Danina solidarnościowa zaboli wielu przedsiębiorców

AIP
Mariusz Kapala/ Polska Press
Konfederacja Lewiatan uważa, że pomoc dla osób niepełnosprawnych jest uzasadniona i potrzebna. Krytycznie jednak ocenia sposób finansowania nowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Będzie on bowiem finansowany w znaczącej części z pieniędzy płaconych przez pracodawców, a w okresie przejściowym kosztem Funduszu Pracy.

Lewiatan przedstawił swoją opinię wobec projektu ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
- Nowe rozwiązanie oznacza zarówno zmniejszenie wpływów do Funduszu Pracy, jak i obciążenie pracodawców finansowaniem zadań z zakresu szeroko rozumianej polityki społecznej - mówi Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowy fundusz powinien być finansowany z budżetu państwa. Wprowadzenie kolejnych składek (obowiązkowe składki na Fundusz) i podatków (danina solidarnościowa, w praktyce kolejny próg podatkowy) komplikuje system podatków i składek. Zamiast konsolidacji i uproszczenia poboru podatków wprowadzamy kolejne daniny, które spowodują wzrost kosztów.

Jeżeli w budżecie państwa brakuje pieniędzy na sfinansowanie kolejnych świadczeń społecznych, które powszechnie uznajemy za uzasadnione, to powinniśmy ograniczyć nieuzasadnione, a kosztowne przywileje podatkowe, emerytalne i rentowe dla różnych grup społecznych oraz efektywniej zarządzać środkami publicznymi.

Nowa składka

Główne zastrzeżenia budzi propozycja wprowadzenia nowej składki na Fundusz. Jej wysokość ma zostać określona dopiero w ustawie budżetowej i będzie stanowiła podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ustawa przywiduje zatem wzrost kosztów po stronie pracodawców w sposób nieprzewidywalny, bo uzależniony co roku od zapisów ustawy budżetowej.

Z uzasadnienia do projektu ustawy oraz oceny skutków regulacji można wnioskować, że w okresie przejściowym nowy Fundusz ma być finansowany kosztem środków Funduszu Pracy. Składka na Fundusz Pracy zostanie ograniczona do wysokości 2,30% i uzupełniona składką na nowy Fundusz w wysokości 0,15%.

To kolejna inicjatywa powodująca potencjalnie wzrost kosztów po stronie pracodawców. Rząd zainicjował już m.in. zniesienie limitu składek, wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Niedziela 29 lipca. Kolejna niedziela z zakazem handlu czy handlowa? Jak będzie z zakupami w sierpniu? Kliknij w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego!

Fundusz Pracy

Zastrzeżenia budzi również finansowanie nowego Funduszu kosztem Funduszu Pracy. Tym bardziej, iż równolegle trwają prace nad projektem ustawy o rynku pracy regulującej funkcjonowanie Funduszu Pracy. To prawda, że mamy niskie bezrobocie, ale jednocześnie mamy bardzo niski wskaźnik aktywności zawodowej (na 100 osób w wieku 20-64 lata pracuje tylko 71 osób). Fundusz Pracy nie powinien być źródłem finansowania różnego rodzaju działań, w zależności od aktualnych potrzeb poszczególnych rządów, kosztem działań aktywizacyjnych i prozawodowych.

Przeznaczenie środków z nowego Funduszu

Projekt ustawy nie precyzuje na co dokładnie mają być przekazywane środki Funduszu, wskazując bardzo ogólnie na wsparcie społeczne i zawodowe osób niepełnosprawnych czy zadania ustawowe jednostek sektora finansów. Powstaje pytanie czy uzasadnione jest tworzenie kolejnej instytucji świadczącej pomoc osobom niepełnosprawnym, w sytuacji gdy obecnie zasadniczym problemem jest brak kompleksowości świadczonych usług i ich nieadekwatność do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Materiał oryginalny: Danina solidarnościowa zaboli wielu przedsiębiorców - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie