MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dagmara Widanow-Murawska - Czas żurawi. Spotkanie i warsztaty dla dzieci w kawiarni Fama

Jerzy Doroszkiewicz
Dagmara Widanow-Murawska, autorka "Czasu żurawi"
Dagmara Widanow-Murawska, autorka "Czasu żurawi" Jerzy Doroszkiewicz
„Czas żurawi” to tytuł niepozbawionej afirmacji przyrody edukacyjnej książeczki, która niedawno ukazała się aż w dwóch wydawnictwach. Dagmara Widanow-Murawska spotka się z dziećmi i poprowadzi warsztaty 16 października w kawiarni Fama.

Ta książka ma przybliżyć dzieciakom i ich rodzicom, jak wygląda życie żurawi - przyznaje Dagmara Widanow-Murawska, autorka tekstu i szefowa wydawnictwa Biała Wieża. Wcześniej, ta sama oficyna wydała „Bubusia Puchaczka”, teraz pomysł na tekst był nieco inny.

- W tej książce nie pojawia się żaden człowiek, nie rozmawia i nie wtrąca się w życie żurawi - podkreśla autorka. - Chciałam, żeby człowiek mógł tak zupełnie zanurzyć się w naturę, już nie tylko ze swojej perspektywy, ale nawet trochę poczuć się żurawiem. Zobaczyć, jak to jest być całkiem oddzielnie od cywilizacji.

I jak przystało na książkę edukacyjną, najpierw czytelnicy w każdym wieku dowiedzą się, jaki odgłos wydają te dostojne ptaki, czym są lotki, a nawet dostaną informację, że niegdyś te zamieszkujące bagna i mokradła płochliwe ptaki dziś coraz częściej gnieżdżą się blisko ludzkich siedlisk, na przykład w okolicach rozlewisk Narwi. Bo książka ma być przedstawieniem gatunku, a zarazem przybliżać czytelnikom ich wplecione w przyrodę, naturę życie.

Świat „Czasu żurawi” dostosowany jest do naturalnego cyklu życia. Poznajemy je, kiedy wracają z ciepłych krajów do Polski, by rozpocząć gody i wydać na świat potomstwo. Autorka z wyraźną fascynacją podgląda godowe tańce majestatycznych ptaków, podkreślając, że żurawie łączą się w pary na całe życie. A jak wspaniale przygotowują się do roli rodziców. Między wierszami możemy się dowiedzieć, jak wybierają miejsce do budowy gniazda, dzielą się obowiązkami przy wysiadywaniu jaj, a nawet dowiedzieć się, jaki kolor mają ich jaja, by wreszcie uczestniczyć cudzie wyklucia się piskląt.

Przed wydaniem książkę czytało aż dwóch konsultantów ornitologicznych - Rafał Wyszyński i Sławomir Niedźwiecki. - Ja znam żurawie z takiej romantycznej perspektywy, z porannych wypraw na łąki, kiedy je podglądałam i podsłuchiwałam, ale nie jestem biologiem - przyznaje Widanow-Murawska. - Chciałam, żeby w książce nie było żadnych błędów, stąd koledzy ornitolodzy nie tylko przeczytali, ale też sporo mi doradzili. Dzięki temu młody czytelnik dostaje sprawdzone informacje.

Stąd z prawdziwym zainteresowaniem możemy się przekonać, że w świecie żurawi, podobnie jak wśród ludzi mogą pojawiać się problemy z wychowaniem potomstwa. Dwa pisklęta zajadle walczą pomiędzy sobą o dominację i pożywienie.

-Taka walka zaczyna się bardzo wcześnie, często małe żurawie rozdzielają sami rodzice, co jest przedstawione w tej książce - opowiada autorka. - Maluchy walczą o pożywienie i o uwagę rodziców. Później muszą przygotować się do lotu. Nabrać sił, odpowiednio się najeść i zmierzyć się z wielką podróżą. W książce różne pokolenia żurawi przechodzą wszystkie etapy bardzo bliskie człowiekowi - zakochanie, troskę o rodzinę, walkę o pokarm, o to żeby nie marznąć, żyć jak najlepiej, najwygodniej, żeby nic im nie zagrażało. Przy tym to, jak mówi sama Widanow-Murawska takie bezimienne „statystyczne żurawie”.

Ale książka dla dzieci, edukacyjna, powinna odznaczać się także atrakcyjną szatą graficzną. Tu za pięknie przedstawione pory roku, godowe tańce, ptasi sejmik w anturażu przypominającym niemal słynne „paski” Leona Tarasewicza odpowiadała Maja Witecka-Brysacz. Okazuje się, że całość jest efektem kooperacji dwóch niszowych wydawnictw - „Białej Wieży” Dagmary Widanow-Murawskiej i „Paśnego Buriata” Piotra Brysacza. To jego żona opatrzyła tekst urokliwymi obrazami, a całość można znaleźć w katalogach obydwu wydawnictw.

- Teraz książka będzie wędrowała i zachęci dzieci i dorosłych do wchodzenia w bajora i trzciny, czyli miejsca gdzie można spotkać żurawie - śmieje się autorka.

Z Dagmarą Widanow-Murawską i jej „Czasem żurawi” będzie można się spotkać w kawiarni Fama, 16 października o godz. 17.30. Będą też warsztaty dla dzieci od 5 do 10 lat. Będziemy tańczyć jak żurawie, budować gniazdo, wysiadywać jaja, a nawet latać. Poznacie wiele ciekawostek na temat żurawi, np. dlaczego pisklęta nie znoszą się nawzajem, czy żuraw je żurawinę, jak rozpoznać klucz żurawi na niebie, kto zajmuje się pisklętami.Wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Waldemar Kulej: Ojciec był jak doktor Jekyll i mister Hyde".

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny