STUDNIÓWKA
  2019

  Szalona zabawa na studniówkach!

  Rozwiń
  STUDNIÓWKA
  Zwiń
  Damian Tanajewski, dyrektor OiFP straci pracę? Minister...

  Damian Tanajewski, dyrektor OiFP straci pracę? Minister kultury nie zgodził się przedłużyć umowy. Los szefa WOAK-u pod znakiem zapytania

  (ika)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Dyrektorzy w Białymstoku tracą pracę. Ruszyła polityczna miotła
  Damian Tanajewski (po prawej), dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Wojciech Wojtkielewicz

  Damian Tanajewski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej straci to stanowisko. Niemal pewne jest za to, że swoje stanowisko zachowa Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku.
  Zobacz galerięWszystkie trzy instytucje podlegają zarządowi województwa, a kadencje ich dyrektorów kończą się w przyszłym roku.

  Damiana Tanajewskiego - dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej - dokładnie 31 sierpnia 2019 r. Nauczony doświadczeniem poprzedni zarząd województwa (ostatnia procedura powołania dyrektora trwała blisko 9 miesięcy!) już jesienią wysłał do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pismo z prośbą o zgodę na powołanie Damiana Tanajewskiego na kolejną kadencję bez ogłaszania konkursu.
  W przypadku szefa Opery konieczna jest taka zgoda, gdyż minister jest współprowadzącym OiFP. Do wniosku dołączono pozytywne opinie związków zawodowych i artystycznych działających w tej instytucji. Odpowiedź ministerstwa nadeszła w połowie grudnia i nie była dla obecnego dyrektora Opery pomyślna. Próbowaliśmy się dowiedzieć, dlaczego minister nie zgodził się na przedłużenie z nim umowy. Urszula Arter, rzecznik Marszałka Województwa Podlaskiego, powiedziała, że nie widziała dokumentu, więc nie zna motywów.

  Wyniki wyborów samorządowych 2018. To będzie największa wymiana kadr w Podlaskiem

  Co teraz?

  - Na jednym z najbliższych posiedzeń zarząd województwa zapozna się z informacją o decyzji ministra i będzie dyskutował o tym, kiedy wszcząć procedurę konkursową - tłumaczy Urszula Arter.

  31 sierpnia 2019 r. kończy się również kadencja Piotra Półtoraka, dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Miesiąc wcześniej - Cezarego Mielko, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. W ich przypadku zarząd województwa zwrócił się do ministra kultury nie o zgodę na powołanie bez konkursu, a opinię. Dla Piotra Półtoraka była ona pozytywna. Negatywnie została jednak zaopiniowana osoba Cezarego Mielko.

  Decyzja ministerstwa nie jest politycznym zaskoczeniem  Stanowisko resortu nie jest wiążące i nie oznacza automatycznie rozpisania konkursu. Ale zarząd województwa najczęściej bierze pod uwagę opinie ministerstwa.

  Te ostatnie nie stanowią żadnego politycznego zaskoczenia. Cezary Mielko jest związany z Platformą Obywatelską. Z kolei Piotr Półtorak kojarzony jest z Prawem i Sprawiedliwością, czyli partią, która przejęła władzę w województwie podlaskim. Już pojawiają się opinie, że ruszyła „polityczna miotła” w instytucjach podległych urzędowi marszałkowskiemu. Na pierwszy ogień poszły instytucje kulturalne.

  Dyskusja nad losem dyrektora teatru im. Aleksandra Węgierki i WOAK-u również odbędzie się na styczniowym posiedzeniu zarządu.

  - Nawet jeśli dojdzie do ogłoszenia konkursów, które są przecież otwarte, zarówno dyrektor Tanajewski jak i Mielko, będą mogli do nich przystąpić - dodaje Urszula Arter.

  Od aktora do dyrektora  Damian Tanajewski stanowisko dyrektora OiFP objął w kwietniu 2015 roku. Praktycznie instytucją tą kierował jednak już od sierpnia 2014 roku. To wtedy zastąpił Roberto Skolmowskiego, który zadłużył operę na 5 mln zł.

  Cezary Mielko na dyrektora WOAK-u został powołany w lipcu 2014 r. Wcześniej był zastępcą dyrektora tej instytucji.

  Teatr Dramatyczny: Piotr Półtorak na razie nie zostanie dyrektorem

  Najkrótszy staż ma Piotr Półtorak, aktor. Teatrem Dramatycznym zarządza od 1 stycznia 2017 r. choć konkurs rozstrzygnięty został już w kwietniu 2016 r. Po skargach, zarząd województwa anulował wyniki konkursu i ogłosił nowy. Procedura jednak nie ruszyła. Najpierw wojewoda unieważnił uchwałę w tej sprawie, a potem sąd administracyjny oddalił skargę władz samorządowych na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody. Wtedy władze województwa zdecydowały, że nie będą się odwoływać.

  Wypadki drogowe - pierwsza pomoc
  Komentarze (36)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (36) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Podlaskie memy. Śmieszne, obrazoburcze, kontrowersyjne. Tak się z nas śmieją

  Podlaskie memy. Śmieszne, obrazoburcze, kontrowersyjne. Tak się z nas śmieją

  Pogrzeb ojca Gabriela. Archimandryta w swojej pustelni zostanie na zawsze

  Pogrzeb ojca Gabriela. Archimandryta w swojej pustelni zostanie na zawsze