuk.

Danuta Siedzikówna ps. „Inka” - to pochodząca z Podlasia bohaterka podziemia niepodległościowego. Urodziła się 3 września 1926 roku w Guszczewinie (gm. Narewka). Jej ojciec w lutym 1940 roku został wywieziony na Syberię. Z kolei matkę w 1943 rozstrzelali Niemcy w lesie pod Białymstokiem.

Po śmierci rodziców Danutą i jej dwiema siostrami opiekowała się babcia Helena. - Po utracie majątku Harasimowicze w powiecie sokólskim rodzina starała się o przyznanie prawa do zaopatrzenia miesięcznego, czyli renty - tłumaczy Jarosław Maciejczuk.

W znalezionych przez niego dokumentach są więc podania, zaświadczenia, a także metryki Ireny i Wiesławy, sióstr „Inki”. Są też informacje o losach ich rodziców oraz decyzje Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego z lat 1946 i 1947. - Nie ma za to metryki Danuty Siedzikówny, a także informacji o tym, że w 1947 roku ona już nie żyła - zauważa Jarosław Maciejczuk.

Nie ma też żadnej wzmianki o konspiracyjnej działalności „Inki”. Była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. 28 sierpnia 1946 roku Danuta Siedzikówna została zamordowana przez komunistów w gdańskim więzieniu. Jej szczątki zostały znalezione na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku w 2014 roku. Tam 28 sierpnia 2016 odbył się jej uroczysty państwowy pogrzeb.

DOK Inka 1946 (2015) ZWIASTUN TVP1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny